Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Masaj a běloška? Výjimečné, říká Jacky Ido

  1:00aktualizováno  1:00
Herec Jacky Ido září ve filmu Bílá masajka. Vznikl podle skutečného příběhu Švýcarky, která se na dovolené v Africe zamiluje do domorodce a žije s ním v tamní vsi.

Jacky Ido ve filmu Bílá masajka | foto: Bontonfilm

Bestseller Corinne Hofmannové úspěšný i v Česku, jehož se ve světě prodaly čtyři miliony výtisků a na nějž navázaly další dvě knihy, získal filmovou podobu.

Černého válečníka, jenž učaruje bílé moderní obchodnici, hraje devětadvacetiletý rodák ze státu Burkina Faso žijící v Paříži. Urostlý Jacky Ido film doprovázel na karlovarském festivalu.

Znáte podobné skutečné romance i z vlastní zkušenosti?
Ve Francii, kde působím, potkávám hodně smíšených párů, je tam docela běžné soužití bělochů s Afričany i Araby. Nicméně přímo v Africe, kde jsem se narodil a kde jsme s rodiči střídavě žili, jsem o takovém případu nikdy neslyšel. Osud Corinne Hofmannové, která s Masajem žila čtyři roky, než jej opustila i s dcerou, je výjimečný. Stal se hodně známý, když vydala knihu, dost se o tom mluvilo a psalo. Knížku jsem si přečetl a uchvátila mě. Rozuměl jsem té ženě a obdivoval ji za to, že šla za svým snem.

Jak jste přežil natáčení? Přilnul jste k přírodnímu životu, nebo jste chtěl zpět do civilizace k chlazeným nápojům a teplé sprše?
Film vznikal v Keni a ve srovnání s jiným natáčením to byl vážně obrovský rozdíl. Dokonce ani místní štáb, který přijel z města, se s nepohodlím v domorodé vsi nemohl vyrovnat. Já na to sice taky nejsem zvyklý, trpěl jsem dost, hlavně ze začátku, ale na druhou stranu uznávám, že to byl zajímavý výlet. Opravdu jsem si zkusil návrat k přirozenému bytí, ani ne tolik ke svým africkým kořenům, ale hlavně k podstatě života, k základním věcem přežití a prapůvodním hodnotám. Tamní pastevci žijí na vyprahlé samotě dobrovolně, vybrali si ten způsob existence, nechtějí do měst – a to bylo pro mě zajímavé. Měli také obavy, aby film nepodával zkreslený výklad, který by se obrátil proti jejich kultuře. Já jsem je ujišťoval, že jejich pohled na svět uchráním, takže mě přijali mezi sebe; a občas se přistihnu, že mi to chybí.

Život ve filmové vsi působí tak věrně, že Evropan těžko rozezná afrického herce od neherce. Můžete mi v tom pomoci?
Těžko. My sami, tedy já a moje herecká partnerka Nina Hossová, to totiž taky nevíme. Členy kmene představují vesměs neškolení domorodci, včetně mé filmové matky nebo „očarované“ ženy, od níž se všichni odvracejí při komplikovaném porodu. Přišli z okolních vsí a nehráli, nepředstírali. Prostě se jen bez ohledu na kameru chovali naprosto samozřejmě.

Je pravda, že dělíte svůj čas mezi herectví a režii?
Ano, studoval jsem v Paříži režii, kameru a střih, tak začala má kariéra. Natočil jsem krátký film Pád a mám nápad na celovečerní komedii, dokončuji scénář a za rok či dva ji natočím. Vyjdu ze svých zkušeností s Afričany v Africe i ve Francii. Moc se toho o nich neví, ale jsou to krásní lidé, chtěl bych jim vzdát čest. Podobné lidi jsem potkal na Kubě, kde až do konce prázdnin točím jako herec. Existuje tam úžasná směsice ras, ale úplně jiný typ rasismu než v Evropě; všichni tam s námi mluví, všichni jsou vzdělaní a zvláštním způsobem bohatší než my, i když jsou chudí. Tak jako lidé v Burkina Faso nosí bohatství v sobě a připadají si šťastní.

Autoři:Nejčtenější

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

RECENZE: Show umí, na hudbu měl Leoš Mareš hosty a stejně nepřesvědčil

Z koncertu Leoše Mareše 24. dubna 2018 v pražské O2 areně

Leoš Mareš si loni dopřál „jediný koncert v životě“ v pražském Foru Karlín, pak přidal druhý a letos rovněž nadvakrát...GLOSA: Ani na masáž nebyl čas. Ivanka Trumpová baví naivitou

Ivanka Trumpová v Bílém domě (3. února 2017)

Ivanka Trumpová přepisuje pravidla úspěchu. Respektive si to myslí. Loni vydala knihu, ve které ženám radí, jak si...

Zemřel nejmenší herec světa, známý z Harryho Pottera i špiona Powerse

Verne Troyer na premiéře filmu Guru lásky

Ač hrál jen vedlejší role a měřil 81 centimetrů, Verne Troyer se mohl pokládat za hvězdu. Když ve 49 letech zemřel,...

RECENZE: Zabíjeli kvůli bazénům. To je levný výklad kauzy Metanol

Lukáš Vaculík v hlavní roli filmu Metanol

Metanolová aféra, která začala roku 2012, obnáší padesátku mrtvých a řadu lidí s trvalým postižením. Už kvůli nim se...

Další z rubriky

VIDEO: Trochu jiný sněžný muž. Hlásí se Yeti: Ledové dobrodružství

Z filmu Yeti: Ledové dobrodružství

Pod názvem Yeti: Ledové dobrodružství vstoupí 27. září do našich kin animovaná rodinná komedie, jejímž hrdinům v...

PRVNÍ DOJMY: Teď Utajený šéf baví. Ale co podřízení, až kamery zmizí?

Z pořadu Utajený šéf

Jestli je každá reality show založena na šmírování, pro Utajeného šéfa, který českou premiéru odstartoval na Nově s 960...

RECENZE: Od filmu k atrakci. Pokračování příště, hlásí noví Avengers

Z filmu Avengers: Infinity War

Za prozrazení detailů komiksu Avengers: Infinity War se hrozí bezmála popravou, divák má však právo vědět jednu věc...

Najdete na iDNES.cz