Martin Rainer na předávání cen Magnesia Litera. (14. dubna 2015) Hlavní cenu si...

Martin Rainer na předávání cen Magnesia Litera. (14. dubna 2015) Hlavní cenu si odnesl Martin Reiner za román Básník. | foto: Michal Šula, MAFRA

Držitel Litery Martin Reiner se vrací k poezii. Na sbírku mu přispěl Viewegh

  • 0
Román Básník brněnského spisovatele a nakladatele Martina Reinera získal vloni hlavní cenu Magnesia Litera i cenu Josefa Škvoreckého. Byl knihou roku v anketě Lidových novin. Úspěšný autor se nicméně letos vrací ke svému původnímu spisovatelskému žánru, totiž k poezii. Chystá vydání sbírky Nové decimy.

Martin Reiner s Cenou Josefa Škvoreckého

„V lednu 1996 mi vyšla v nakladatelství Torst sbírka s názvem Decimy. Od té doby jsem napsal devět dalších knih,“ vzpomíná Reiner. „Když jsem ovšem Básníka na podzim 2013 dokončil, věděl jsem jen to, že do dalšího románu se hned tak nepustím. A tehdy mě napadlo, že bych se mohl po dvaceti letech vrátit k básnické formě decim (deset veršů, rýmování ve dvou slokách abbab, ccddc) a zjistit přitom, jak jsem se za těch dvacet let změnil já sám. Dozvěděl jsem se poměrně dost.“

Sen o Brně

Koukám jak Pánbíček z oblaku;
známá místa změnila se k nepoznání.
Támhle Ivan Blatný shání
čerstvý karfiól! A na stupátku vlaku
pěje cvikýř operní árii... "Páni!"

Z velkoměstské černé stoky —
na začátku druhé sloky —
vyrazila růže s textilními plátky...
a já z té řídké iluzorní látky
šiju si kabát na zlé roky.

Co na vydání Reinerovy sbírky zaujme z obchodního hlediska je fakt, že tento úspěšný spisovatel a ještě úspěšnější nakladatel, který provozuje zavedené nakladatelství Druhé město (dříve Petrov) a má ve svém portfoliu taková jména jako Michal Viewegh, Irena Dousková, Michal Ajvaz, Václav Kahuda, Petr Stančík nebo Ivan Wernisch, zvolil pro podporu vydání Nových decim cestu crowdfundingu.

„Chci zkusit touto formou nabídnout lidem, které mám rád, něco víc, než je možné při běžném vydání básnické sbírky,“ píše v projektu sbírky Martin Reiner. „Za knihy poezie se honoráře nedávají a tato nebude výjimkou. Vybrané peníze napomohou mimo jiné i tomu, že místo usilovného pátrání po knihkupectvích – bohužel zdaleka na všichni knihkupci jsou ochotni prodávat poezii – dostanete mou novou sbírku i s podpisem a věnováním přímo do schránky. A k tomu ještě třeba něco navíc,“ slibuje autor.

Facebook

Otevři ten Atlas hvězd, hurry...
každou minutu se mění konstelace!
Perly i urážky, jistá láce,
tvůj status je za pět minut starý.
(Skrytá tvář ti dává placet

sázet na official portál Brna
sprosťárny nejhrubšího zrna,
které v noci tiše klíčí
tvého srdce na pumlíči:
otevři okno, ten Atlas hvězd!)

Mezi odměnami, které si může přispěvatel za svoje peníze, tedy de facto předplatné knihy s bonusem, vybrat, jsou různé kombinace některých doposud vydaných autorových knih, ale i mnohem unikátnější záležitosti. Například autorem vytvořený a podepsaný „samizdat“ decim, které se do výsledné podoby tištěné knihy nevešly.

Za 2 000 korun lze podniknout s Reinerem vlastivědnou vycházku po brněnských stopách básníka Ivana Blatného (protagonisty románu Básník) se zastávkou ve vybrané kavárně. A za tytéž peníze lze získat také lekci tvůrčího psaní s Martinem Reinerem. O tři tisíce korun víc pak stojí autorské čtení na konkrétní objednávku.

Michal Viewegh a Martin Reiner

Za stejnou částku 5 000 korun pozve Martin Reiner dárce na oběd nebo večeři v kvalitní brněnské nebo pražské restauraci. Této nabídky už využil jeden z přispěvatelů na crowdfundingovém portálu Michal Viewegh. „S Martinem na večeři vždy a rád, pomůžu-li ještě projektu, pak obvzlášť,“ píše na portálu v rubrice vzkazů Viewegh.

Nejúspěšnější český spisovatel posledního čtvrtstoletí je také jedním z těch, kteří se nechali natočit na vtipné „motivační video“, společně s Arnoštem Golflamem, Janem Hřebejkem, Lukášem Pavláskem a Reinerovou ženou Barborou.