Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mary chystá velkou svatbu

  17:40aktualizováno  17:40
Romantická komedie režiséra Adama Shankmana Svatby podle Mary zaujme obsazením v titulních rolích. Herečku a zpěvačku Jennifer Lopez doplňuje na plátně Matthew McConaughey, rovněž známý jako velící důstojník z podmořského dramatu Ponorka U-571. Mary Fiore (Jennifer Lopez) je nejlepší svatební agentkou v San Franciscu. Moc se snaží, aby se sny o lásce vyplnili všem, na vlastní milostný život jí už bohužel žádný čas nezbývá.

Právě když může Mary oslavovat svůj nejnovější triumf, svatbu internetové magnátky Fren Donolly, zachrání jí pohledný doktor Steve Edison (Mattew McConaughey) před řítící se popelnicí. Mary s ním zažije nejhezčí večer svého života a už si začíná myslet, že má konečně důvod, aby věřila v lásku. Není to však tak jednoduché.

Maryin život se otočí vzhůru nohama, když zjistí, že Steve je budoucí ženich Fran Donolly a Mary má připravovat právě jejich svatbu. Mary si myslí, že nemůže být hůř, ale její otec Salvatore se rozhodne, že vezme Maryin chabý milostný život do svých rukou a najde ji ženicha.

Mary se musí rozhodovat mezi láskou a realitou. Vzdá se svého cynismu a vrhne se do náruče doktora? Půjde Mary za svým srdcem, nebo se zachová jako profesionálka?

Svatby podle Mary
USA, 2001

Režie Adam Shankman
Scénář Michael Ellis
Námět Pamela Falková
Kamera Julio Macat
Hudba Mervyn Warren
Hrají Jennifer Lopezová, Matthew McConaughey, Bridgette Wilsonová, Justin Chambers ad.
Žánr romantická komedie
Původní název The Wedding Planner
Délka 102 minut
Premiéra 5. dubna 2001
Kdo si vezme Mary
(Recenze Mirky Spáčilové)

Červená knihovna má nevýhodu, že nepopíše víc svateb, než kolik uvede na scénu zamilovaných párů. A tak si v americké romantické komedii Svatby podle Mary pomohli rázně: přisoudili totiž hrdince rovnou povolání svatební agentky. Což je usměvavá, rázná dívka v praktickém kostýmku, která sled obřadů organizuje s vysílačkou a v plné polní. Oznámí-li třeba, že v sektoru B byl lokalizován ON, pak objevila Otce Nevěsty, kterak se opile dojímá na schodišti.

Ovšem kovářova kobyla chodí bosa, čili Mary v podání Jennifer Lopezové jiným sňatky plánuje a sama zůstává na ocet. Proto jí otec přivede krajana-Itala, upřímného jinocha s čistýma očima a šikovnýma rukama, který jí vyrobí domeček pro panenky, čekaje na oplátku tři syny a zahradu s rajčaty. Jenže Mary mezitím doslova narazí na muže snů - doktora! Vlastně "jen" pediatra, nicméně je nutno uznat, že Matthew McConaughey je přímo vzorem šarmantního idolu z nemocničních seriálů, navíc i slušným hercem s darem sebeironie, což se v tomto filmu nedá říci o každé(m). Po jediné cudné, zato veleromantické noci v lunaparku, kde promítají staré love story a tančí se na trávníku, však Mary zjistí, že lékař už má snoubenku, a právě jejich královskou svatbu má ona připravit.

Jen naprostý novic daného žánru tápe, kdo si tedy ubohou Mary vezme. Filmaři mají jinou starost: nastavovat děj, než přijde čas na happy end, a to s pomocí rodičů doktorovy snoubenky, bodrého tatíka Mary, její trhlé kolegyně a jiných figurek ve veselých situacích. Jako každá srdeční historka, i tahle se chová nefér k hrdinově nevěstě (zpravidla je sobecká) a hrdinčině původnímu nápadníkovi (bývá až dojemně směšný). A víc triků, jak vzdor protivenstvím spojit u oltáře ty pravé, nezbývá: udeří náhoda, někdo prozře, učiní šlechetné gesto anebo od všeho trochu. Hlavní je dorazit při tradiční honičce dřív, než on či ona řeknou své ano jiné(mu).

Svatby podle Mary se drží, na rozdíl od komedie Něco na té Mary je, v mezích vkusu. Jen opět zůstává skryto, co tak zásadního - kromě souměrné tvářičky Jeniffer Lopezové - je na milé Mary k vidění.

Svatby podle Mary

Svatby podle Mary

Svatby podle Mary

Svatby podle Mary

Svatby podle Mary

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Najdete na iDNES.cz