Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Všichni na Mars! Posedlost rudou planetou má nový díl

  4:46aktualizováno  4:46
Film ještě neuměl mluvit, když Kráska z Marsu, první sci-fi sovětské éry, poslala na rudou planetu rudou revoluci. Nebyla ani první, ani poslední v sérii, již nyní korunuje film Ridleyho Scotta Marťan – a po něm přijde náš malý český Mars.

Existuje spousta jiných planet, přesto právě posedlost Marsem vroubí dějiny sci-fi. Počínaje knihou H. G. Wellse Válka světů, jež líčí invazi Marťanů na Zemi a v rozhlasové podobě zněla tak přesvědčivě, že vysílání vyvolalo paniku.

Kdo je Marťan

Otec fyzik, matka inženýrka; jejich syn Andy Weir vyrůstal s klasickými autory sci-fi, jeho oblíbenci byli Arthur C. Clarke a Isaac Asimov. Po studiu informatiky se stal počítačovým expertem, programoval třeba hru Warcraft II.

Své literární pokusy zveřejňoval na webu, včetně prvotiny Marťan, která vyšla knižně před čtyřmi lety a rázem se proměnila v bestseller. Dva roky poté už vlastnila práva společnost 20th Century Fox, která začala vyvíjet filmovou verzi.

Původně ji měl režírovat autor scénáře Drew Goddard, posléze ho nahradil uznávaný žánrový specialista Ridley Scott, který točil od loňského podzimu. Světovou premiéru zažil Marťan v půli září na festivalu v Torontu, do našich kin vstoupí 1. října.

Proslavila se Marťanská kronika od Raye Bradburyho, o Marsu psali Edgar Rice Burroughs i Robert A. Heinlein, z dílny Kima Stanleyho Robinsona vzešla Marťanská trilogie, nyní svět uchvátil Andy Weir trosečnickým Marťanem – a také Ondřej Neff v Pánovi modrého meče zvolil Mars. Proč ne Merkur, Uran, Pluto, kteroukoli jinou planetu, ale znovu a znovu Mars?

Ridley Scott v NASA

„Vysvětlení je prosté, milý Watsone: je to proto, že na Marsu žijí Marťané a ti tam vyhloubili ty kanály, kdežto ani na Merkuru, ani na Plutu není vůbec nic zajímavého. Zbývá ještě Venuše, ale tam je moc horko a moc mraků,“ odpovídá Neff, jenž k výčtu autorů přidává Ludvíka Součka: „Když napsal Cestu slepých ptáků, stovky lidí uvěřily, že se na Mars dá létat a žít tam.“ Ostatně i Součkův příběh čeká na zfilmování, o něž usiluje Pavel Jandourek.

Mezitím ve světě vznikly různé přepisy Johna Cartera, hrdiny přeneseného na Mars, ale také hororoví Duchové Marsu, parodický Mars útočí!, akční krimi Mars, ruská satira Mars zasazená do města Marx, animovaný Mars z 30. let, dokumentární seriál Mars na obzoru i televizní hříčka Mars potřebuje ženy.

Dávno před Marťanem se natočil Robinson Crusoe na Marsu, Rudá planeta nebo Poslední dny na Marsu, dokonce sem letěli Tom a Jerry či se slavily hudební Vánoce na Marsu. Zvědavost ještě posilují reálné politické plány, Spojené státy se připravují na vyslání pilotované lodi, jež by na povrch Marsu vysadila člověka, i Evropská vesmírná agentura by chtěla dostat pozemšťana na Mars mezi lety 2025 až 2030.

Režisér Ridley Scott tam poslal herce Matta Damona dříve. Sice ve smyšlené historce, nicméně obklopen poradci z NASA, kterým podle filmaře postupně tuhl úsměv při představě, že něco takového se při skutečné misi na Mars může stát.

Prostě Matt Damon

Ve zkratce: astronaut v Damonově podání zůstane na planetě sám poté, co zbytek posádky odletí v domnění, že zahynul v bouři. Ale byť je jen raněn, bez spojení a s omezenými zásobami má mizivou šanci. „Je to čistý příběh boje o přežití,“ shrnuje režisér. „Sebevíce trénovaný hrdina v naprosté izolaci má dvě možnosti – buď se v panice hroutit a přijmout smrt jako nevyhnutelnou, nebo využít všechny své znalosti, schopnosti a smysl pro humor.“

Fotogalerie

Damon dodává, že právě humor má na celém projektu nejradši. „Nikdy by mě nenapadlo, že se dá spojit komediální tón s žánrem sci-fi,“ tvrdí herec, jehož hrdina si musí na Marsu vystačit s profesemi botanika a strojního inženýra. Autor stejnojmenného knižního bestselleru Andy Weir přiznává, že hlavní postavu psal tak trochu podle vlastního charakteru, ale uznává: „Je chytřejší a statečnější, než jsem já. Je takový, jakým bych si přál být. Zkrátka je to Matt Damon.“

S velkofilmem, který se točil pět měsíců v Jordánsku a Maďarsku, může sotva soupeřit malý český Mars, jenž se do kin chystá za rok. Nicméně to hlavní už má natočeno, a dokonce za mořem, na základně Mars Desert Research Station, která leží v poušti Utahu a slouží k simulaci života na rudé planetě. Americká nevládní organizace Mars Society vypisuje rok co rok soutěž, ve které se projekty z celého světa, zpravidla vědecké, ucházejí o možnost pobytu na stanici. Loni byl vybrán český Mars a po schválení scénáře se na jaře štáb režiséra Benjamina Tučka stal první „posádkou“, která na základně točila hraný film. I v něm, tak jako v Marťanovi, hrozí prachová bouře, ale navíc i miliardářská svatba vesmírného turisty. Tak výstřední misi nemůže přijmout NASA – jedině levnější hazardéři ze zemí bývalé východní Evropy.

A otázka se vrací v kruhu: proč se všichni hrnou na Mars? „Naše generace je už moc stará na to, aby se tam podívala. Války a rozpočtové škrty průzkum vesmíru zpomalují, technologii sice už máme, ale chybí peníze i odhodlání je investovat. Takže nám nezbývá než se tématem kolonizace Marsu raději bavit,“ míní producent Zdeněk Janáček. Zdůrazňuje, že na rozdíl od jiných sci-fi nebudou v českém Marsu pobíhat žádné příšerky – kromě lidí, jež v uzavřeném prostoru americké stanice hráli Jiří Havelka, Petra Nesvačilová či Tereza Nvotová.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

VIDEO: Vrací se nejsprostší komiksový hrdina. Deadpool 2 má upoutávku

Z filmu Deadpool

Filmový komiks Deadpool 2 vstoupí do našich kin 17. května. V hlavní roli se vrací Ryan Reynolds, který smlouvu pro...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz