Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Máte vůči mně averzi, řekl Knížák kritikům

  18:18aktualizováno  20:08
Ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák odmítl všechny výtky svých kritiků, kteří požadují na jeho místo vypsat mezinárodní konkurz. S autory petice Čas na změnu se setkal tváří v tvář v Praze.

Autoři petice se Knížáka ptali, zda po devíti letech v čele galerie sám ministra kultury o vypsání konkurzu nepožádá. "Nevidím důvod, proč bych měl žádat ministra, to si udělejte sami," reagoval Knížák.

Podle signatářů, které reprezentují umělci Tomáš Císařovský a Jiří David a výtvarná kritička Lenka Lindaurová, prestiž galerie pod vedením Knížáka stále klesá. Instituce podle nich vykazuje "trend k izolaci, sebestřednosti a nedostatečné výkonnosti vůči evropskému vývoji v oboru".

Knížák zopakoval, že kritika jeho práce je po celou dobu jeho působení ve funkci vedena osobními averzemi vůči jeho osobě. Kritici podle něj vystupují tak, že by NG měla fungovat jako kunsthalle, tedy výstavní síň; Knížák ale Národní galerii vnímá jako muzeum umění, které se podle něj musí věnovat veškerému umění, nikoli jen aktuálním trendům.

Co má dnešní muzeum sbírat, je podle něj problematické a přou se o to i ředitelé světových muzeí umění. "Každé muzeum něco volí, nikdo nesbírá všechno. Ten, kdo sbírá hity současného umění, dělá podle mě špatně. Chceme být programově jiní, nechceme podléhat hlavnímu proudu," řekl.

Výhrady ke způsobu fungování instituce pak vyvraceli ředitelé jednotlivých sbírek NG. Na výtky, že NG málo spolupracuje s prestižními zahraničními výstavami, ať už spolupořádáním výstav či vzájemnými zápůjčkami, reagoval uvedením příkladů výstav Sláva barokní Čechie, Růžencová slavnost či Slezsko, perla v české koruně ředitel Sbírky starého umění Vít Vlnas.

"Izolace by byl luxus, který si nemůžeme dovolit, to si mohou dovolit jen instituce, které nikoho nepotřebují," řekl. Kritika se v tomto případě ale týká spíše projektů z oblasti moderního a současného umění.

Ředitel této sbírky Tomáš Vlček uvedl, že v oblasti zápůjček NG kooperuje například s Muzeem moderního umění v New York či s vídeňskou galerií Belveder. V blízké budoucnosti to bude britská Tate Modern.

Kritici Knížákovi také vytýkají, že jeho osobu údajně podporují politici. "Kéž by to byla pravda - kéž bych ji získal pro kulturu a pro rozvoj galerie. Je-li tu nějaký politik, který mě chce podpořit, ať to udělá, já ho k tomu vyzývám," řekl ředitel.

Ministr kultury Václav Jehlička personální změny v čele NG nyní nechystá. Připravuje ale prý účinnější systém hodnocení činnosti příspěvkových organizací a jejich ředitelů, jemuž bude podrobena i NG.

V rámci toho se bude řešit i otázka způsobu jmenování ředitelů těchto organizací. Zatím jsou ředitelé příspěvkových organizací, k nimž NG patří, jmenováni na dobu neurčitou. Ředitel Národního divadla, které je také příspěvkovou organizací, je však jmenován na šest let.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

World Press Photo vyhrál snímek Venezuelana hořícího po výbuchu motocyklu

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Fotografie Venezuelská krize zachycující hořícího demonstranta během nepokojů namířených proti prezidentu Madurovi se...

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

Najdete na iDNES.cz