Meet Factory

Meet Factory - Multikulturní centrum pro současné umění Meet Factory | foto: Nikola HronkováMF DNES

Meet Factory bude azylem pro umění i umělce

Výtvarník David Černý, hudebník David Koller a režisérka Alice Nellis stojí za jedinečným multikulturním centrem pro současné umění.

Rozsáhlé společenské centrum v bývalé administrativní budově Českých drah na pražském Zlíchově zahájilo několika koncerty, divadelním představením, filmovými projekcemi a přehlídkou graffiti současných umělců všech generací činnost tento týden.

Třípodlažní komplex nazvaný Meet Factory má nabídnout jedinečný prostor, ve kterém se propojí jednotlivé umělecké oblasti - výtvarné umění, divadlo, hudba či film. Rezidenční umělecké středisko hodlá podporovat setkávání a tvorbu především nezávislých umělců.

Objekt byl původně určen k demolici, veškeré sítě zde byly přerušeny a dům uvnitř zdemolován a vykraden. Není proto divu, že ještě několik dnů před oficiálním otevřením měl tento alternativní kulturní multiplex vpravdě tovární a syrovou atmosféru.

Budoucí klubová scéna, galerie, divadlo a kavárna v přízemí se daly pouze tušit. Nemluvě o prázdných místnostech v horních patrech, kde mají vzniknout ateliéry či studia.

Prach a pot
Rozsáhlé prostory byly plné prachu a pracovního ruchu, dělníků i vypomáhajících studentek z pražské UMPRUM (Vysoké školy uměleckoprůmyslové), ale především otce celého projektu, výtvarníka Davida Černého, který pomáhal tu tam, tu tady.

"No, upřímně řečeno jsem se do toho pouštěl dost po hlavě, netušil jsem, jaká neskutečná hromada času a práce to bude," přiznává Černý. K tomuto projektu ho už před lety inspirovaly podobné instituce poměrně běžné po světě. "Příkladů je mnoho - Rottefabric v Curychu, Beatnia v Berlíně, Iaspis ve Stockholmu a další. Většinou jde o zrekonstruované a znovuoživené industriální stavby. Mnohdy jsou podobné projekty velmi, v některých případech i ze sta procent, dotované městem," podotýká výtvarník.

Peníze od města i firem
Také v tomto případě vypomohl magistrát města Prahy - propůjčil umělcům zchátralý objekt a poskytl na projekt grant, podobně jako ministerstvo kultury. Dalšími finančními partnery jsou velké soukromé firmy. "Doufáme také, že dostaneme nějaké granty z Evropské unie. A samozřejmě taktéž doufám, že si na provoz vyděláme z vlastních zdrojů, protože budeme mít třeba kavárnu, i klubové programy by mohly občas vydělávat. V současné chvíli jsme s rekonstrukcí přibližně ve třetině," dodává Černý.

Protože má jít o prostor propojující všechna umělecká odvětví, přizval David Černý ke spolupráci také režisérku Alici Nellis a hudebníka Davida Kollera. "Protože neznám žádné jiné podobné zařízení, kde může docházet k symbióze mezi všemi druhy umění, chtěl jsem do toho přinést i své zkušenosti," vysvětluje Koller, který si zde chce vybudovat zvukové a postprodukční studio.

Útočiště by v Meet Factory měli najít jak další domácí, tak zahraniční autoři - ať už jde o výtvarníky, filmaře, zvukaře, divadelníky, střihače, grafiky, designéry, architekty nebo multimediální umělce.

"Meet Factory je otevřena jak umělcům, kteří jsou uvnitř, tak lidem zvenčí. Doufáme, že vše bude o interakci - tím myslím, že si umělci sami zvolí, co chtějí v Meet Factory dělat," říká David Koller. Stručně řečeno - Meet Factory se má stát místem setkání pro nejrůznější umělce i nejrůznější zájemce o umění.