Krvavý poledník, jednu z nejdrastičtějších knih Cormaca McCarthyho, vydalo Argo. | foto: AP/Derek Shapton

McCarthyho Krvavý poledník poprvé v češtině: krutější než kdy jindy

  • 1
Jako by člověk vržený do nemilosrdného světa mohl získávat život tím, že jiným život vezme. Jako by se v boji o vlastní přežití neptal, co přijde po smrti, když žije tak, že ani peklo nebude dost strašné, aby ztrestalo jeho hříchy. Tak žijí postavy McCarthyho Krvavého poledníku. Pekla se nebojí, vytvářejí ho ještě na zemi.

Přebal knihy Krvavý poledník spisovatele Cormaca McCarthyho Americký spisovatel Cormac McCarthy, kterého kritika řadí po bok klasiků postmoderny Philipa Rotha a Dona de Lilla, napsal Krvavý poledník v roce 1985 a stal se díky němu kultovním autorem, nakladatelství Argo ho nyní vydává v češtině. Kdokoli chce pochopit McCartyho, měl by si Krvavý poledník přečíst, je však nutné počítat s tím, že se nečte snadno a slabší povahy může od autora trvale odradit.

Tanec na hrobech dětí

"Bůh stvořil svět, ale ten svět není každýmu podle gusta," říká v úvodu poustevník hlavnímu hrdinovi, klukovi beze jména, který je stejně málo klukem jako hrdinové dalších McCarthyho románů – věkem možná, zkušenostmi a hrůzami, které museli zažít, jsou však v patnácti letech dávno dospělými sešlými dušemi.

Tenhle svět krvavého Západu na hranici mezi Amerikou a Mexikem roku 1849 není podle gusta snad nikomu vyjma lovce skalpů Glantona a soudce Holdena, kteří vraždí pro svoji tupou potěchu, z přesvědčení, ze své podstaty. Málokterý román má ve svém středu tak odpudivé postavy a málokterý autor odolá pokušení zlo potrestat a dobro odměnit.

Génius, nebo šílenec

Takové bylo dilema některých kritiků, když v roce 1985 tehdy ještě nepříliš známý McCarthy vydal svůj v pořadí pátý román, historický western Krvavý poledník.

U McCarthyho obecně a v Krvavém poledníku obzvlášť se dobro prakticky nevyskytuje, nelze tedy doufat v jeho vítězství. Postava soudce uzavírá svým tancem a brutální vyšinutou promluvou děj románu, právě on přežije choleru, přestřelky, útoky, nájezdy Komančů, zásah armády, vězení, povstalce. Krystalické zlo, to nejhorší z člověka, s úšklebkem volá: "Pouze ten, kdo se cele a beze zbytku odevzdal krvelačenství války, kdo bojoval v aréně, zažil hrůzu hrůz a konečně pochopil, že promlouvá k hloubi jeho srdce, pouze takový člověk umí tancovat." A je to tanec na hrobech stovek lidí, bílých, černých i rudých, přátel i nepřátel, dospělých i dětí.

Realita krvavých dějin

Krvavý poledník je první autorovou knihou Jihozápadu. Když však stejnou cestou jako kluk z Krvavého poledníku jedou o sto let později hlavní postavy v jeho románu Všichni krásní koně, je Jihozápad mnohem romantičtější, byť zcivilizovanější, v Hranici je ve hře i touha po spravedlnosti.

Pak však McCarthy napsal román Tahle země není pro starý a čtenář, který doufal v konec apokalypsy, se do ní v téměř totožné krajině noří znovu. McCarthyho western není mayovka a víc než kde jinde zde platí heslo – když nezastřelíš, budeš zastřelen. Oproti knize Tahle země není pro starý jde v Krvavém poledníku o systematičtější násilí, jež vychází z reality krvavých dějin, nikoli jen z brutality pár jedinců.

Cormac McCarthy

Krvavý poledník je pravděpodobně nejšílenější McCarthyho knihou a možná i jedním z nejukrutnějších románů světové literatury. Je srovnatelný s popisem stalinských čistek či válečného běsnění. McCarthy prokazuje i detailní znalost krajiny, historie a geografie, především však dokáže čtenáři, který má o tehdejším Západě zcela jiné představy, vnuknout poměrně jasnou představu o tom, jaké zvrácenosti je člověk schopen, když dostane moc nad životy jiných.

CORMAC MCCARTHY - Krvavý poledník
Argo Praha, 2009, překlad Martin Svoboda, 393 stran, 358 korun.
Hodnocení MF DNES: 80 %