Medový hlas, jenž vyvolá slastný nádech nostalgie

  • 1
Když je u desky podepsán jako producent letos sedmdesátiletý veterán Arif Mardin, je třeba okamžitě zbystřit pozornost. Pod jeho vedením vznikla nejlepší alba Arethy Franklinové, Willieho Nelsona, Dusty Springfieldové, Roberty Flackové a dalších velkých osobností překračujících hranice jednoho stylu. Svou proslulou schopnost pomoci na svět velkým talentům prokázal nyní Mardin při přípravě debutu zpěvačky a klavíristky Norah Jonesové, třiadvacetileté dívky narozené v New Yorku, ale vychované v Dallasu. Pak vlastně není divu, že její deska Come Away With Me se stala senzací u publika i kritiky tří velmi odlišných žánrů najednou - jazzu, popu a country.

Poprvé vystoupila Norah Jonesová před šesti lety a dnes je považována za jeden z největších pěveckých objevů desetiletí. Posluchače jejího alba okouzlí na první poslech barva hlasu: je doslova medový, a když zpěvačka nasadí lehce koketní tón, přijde na mysl vzpomínka na šťastnější chvíle Billie Hollidayové.

Ovšem Norah Jonesová je pochopitelně ve svém projevu mnohem bezstarostnější a uvolněnější - na rozdíl od své obdivované předchůdkyně je v každém okamžiku pozitivně naladěna; přesně jako její mužská obdoba Harry Connick Jr., který se objevil na začátku 90. let.

I když je Jonesová považována za jazzovou zpěvačku, její přístup k repertoáru je mnohem komplexnější. Album má nosné a oblíbené téma - zpívat country jako jazz. Proto si vybrala písně countryových klasiků J. D. Loudermilka a Hanka Williamse st. Jazzovým frázováním dala jejich slavným skladbám lehkost pavoučí sítě a slastný nádech nostalgie.

COME AWAY WITH ME
Norah Jones

1 Don´t know why
2 Seven Years
3 Cold Cold Heart
4 Feelin´ The Same Way
5 Come Away With Me
6 Shoot The Moon
7 Turn Me On
8 Lonestar
9 I´ve Got To See You Again
10 Painter Song
11 One Flight Down
12 Nightingale
13 The Long Day Is Over
14 The Nearness Of You
Spolu se svými spoluhráči také vytvořila několik podobně laděných skladeb s chytlavými melodickými motivy, které tenhle country-jazzový experiment dostávají i do popových žebříčků.

Obdiv zaslouží i Jonesová-pianistka. Hraje úsporně a klavír chápe spíš jako druhý hlas. Takhle pojímá například osobitou interpretaci Williamsova countryového evergreenu Cold Cold Heart. Ještě větším požitkem je její doprovodná kapela se dvěma skvělými kytaristy. Doprovodný kvartet je neobyčejně decentní, s lehkostí pracuje na svou hvězdu, nevnucuje se, ale posluchač cítí pozitivní atmosféru vyvěrající z těch, kdo si svou hudbu užívají a dovedou se z ní radovat.

Že je debut Norah Jonesové mimořádným zážitkem, potvrzuje i zpráva, že zpěvačka začíná být žádána jako host na desky svých kolegů. Pro experimentujícího kytaristu Charlese Huntera nazpívala dvě coververze anglických kultovních hvězd sedmdesátých let a právě vyšly nahrávky neworleanské dechovky Dirty Dozen Brass Band, na nichž také zpívá. Interpretační záběr od tradičního jazzu až po avantgardu dává tušit, že její talent je mnohem širší, než zdá se z jejího už tak široce pojatého debutu.

Zarytý jazzman může označit její první desku za čajíček, jenže podstata síly Norah Jonesové je ve schopnosti vytvářet univerzální americkou hudbu, která se napájí z celého spektra stylů. Je pravděpodobné, že album Come Away With Me a jeho interpretka jsou velmi vážnými kandidáty na ceny Grammy v řadě oblastí.

Norah Jones - Come Away With Me. Obal alba.