Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Cenčić sebechválu nepřehnal. Zpívá, jako kdyby řídil porsche

  11:55aktualizováno  11:55
Ten muž zpívá jako žena. A je to vůbec muž? Kontratenoristé už dnes nevyvolávají udivené, ba poťouchlé reakce jako kdysi. Publikum vzalo na vědomí, že nejsou vykastrováni. Jeden z těch nejlepších v sobotu vystoupil v Rudolfinu.

Kontratenorista Max Emanuel Cenčić | foto: Petr Dyrc

Ze světových kontratenoristů, kteří s mezzosopranistkami mimo jiné přebírají někdejší role kastrátů v barokních operách, zná české publikum asi nejlépe Bejuna Mehtu, také díky jeho filmové spolupráci s Ondřejem Havelkou. Několikrát u nás vystoupil i Francouz Philippe Jaroussky.

Teď přijel Chorvat Max Emanuel Cenčić. Dvořákova síň nebyla zcela zaplněna, zřejmě i kvůli velikonočním svátkům. Škoda. Cenčić se souborem Il pomo d´oro představil program Venezia, do něhož shromáždil árie skladatelů, kteří v 18. století tvořili v Benátkách. Nechyběl přirozeně Antonio Vivaldi, zastoupeni byli i Tomaso Albinoni, Antonio Caldara, Francesco Gasparini, Giovanni Porta a Geminiano Giacomelli. Hudebníci proložili árie instrumentálními koncerty, v nichž se jejich umělecký vedoucí Riccardo Minasi uvedl i jako skvělý houslista.

Max Emanuel Cenčić

Il pomo d´oro, dirigent Riccardo Minasi

Dvořákova síň Rudolfina, 4.dubna 2015

Hodnocení­: 85 %

Cenčić v rozhovoru před koncertem neváhal přirovnat dnešní kontratenoristy (a jistě především sebe sama) k moderním luxusním autům, která nahradila starší modely. Našla by se i jiná přirovnání. Angličan Alfred Deller, který v polovině dvacátého století vzbudil novodobý zájem o kontratenor, zpíval hlavně písně s loutnou, protože svým hlasem mohl vykreslit spíš jen rozkošné miniatury. Dnešní nejlepší kontratenoristé už jsou schopni malovat i velká plátna, rozmáchnout se do podstatně větších vokálních gest.

Pro operu stvořený

Tak je tomu i s Cenčićem. Má mnohem bohatší technickou výzbroj než jeho dávní předchůdci, ale i někteří současníci. Hlasy kontratenoristů mohou někdy působit trochu bledě, ale Cenčićův hlas překvapí sytostí, měkkostí a vyrovnaností témbru, připomínajícího ženský mezzosoprán. Vystačí se s ním v celém rozsahu, i v nižší poloze, kterou na rozdíl od některých kolegů nepřibarvuje „normálním“ mužským hlasem. Vyšší tóny kontratenoristů přecházejí občas do kvičení, Cenčićovy však znějí relativně příjemně a přirozeně. Dlouhý dech mu umožňuje plynule vystavět pomalé melodické fráze, jako třeba v árii Tomasa Albinoniho, a udržet v nich napětí.

A když už byla řeč o autech: Cenčić stejně tak výborně umí - vyžaduje-li to třeba Vivaldi v árii Mi vuoi tradir lo so nebo Antonio Caldara - vytáčet ve velké rychlosti jednu zatáčku za druhou a nabít jízdu energií. Jeho zpěv má v sobě mnohem větší fyzickou sílu než křehký a nadpozemský zpěv Jarousskeho anebo další kontratenorové hvězdy, Andrease Scholla.

Cenčićův hlas je krásný a emocionální v pozemském slova smyslu, pro operní drama jako stvořený. Právě proto by mohl ještě více tvarovat jednotlivá slova, aby byla srozumitelnější. A neměl by zpívat z not, protože zrak zabořený do papíru místo do publika ochuzuje divadelní bezprostřednost, kterou Cenčićovy jevištní kreace, dostupné i na youtube, rozhodně nepostrádají.

Člověk při jeho poslechu každopádně ani nevnímá, že kontratenor je „umělý“ hlas, nebo aspoň ještě umělejší než třeba tenor a vlastně každý vyškolený operní hlas. Vnímá jen hudbu a emoce, které vyjadřuje. Je to prostě skutečně skvěle řízené porsche.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

Najdete na iDNES.cz