Tomáš Garrigue Masaryk

Tomáš Garrigue Masaryk | foto: ČTK

Masarykovo Československo nebylo mostem k Rusku, píše britský historik

  • 16
Klíčovými postavami předválečné Československé republiky, Edvardem Benešem a Tomášem Garriguem Masarykem, se zabývá kniha britského historika Petera Nevilla, která vyšla v Británii.
Beneš and Masaryk: Czechoslovakia (obálka knihy)

Publikace Beneš and Masaryk: Czechoslovakia je součástí série nakladatelství Haus Publishing zaměřené na světové politiky, kteří ovlivňovali svět po první světové válce. Série nazvaná Tvůrci moderního světa má již 32 titulů a věnuje se mezi jinými i francouzskému premiérovi Georgesu Clemenceauovi, britskému ministerskému předsedovi Davidu Lloydu Georgeovi nebo polskému klavíristovi a premiérovi Ignacymu Paderewskému.

"Masaryk i Beneš zdůrazňovali, že Československo je západní země a je součástí západní civilizace, na rozdíl od některých dalších států v této oblasti. V tomto duchu také nový stát formovali. Masaryk si rozhodně nemyslel, že Československo má být mostem k Rusku," řekl Neville při představování knihy na českém velvyslanectví v Londýně.

Podle něj Beneš na mírové konferenci po první světové válce ve Francii jako hlavní vyjednávač dosáhl prakticky všech československých požadavků. "Bylo to velké vítězství pro něj i pro Československo," řekl Neville.

Edvard Beneš před svou vilou

Připomněl ale, že některé požadavky byly do jisté míry kontroverzní, například vytyčení jižní hranice Slovenska s Maďarskem. Podle něj to přispělo k pozdějším problémům před druhou světovou válkou, protože velkou část obyvatel meziválečného Československa pak tvořily menšiny – Němci, Maďaři, Poláci a Rusíni. Neville ale zdůraznil, že přes všechny chyby se Československo chovalo v dobovém kontextu k menšinám velmi tolerantně a požadavkům nacistického Německa nešlo nijak předejít.

Peter Neville je odborníkem na britsko-české vztahy. V češtině od něj před dvěma lety vyšla kniha Hitler a appeasement.