Mike Farrell a Alan Alda v televizním seriálu M.A.S.H.

Mike Farrell a Alan Alda v televizním seriálu M.A.S.H. | foto: Bonton

Hawkeye Pierce z M.A.S.H. je v knize stydlín, žádný seriálový sukničkář

  • 18
Román, podle kterého vznikl slavný film a následně seriál s Alanem Aldou v hlavní roli, napsal pod pseudonymem Richard Hooker mladý lékař po návratu z korejské války. Původně mu ho nikdo nechtěl vydat. V češtině se nyní objevuje v brožované podobě.

Lékaři Richardu Hornbergerovi z Maine bylo šestadvacet, když ho odveleli jako sekundáře do války v Koreji. Práci u mobilní armádní lékařské jednotky (zkráceně M.A.S.H.) přežil, nezbláznil se a po svém návratu do Ameriky sepsal paměti.

Byl rok 1968. Tehdy se zrodil Radar, Margaret Houlihanová, plukovník Blake i hlavní hrdina kapitán Benjamin Franklin Pierce řečený Hawkeye: postavy, které později proslavilo filmové zpracování i seriál. Vynikala v něm zejména komika Alana Aldy. Autor Hornberger si pro svoji knihu inspirovanou pobytem v Koreji vymyslel pseudonym Richard Hooker, v češtině teď po letech znovu vychází jeho příběh nazvaný M.A.S.H aneb Jak to bylo doopravdy. S podtitulem Román o třech armádních lékařích.

Čistokrevný Radar neexistoval

Těmi třemi myslí autor nejen Hawkeyeho, ale i Trappera Johna a táborového protivu Franka Burnse. "Chirurgové M.A.S.H. žili v extrémních podmínkách. Tolik vysilující práce i nicnedělání, takovou nudu a legraci, horko i zimu, tolik vypětí, radosti a zklamání předtím jistě žádný z nich nepoznal," píše Hooker v předmluvě. Přiznává, že postavy, které stvořil, jsou kombinací mnoha jeho kolegů i přátel z M.A.S.H., čistokrevný Radar ani Hawkeye prý ve skutečnosti neexistovali. Hlavní postava má však s autorem mnoho společného. Oba pocházejí ze Zátoky pláňat a oba se specializují na hrudní chirurgii.

Obálka knihy M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy

V M.A.S.H. oba žijí ve stanu s přezdívkou, zatímco ve filmu je to Bažina, v knize Bahňák. V angličtině jde o slovo swamp, což byl nápis, který měl Hooker skutečně nad svým stanem. V knize není hlavní hrdina takový sukničkář a působí skoro introvertně, v seriálu kouká po každé nové sestřičce. I proto Hooker neměl seriálové zpracování v oblibě na rozdíl od toho původního filmového, které se knihy drží mnohem víc.

S rukopisem to Hooker neměl snadné, nabídl ho několika nakladatelům, než ho bez velkých ambicí a hlavně bez reklamních sloganů vydalo jedno malé nakladatelství. Kniha se neprodávala nijak závratně, přesto si jí všimli filmaři, což zpětně zvýšilo prodeje. A udělalo z M.A.S.H. kultovní záležitost. Hooker pak napsal dva další díly, které si zachovaly vtip.

Následujících devět knih na motivy M.A.S.H. pak stvořili Hookerovi pokračovatelé.

Antibiotika i vrtulníky

Do Koreje se dostávali lékaři už velmi mladí, často bez potřebných zkušeností na sále. Získávali je až za pochodu. Přesto měly lékařské týmy v Koreji výborné výsledky, mimo jiné díky tomu, že na rozdíl od doktorů za druhé světové války dostali plošně k dispozici antibiotika, krevní konzervy a vrtulníky.

Na druhou stranu se museli vyrovnávat nejen s péčí o zraněné a s válečnými traumaty, ale bojovali také s počasím. Ve stanech, v nichž žili, bylo v létě extrémní vedro a v zimě nesnesitelné chladno. Někteří z nich byli duší vojáci, mnozí však naopak frčky a dril nenáviděli. To všechno se Hookerovi podařilo do románu dostat.