Paul McCartney vyrazil na první čistě sólovou šňůru až na podporu svému albu...

Paul McCartney vyrazil na první čistě sólovou šňůru až na podporu svému albu Flowers in the Dirt (7. dubna 1990). | foto: Profimedia.cz

Dva s kytarou proti sobě. McCartney připomíná svůj návrat do hitparád

  • 7
Po téměř třiceti letech vychází znovu album Paula McCartneyho Flowers in the Dirt. Tentokrát s řadou bonusů včetně původních demoverzí.

Osmdesátá léta nebyla pro Paula McCartneyho žádný med, jeho sólovým deskám po rozpadu kapely Wings se příliš nedařilo. Album Flowers in the Dirt z roku 1989 proto představovalo velký návrat do hitparád. Nyní vychází v reedici s řadou bonusů.

Jedním z důvodů, proč se deska povedla, byla bezpochyby i autorská spolupráce s písničkářem Elvisem Costellem, s nímž napsal čtyři skladby včetně hitu My Brave Face. McCartney se netajil tím, že skládání s talentovaným partnerem mu připomnělo chybějící tandem, který tvořil v šedesátých letech s Lennonem. „Bylo to skvělé. Elvis je z Liverpoolu, takže máme hodně společného. Zvolili jsme stejný proces, jaký jsme používali kdysi s Johnem, prostě dva chlapíci s kytarami proti sobě. Udělali jsme skvělou práci a bylo kolem toho i dost legrace,“ vzpomíná McCartney.

Horké zboží

Součástí nového vydání jsou proto i společné demoverze, které veřejnost dosud neslyšela. „Na nich je skvělé, že jsou to právě napsané písničky, fakt horké zboží. Když jsem si je po letech poslechl, věděl jsem, že s nimi musíme jít ven,“ tvrdí.

Costello byl mimochodem tím, kdo McCartneyho přiměl k tomu, aby oprášil starou „hofnerku“, legendární baskytaru ve tvaru houslí z dob Beatles. „Je pravda, že jsem ji na nějakou dobu odložil. Zdálo se mi, jako bych z ní trochu vyrostl, a tak jsem používal současnější nástroje. Elvis ovšem trval na tom, že ji v některých nahrávkách musíme použít. Takže jsem dal trochu do pořádku ladění a zase funguje,“ připouští McCartney, pro kterého se ikonická basa stala v posledních letech opět poznávacím znamením.

Už byla řeč o tom, že deska dovedla McCartneyho znovu na vrchol hitparád. Zároveň jej ovšem podnítila k tomu, aby po desetileté pauze vyplněné pouze několika charitativními koncerty vyrazil na plnohodnotné turné. „Vždycky si u některých písniček říkáte, že by mohly skvěle fungovat naživo. My Brave Face na začátku turné nikdo neznal, na konci to byl jeden z nejžádanějších kousků,“ líčí McCartney. Režisér Richard Lester, který natočil filmy Perný den a Help!, ze šňůry, jež na přelomu let 1989 a 1990 obsáhla stovku koncertů na třech kontinentech, pořídil filmový záznam. „Moc jsme si to užili. Paul si to popravdě užil tak moc, že pak vyrazil na další a další turné... i když to původně mělo být jeho poslední,“ vzpomínal filmař před lety.

Přispěl i George Martin

K dalším památným písním z alba patří například skladby Figure of Eight, This One či Put It There, které už psal McCartney sám. K poslední jmenované přizval i George Martina, legendárního producenta Beatles. „Postaral se o orchestrální aranžmá. Hudebním pojetím se ta písnička trochu podobá klasice Blackbird, tak dávalo smysl oslovit George. Navíc bylo vždy super mít ho poblíž, protože to byl skvělý, chytrý a zábavný chlapík,“ líčí McCartney.

Flowers in the Dirt je nově k dostání v několika podobách. „Super deluce“ edice obsahuje kromě původních remasterovaných nahrávek zmíněné demoverze a taky DVD s dobovými videoklipy nebo dokumenty jak z nahrávání desky, tak z příprav na následné obří turné. Obdobná, byť o něco ořezanější kolekce vychází také na vinylu.