Matt Damon jako agent Bourne se vrací

Ve třiatřiceti letech je hrdina filmu Bourneův mýtus Matt Damon hollywoodskou hvězdou. Točí s režiséry F. F. Coppolou či Stevenem Spielbergem, nedávno dokončil druhý díl Dannyho parťáků, který do kin přijde před Vánocemi. Také k postavě agenta Bournea se vrátil - ač říkával, že pokračování snímků jej většinou nezajímají.

Změnil jste názor?
Dlouho jsem odolával, jenomže pak za mnou přišli se scénářem, který běžný příběh pomsty staví trochu na hlavu. To mě zaujalo. Nevázala mě smlouva a uvědomoval jsem si, že mnohá pokračování filmů jsou především cynickou továrnou na peníze. Nemám rád, když mi druhé díly filmů, které se mi líbily, už nic neříkají. To se děje často, proto s nimi nechci spojovat své jméno.

Předloha o Bourneovi nabízí trilogii. Přemýšlíte o tom?
Lhal bych, kdybych řekl, že o tom neuvažuji. Ale klidně bych zůstal i u druhého dílu. Jsem s ním opravdu spokojený, točili jsme jej pod velkým tlakem, nechtěli jsme zklamat, a vůbec by mi nevadilo odejít na vrcholu. Jít do třetí části je ještě těžší, potřebovali bychom postavy, které se budou stále zdokonalovat. Zatím nevím, jak to dokázat. Pro třetí díl Bourneovo ultimátum mě nic nenapadá. Ale možná se mýlím. Třeba to někdo vyřeší.

Pro film Odvaha pod palbou jste shodil dvacet kilo, kvůli Talentovanému panu Ripleymu jste se učil hrát na piano. Co jste se naučil díky agentu Bourneovi?
U prvního dílu bojové hry, ovládání zbraní a box. Režisér Doug Liman zastával teorii, že boxování mi hodně pomůže. Sleduje boxery v televizi a obdivuje, jak kráčejí do ringu. V jejich chůzi je úspornost, přímost i vyzývavost, míří vždy jen dopředu. Pro druhý díl jsem se učil znovu řídit - myslím tím kousky, které by nikdo s vlastním autem nezkoušel.

Uplatníte nabyté dovednosti také v osobním životě?
Jako Ripley jsem se naučil na piano několik skladeb, ale od té doby jsem je nehrál. Výhodou Bournea je, že jsem se zdokonalil v řízení. Díky tomu jsem lepším šoférem, přestože jsem se učil i věci, které nikdy nepoužiji. Třeba řízení ve velké rychlosti a zároveň brzdění ruční brzdou!

Jak prožíváte úspěchy a popularitu?
Dává mi to zabrat určitě víc než před dvěma roky. Nelze to popsat. Kolegové tvrdili, že tím musím projít, abych tomu porozuměl. Říkal jsem si: Neblázni, nemůže to být nic tak mimořádného. Jenže je. Anonymita v lidském životě je samozřejmá a její ztráta těžko vysvětlitelná. Jen vejdu do místnosti, náhle mě všichni pozorují. A takové maličkosti narůstají, až se člověku změní celý pohled na svět. 

Jdete z role do role. Jste workoholik?
Pořád se mi těžko odmítá, pokud je role dobrá, protože po léta jsem byl nezaměstnaný herec, takže mi připadá nelogické najednou práci odmítat.

Natáčíte v Evropě více než v USA. Kde se vám nejvíce líbí?
Líbí se mi Amsterdam a jeho kanály a miluji Prahu, už několikrát jsem tu točil. Paříž vyžaduje řadu úředních povolení k natáčení, naopak Berlín je k filmařům nejvstřícnější, v jeho bývalém východním sektoru jsme natočili dokonce mnohé moskevské záběry. Jediným problémem je počasí, v zimě se tam dalo pracovat jen od deseti ráno do tří odpoledne.

V Praze jste naposled točil s Terrym Gilliamem Bratry Grimmovy.
To bylo úžasné. Gilliam je velká tvůrčí osobnost. Na Barrandově stvořil pohádkový svět. Hráli jsme v něm skoro sto deset dní a v Praze jsme strávili téměř šest měsíců. Splnila si mi tak všechna přání, která jsem měl.

Matt Damon v novém špionážním thrilleru Bournův mýtus.

,