Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Matrix 3., neslavný konec legendy

  11:49aktualizováno  11:49
Dokážeš to? Musím to dokázat! Tys to dokázala! Ne, my všichni jsme to dokázali! On to dokáže! - Takhle dopadla jedinečná legenda jménem Matrix, ve třetím dílu zasažená smrtící nákazou hrdinských frází z tuctových hollywoodských filmů o zachráncích lidstva. Jsou to smutné konce, když se zprvu přírodní šťáva donekonečna nastavuje jíškou z pytlíku.

Matrix znamenal v žánru sci-fi revoluci nového stylu. Druhý díl Matrix Reloaded mnohé zklamal, utěšovali se však, že nejlepší kousky si autoři schovali pro závěrečný díl Matrix Revolutions. Ten má sice revoluci přímo v názvu, jenže pouze v něm. Zázrak "jedničky" neopakuje, v propadu "dvojky" pokračuje.

Vlastně jedinkrát, ve westernovém finále muže proti muži, kde se napříč temnými provazci deště létá mezi mrakodrapy, se film plně vrací ke své obrazové podstatě chladné čistoty moderního mýtu.

Ani "řešením" Matrixu - pro nezasvěcené: kdo je člověk, kdo stroj, kdo hodný, kdo zlý a kdo to celé řídí - se tvůrci nevyznamenali. Ve srovnání s chytrou kličkou Terminátora 3 víceméně utekli k navenek hlubokomyslným poučkám, že lépe jest věřiti než věděti.

Ono zprvu vzrušující, v druhém dílu dutější filozofování je v "trojce" výpomocnou hlušinou. Matrix Revolutions se drží mechanické kuchařky. Děj slíbil konečnou bitvu dvou světů, lidí a strojů, tu však nelze táhnout sto dvacet minut. Proto první hodinu zabere úhybný manévr, kdy je spasitel Neo uklizen do třetího "mezisvěta".

Kdo je kdo v sérii
Matrix

NEO
(Keanu Reeves)

Vyvolený neboli spasitel, v jehož rukou leží osud lidstva. Stále zkoumá, proč právě on a odkud bere sílu.

TRINITY
(Carrie-Anne Mossová)

Neova oddaná spolubojovnice, jíž jednou zachránil život. A také milující žena. Vnáší do filmu romantiku.

MORPHEUS
(Laurence Fishburne)

Spolehlivý pilíř odboje. Všechnu naději a víru vkládá do Nea, zůstává pevným, i když jiní už se vzdávají.

SMITH
(Hugo Weaving)

Zbloudilý program, agent zlosyn, který se vymkl kontrole. Pohrdá city, dovede se "namnožit" v zástupy dvojníků.

V té přestupní stanici symbolického metra s mrazivou, odcizenou září kachlíků hovoří s indickou rodinkou o lásce a předurčení. Zatím jeho věrní navštíví již známý noční klub, stylizovaný do černorudě požitkářského pekla, aby pro Nea vybojovali - po choreograficky vděčné přestřelce u stropu - svolení k návratu.

Opět se zjeví Monica Bellucciová, krátce, jen co ukáže bouřlivé dmutí ňader. Na bitvu je však stále brzy, proto každý, kdo má čas a cestu kolem, zaskočí pro radu za Vědmou.

Přitom by rekové zrovna tak mohli chtít jasné slovo od parlamentní komise: Vědma opakuje nečekaná odhalení, že se blíží boj a že vyhraje buď Neo, nebo jeho sok, případně významně mlčí. Po unyle utracených pětačtyřiceti minutách se počne zbrojit, ženy pěchují náboje, děti míří do armády.

Propuká sled loučení, vyznání a odhodlaných proslovů: "Než zemřeme, ještě jim ukážeme." Virus vznešených spasitelských řečí jen dočasně vyléčí bojová scéna, z níž Neo vyjde oslaben, a jeho mesiášství tak získá zajímavější vizionářský prvek. Což je půlka filmu a na dlouho poslední nápad. Druhá hodina - bitva - se opět účelově dělí.

