Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Matrix 3., neslavný konec legendy

  11:49aktualizováno  11:49
Dokážeš to? Musím to dokázat! Tys to dokázala! Ne, my všichni jsme to dokázali! On to dokáže! - Takhle dopadla jedinečná legenda jménem Matrix, ve třetím dílu zasažená smrtící nákazou hrdinských frází z tuctových hollywoodských filmů o zachráncích lidstva. Jsou to smutné konce, když se zprvu přírodní šťáva donekonečna nastavuje jíškou z pytlíku.

Matrix znamenal v žánru sci-fi revoluci nového stylu. Druhý díl Matrix Reloaded mnohé zklamal, utěšovali se však, že nejlepší kousky si autoři schovali pro závěrečný díl Matrix Revolutions. Ten má sice revoluci přímo v názvu, jenže pouze v něm. Zázrak "jedničky" neopakuje, v propadu "dvojky" pokračuje.

Vlastně jedinkrát, ve westernovém finále muže proti muži, kde se napříč temnými provazci deště létá mezi mrakodrapy, se film plně vrací ke své obrazové podstatě chladné čistoty moderního mýtu.

Ani "řešením" Matrixu - pro nezasvěcené: kdo je člověk, kdo stroj, kdo hodný, kdo zlý a kdo to celé řídí - se tvůrci nevyznamenali. Ve srovnání s chytrou kličkou Terminátora 3 víceméně utekli k navenek hlubokomyslným poučkám, že lépe jest věřiti než věděti.

Ono zprvu vzrušující, v druhém dílu dutější filozofování je v "trojce" výpomocnou hlušinou. Matrix Revolutions se drží mechanické kuchařky. Děj slíbil konečnou bitvu dvou světů, lidí a strojů, tu však nelze táhnout sto dvacet minut. Proto první hodinu zabere úhybný manévr, kdy je spasitel Neo uklizen do třetího "mezisvěta".

Kdo je kdo v sérii
Matrix

NEO
(Keanu Reeves)

Vyvolený neboli spasitel, v jehož rukou leží osud lidstva. Stále zkoumá, proč právě on a odkud bere sílu.

TRINITY
(Carrie-Anne Mossová)

Neova oddaná spolubojovnice, jíž jednou zachránil život. A také milující žena. Vnáší do filmu romantiku.

MORPHEUS
(Laurence Fishburne)

Spolehlivý pilíř odboje. Všechnu naději a víru vkládá do Nea, zůstává pevným, i když jiní už se vzdávají.

SMITH
(Hugo Weaving)

Zbloudilý program, agent zlosyn, který se vymkl kontrole. Pohrdá city, dovede se "namnožit" v zástupy dvojníků.

V té přestupní stanici symbolického metra s mrazivou, odcizenou září kachlíků hovoří s indickou rodinkou o lásce a předurčení. Zatím jeho věrní navštíví již známý noční klub, stylizovaný do černorudě požitkářského pekla, aby pro Nea vybojovali - po choreograficky vděčné přestřelce u stropu - svolení k návratu.

Opět se zjeví Monica Bellucciová, krátce, jen co ukáže bouřlivé dmutí ňader. Na bitvu je však stále brzy, proto každý, kdo má čas a cestu kolem, zaskočí pro radu za Vědmou.

Přitom by rekové zrovna tak mohli chtít jasné slovo od parlamentní komise: Vědma opakuje nečekaná odhalení, že se blíží boj a že vyhraje buď Neo, nebo jeho sok, případně významně mlčí. Po unyle utracených pětačtyřiceti minutách se počne zbrojit, ženy pěchují náboje, děti míří do armády.

Propuká sled loučení, vyznání a odhodlaných proslovů: "Než zemřeme, ještě jim ukážeme." Virus vznešených spasitelských řečí jen dočasně vyléčí bojová scéna, z níž Neo vyjde oslaben, a jeho mesiášství tak získá zajímavější vizionářský prvek. Což je půlka filmu a na dlouho poslední nápad. Druhá hodina - bitva - se opět účelově dělí.

Půlhodina patří trikové řeži lidí v neohrabaných mechanických krunýřích s přesilou strojů, ocelových kříženců vývrtky a Švankmajerova Otesánka. Však jim zmužilé bojovnice spílají do vrtáků.

Podívaná je to řinčivá, technologická a časem monotónní, prokládaná klením a výkřiky: "Rychle, munici!"

Navíc se výlevy, kdo "to" dokázal či dokáže, vracejí na plátno v prudké epidemii, již by zastavilo jen plošné očkování humorem. Jenže nadsázku Matrix nezná.

"Neo se nevzdá a my se taky nesmíme vzdát," praví lid. "Dokážeme to. Musíme!" dí Neo ku své milé se závěrečnou půlhodinkou, kde musí vzdor hořkým ztrátám svést osobní boj.

Konečně se vrací starý dobrý Matrix s nehybnými tvářemi a rafinovaným akčním baletem, Matrix s výtvarnou hrou od svíravého temna k jasu "osvícení".

Jenže ani teď soupeři s prominutím nezavřou zobák, a musí-li Vyvolený na potkání vykládat, že chce mír, sestupuje z výšin vytříbené legendy na přehlídkové molo královen krásy. Slušné triky, slabší scénář, ubohé dialogy.

Matrix Revolutions je víceméně řadovou akční sci-fi. Ale vyznavači kultu na ni přesto půjdou - i za premiérové vstupné. V tom má Vědma pravdu, když říká, že rozhodnutí získává smysl až tehdy, když je činíme s předchozí zkušeností. Tedy s vědomím, co to stojí.

The Matrix Revolutions
USA, 2003

scénář a režie Andy Wachovski
Larry Wachovski
kamera Bill Pope
hrají Keanu Reeves
Laurence Fishburne
Carrie-Anne Moss 
Hugo Weaving
Matt McColm
Jada Pinkett Smith Monica Belluci
hudba Don Davis
původní název The Matrix Revolutions
délka 129 minut
žánr akční

The Matrix Revolutions -premiéry

kina 5. listopadu 2003

Hlavní hrdinové filmové trilogie o Matrixu - Neo v podání Keanu Reevese a Trinity zahraná Carrie-Anne Mossovou.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Najdete na iDNES.cz