Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Masaj a běloška? Výjimečné, říká Jacky Ido

  1:00aktualizováno  1:00
Herec Jacky Ido září ve filmu Bílá masajka. Vznikl podle skutečného příběhu Švýcarky, která se na dovolené v Africe zamiluje do domorodce a žije s ním v tamní vsi.

Jacky Ido ve filmu Bílá masajka | foto: Bontonfilm

Bestseller Corinne Hofmannové úspěšný i v Česku, jehož se ve světě prodaly čtyři miliony výtisků a na nějž navázaly další dvě knihy, získal filmovou podobu.

Černého válečníka, jenž učaruje bílé moderní obchodnici, hraje devětadvacetiletý rodák ze státu Burkina Faso žijící v Paříži. Urostlý Jacky Ido film doprovázel na karlovarském festivalu.

Znáte podobné skutečné romance i z vlastní zkušenosti?
Ve Francii, kde působím, potkávám hodně smíšených párů, je tam docela běžné soužití bělochů s Afričany i Araby. Nicméně přímo v Africe, kde jsem se narodil a kde jsme s rodiči střídavě žili, jsem o takovém případu nikdy neslyšel. Osud Corinne Hofmannové, která s Masajem žila čtyři roky, než jej opustila i s dcerou, je výjimečný. Stal se hodně známý, když vydala knihu, dost se o tom mluvilo a psalo. Knížku jsem si přečetl a uchvátila mě. Rozuměl jsem té ženě a obdivoval ji za to, že šla za svým snem.

Jak jste přežil natáčení? Přilnul jste k přírodnímu životu, nebo jste chtěl zpět do civilizace k chlazeným nápojům a teplé sprše?
Film vznikal v Keni a ve srovnání s jiným natáčením to byl vážně obrovský rozdíl. Dokonce ani místní štáb, který přijel z města, se s nepohodlím v domorodé vsi nemohl vyrovnat. Já na to sice taky nejsem zvyklý, trpěl jsem dost, hlavně ze začátku, ale na druhou stranu uznávám, že to byl zajímavý výlet. Opravdu jsem si zkusil návrat k přirozenému bytí, ani ne tolik ke svým africkým kořenům, ale hlavně k podstatě života, k základním věcem přežití a prapůvodním hodnotám. Tamní pastevci žijí na vyprahlé samotě dobrovolně, vybrali si ten způsob existence, nechtějí do měst – a to bylo pro mě zajímavé. Měli také obavy, aby film nepodával zkreslený výklad, který by se obrátil proti jejich kultuře. Já jsem je ujišťoval, že jejich pohled na svět uchráním, takže mě přijali mezi sebe; a občas se přistihnu, že mi to chybí.

Život ve filmové vsi působí tak věrně, že Evropan těžko rozezná afrického herce od neherce. Můžete mi v tom pomoci?
Těžko. My sami, tedy já a moje herecká partnerka Nina Hossová, to totiž taky nevíme. Členy kmene představují vesměs neškolení domorodci, včetně mé filmové matky nebo „očarované“ ženy, od níž se všichni odvracejí při komplikovaném porodu. Přišli z okolních vsí a nehráli, nepředstírali. Prostě se jen bez ohledu na kameru chovali naprosto samozřejmě.

Je pravda, že dělíte svůj čas mezi herectví a režii?
Ano, studoval jsem v Paříži režii, kameru a střih, tak začala má kariéra. Natočil jsem krátký film Pád a mám nápad na celovečerní komedii, dokončuji scénář a za rok či dva ji natočím. Vyjdu ze svých zkušeností s Afričany v Africe i ve Francii. Moc se toho o nich neví, ale jsou to krásní lidé, chtěl bych jim vzdát čest. Podobné lidi jsem potkal na Kubě, kde až do konce prázdnin točím jako herec. Existuje tam úžasná směsice ras, ale úplně jiný typ rasismu než v Evropě; všichni tam s námi mluví, všichni jsou vzdělaní a zvláštním způsobem bohatší než my, i když jsou chudí. Tak jako lidé v Burkina Faso nosí bohatství v sobě a připadají si šťastní.

Autoři: ,Nejčtenější

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

GLOSA: Pharrell Williams na Colours zklamal víc než deštivé počasí

Pharrell Williams s kapelou N.E.R.D. na Colours of Ostrava (18. července 2018)

První den letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava přilákal velké množství návštěvníků, jeho vyvrcholením byl...Mamma Mia! Muzikál je zpět, se Streepovou, Brosnanem i babičkou Cher

Záběr z pokračování snímku Mamma Mia!

Filmařsky sice žádná sláva, ale nakažlivá nálada, výteční herci a písně skupiny ABBA vylepšili před deseti lety...

RECENZE: Mamma Mia! Druhý díl filmového muzikálu se málem uvzlyká

Z plakátu k filmu Mamma Mia 2

Když se romantický kýč zbaví živelnosti, co mu zbude? Sladkobolnost. Právě to se přihodilo druhému dílu úspěšného...

VIDEO: Buď zemře hladem, nebo mezi žraloky. Útěk znovu zkusí Motýlek

Motýlek

Koncem září přijde do kin nová verze slavného dramatu Motýlek. Roli muže, který se snaží uprchnout z trestanecké...

Další z rubriky

VIDEO: Zombie bojují na straně nacistů. Za filmem je studio J. J. Abramse

Trailer k filmu Overlord

Nastal Den D a Američané za druhé světové války vysedají ve francouzské Normandii, aby se postavili nacistům. To však...

KOMENTÁŘ: V thajské jeskyni už chybí snad jen reality show

Děti slaví před nemocnicí v Chiangrai Prachanukroh, kde se zotavují chlapci...

Kdo si oddechl, že záchranou malých fotbalistů ze zatopené thajské jeskyně vypjaté drama skončilo, hluboce se zmýlil....

RECENZE: Mamma Mia! Druhý díl filmového muzikálu se málem uvzlyká

Z plakátu k filmu Mamma Mia 2

Když se romantický kýč zbaví živelnosti, co mu zbude? Sladkobolnost. Právě to se přihodilo druhému dílu úspěšného...

Najdete na iDNES.cz