Půlhodina patří trikové řeži lidí v neohrabaných mechanických krunýřích s přesilou strojů, ocelových kříženců vývrtky a Švankmajerova Otesánka. Však jim zmužilé bojovnice spílají do vrtáků.

Podívaná je to řinčivá, technologická a časem monotónní, prokládaná klením a výkřiky: "Rychle, munici!"

Navíc se výlevy, kdo "to" dokázal či dokáže, vracejí na plátno v prudké epidemii, již by zastavilo jen plošné očkování humorem. Jenže nadsázku Matrix nezná.

"Neo se nevzdá a my se taky nesmíme vzdát," praví lid. "Dokážeme to. Musíme!" dí Neo ku své milé se závěrečnou půlhodinkou, kde musí vzdor hořkým ztrátám svést osobní boj.

Konečně se vrací starý dobrý Matrix s nehybnými tvářemi a rafinovaným akčním baletem, Matrix s výtvarnou hrou od svíravého temna k jasu "osvícení".

Jenže ani teď soupeři s prominutím nezavřou zobák, a musí-li Vyvolený na potkání vykládat, že chce mír, sestupuje z výšin vytříbené legendy na přehlídkové molo královen krásy. Slušné triky, slabší scénář, ubohé dialogy.

Matrix Revolutions je víceméně řadovou akční sci-fi. Ale vyznavači kultu na ni přesto půjdou - i za premiérové vstupné. V tom má Vědma pravdu, když říká, že rozhodnutí získává smysl až tehdy, když je činíme s předchozí zkušeností. Tedy s vědomím, co to stojí.

The Matrix Revolutions
USA, 2003

scénář a režie Andy Wachovski
Larry Wachovski
kamera Bill Pope
hrají Keanu Reeves
Laurence Fishburne
Carrie-Anne Moss 
Hugo Weaving
Matt McColm
Jada Pinkett Smith Monica Belluci
hudba Don Davis
původní název The Matrix Revolutions
délka 129 minut
žánr akční

The Matrix Revolutions -premiéry

kina 5. listopadu 2003

Hlavní hrdinové filmové trilogie o Matrixu - Neo v podání Keanu Reevese a Trinity zahraná Carrie-Anne Mossovou.

Autoři: ,Nejčtenější

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

GLOSA: Pharrell Williams na Colours zklamal víc než deštivé počasí

Pharrell Williams s kapelou N.E.R.D. na Colours of Ostrava (18. července 2018)

První den letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava přilákal velké množství návštěvníků, jeho vyvrcholením byl...Mamma Mia! Muzikál je zpět, se Streepovou, Brosnanem i babičkou Cher

Záběr z pokračování snímku Mamma Mia!

Filmařsky sice žádná sláva, ale nakažlivá nálada, výteční herci a písně skupiny ABBA vylepšili před deseti lety...

RECENZE: Mamma Mia! Druhý díl filmového muzikálu se málem uvzlyká

Z plakátu k filmu Mamma Mia 2

Když se romantický kýč zbaví živelnosti, co mu zbude? Sladkobolnost. Právě to se přihodilo druhému dílu úspěšného...

VIDEO: Buď zemře hladem, nebo mezi žraloky. Útěk znovu zkusí Motýlek

Motýlek

Koncem září přijde do kin nová verze slavného dramatu Motýlek. Roli muže, který se snaží uprchnout z trestanecké...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Velké vítězství, které s Madonnou zařídil Ondříček

Z filmu Velké vítězství

Skvěle se hodí do současných debat o rovných šancích pro ženy, přestože vznikla už před čtvrtstoletím a odehrává se...

KOMENTÁŘ: V thajské jeskyni už chybí snad jen reality show

Děti slaví před nemocnicí v Chiangrai Prachanukroh, kde se zotavují chlapci...

Kdo si oddechl, že záchranou malých fotbalistů ze zatopené thajské jeskyně vypjaté drama skončilo, hluboce se zmýlil....

VIDEO: Zombie bojují na straně nacistů. Za filmem je studio J. J. Abramse

Trailer k filmu Overlord

Nastal Den D a Američané za druhé světové války vysedají ve francouzské Normandii, aby se postavili nacistům. To však...

Najdete na iDNES.cz