Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mašinerie jménem Saw pokračuje. Už popáté poteče krev

  15:38aktualizováno  15:38
Filmový svět má několik jistot. Třeba to, že James Bond jen tak nezemře, že téměř v každém filmu Stevena Spielberga bude detailní záběr na americkou vlajku a že na Halloween vpadne do kin další díl krvavé série Saw.

První plakát k filmu Saw 5 | foto: Lionsgate

Letos se tedy fandové brutální podívané opět dočkají dalších hrátek s hříšníky, kteří si skrze krvavou lázeň mají uvědomit cenu svého života. A bude to už popáté.

Nový díl je v tuto chvíli už dotočen a filmaři pilně pracují na jeho výsledné podobě. A podle zpráv ze štábu bude opět krvavější a surovější.

Saw II"Lidé se odvracejí, když přijdou do střižny a vidí to. Náš hudební skladatel Charlie Clouser to dokonce není schopný dokoukat," tvrdí režisér David Hackl.

Hackl, který u předchozích tří filmů působil jako výtvarník, na režijním postu vystřídal Darrena Lynna Bousmana. Ten tak konečně dostál svým slovům, která pronášel po premiéře každého dílu - tedy že už se k Saw nevrátí.

A producenti na Hackla zatím pějí jen slova chvály. "David je skvělý, jsem přesvědčený, že u režie zůstane. Podařilo se i obsazení, herci hrají tak jako nikdy," libuje si producent Mark Burg.

Zároveň dodal i nutnou vějičku na chystaný šestý díl. "V pátém dílu představíme postavy, které budou pro děj v šestém dílu klíčové," podotkl Burg.

. SÉRIE SAW DÍL PO DÍLU

Od šokujícího thrilleru až po krvavé orgie

Dnes už bez nadsázky seriálovou mašinerii jménem Saw odstartovali před čtyřmi lety mladý režisér James Wan a scénárista Leigh Whannell.

Saw: Hra o přežitíPrvní díl, u nás promítaný pod názvem Hra o přežití, tehdy způsobil pozdvižení. Ne snad otevřenou krutostí, ale stylovou čistotou a hlavně nevídaným dějovým zvratem na konci.

Základní situace byla přitom prostá - dva muži se probudí v místnosti připoutaní za nohu k potrubí. Aby se ze svízelné situace dostali, musí si zahrát hru, kterou na ně nastražil takzvaný Skládačkový vrah - Jigsaw.

Trailer Saw I

. SAW: VÝLET DO ŘÍŠE HRŮZY

První cesta do světa zvrácených her

Saw 2Druhý díl si také nevedl špatně. Za prvním sice o kus belhal, ale pořád dokázal udržet tempo i atmosféru, scénář byl solidně vymyšlený, pointa překvapivá a přes všechny možné "dvojkové" nešvary se dal považovat za důstojné pokračování.

Základní schéma zůstalo - Jigsaw opět vrhl vytipované oběti, co si dle jeho názoru neváží života, do situací, ve kterých musí zásadním způsobem volit.

Trailer Saw II

. SAW II: MEZI NUDOU A KÝČEM

Jigsaw se prořezal k čiré pitomosti

Saw IIIJednoznačně nejslabším článkem série je zatím díl třetí. Sice princip krvavých her povýšil na schéma "projdi sérií testů, abys došel vykoupení", nicméně výsledek působí rozpačitě.

Tvůrci se totiž evidentně rozhodli zahltit plátno krví a nechutnostmi, což se dělo na úkor příběhu. Ten tak dostal řadu logických trhlin, přes které se k očekávané šokující pointě prostě dobelhat nešlo.

Trailer Saw III

. SAW III: JAK OTEVŘÍT LEBKU

K čemu všemu se hodí příruční cirkulárka

Saw IVZato čtvrté pokračování lze považovat za celkem zdařilé. Vrátilo totiž sérii k tomu, co jí prospívalo nejvíc - k formě  detektivního thrilleru.

To ovšem neznamená, že by tvůrci tentokráte šetřili brutalitou. Vlastně naopak, opět si trochu přisadili. Pasti jsou krvavé více než řádně a některé sekvence jsou téměř k "neukoukání".

Trailer Saw IV

. SAW IV: DEJTE PROSTOR MRTVÝM

Cesta do hlubin Jigsawova těla

Pátý díl má premiéru ohlášenu na 30. října. Tvůrci slibují dvakrát více krve a závěrečný dvojitý zvrat - tedy že po šokující pointě přijde ještě jedna, která opět vše obrátí naruby.

Hlavním hrdinou bude detektiv Hoffmann, Jigsawův spojenec. Zdá se totiž být poslední osobou, která pokračuje v Jigsawově "poslání". Ale když je jeho tajemství ohroženo, nezbývá mu nic jiného, než se nepohodlných osob zbavit.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz