Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Marsyas jsou i po 30 letech špičkoví

  15:20aktualizováno  15:20
V podobě takzvané Jubilejní edice vyšlo nové vydání debutového alba folkrockových Marsyas, původně z roku 1978. Je doplněno druhým diskem, obsahujícím skvělé demonahrávky.
Marsyas (zleva Petr Kalandra, Zuzana Michnová, Oskar Petr)

Marsyas (zleva Petr Kalandra, Zuzana Michnová, Oskar Petr) | foto: www.marsyas.cz

Jak vzpomínají někteří pamětníci, kteří chodili v 70. letech na koncerty první slavné sestavy Marsyas, tedy tria Zuzana Michnová - Oskar Petr - Petr Kalandra, když vymodlené první album jejich oblíbené kapely vyšlo, byli poněkud rozčarováni. Zatímco totiž kapela proslula nejen souzvukem tří zcela rozdílných, ovšem výtečně komunikujících hlasů, ale i stylově čistými instrumentacemi pro dvě akustické kytary, foukací harmoniku a občasné perkuse, nahrávky na albu jsou zaranžovány pro řadu dalších hudebníků.

Za oněch třicet let se ovšem z alba stala jedna z absolutních klasik české populární hudby. Ostatně, i mnozí z doprovázejících hudebníků, kteří tehdy stáli de facto na začátku svých kariér (Michael Kocáb, Ondřej Soukup, Emil Viklický, Jan Hrubý ad.) dnes už patří ke "klasikům".

Přesto ve vzduchu visela otázka, kdo se zhostí připomínky toho, jak Marsyas zněli ve skutečnosti. Mezi lidmi sice koluje spousta koncertních nahrávek z oněch časů, ale ty vesměs nejsou v kvalitě přesahující pozici pouhého dokumentu doby.

A v roce 2006 se stal zázrak: ve sklepě Zuzany Michnové byl nalezen pás s demonahrávkou z roku 1977 (nebo prý možná ještě o rok starší), nahrané v jídelně domu rodičů Oskara Petra na magnetofon kamaráda Vladimíra Merty. Pěkně "naživo", ve třech, jen s hostující Mertovou flétnou v jedné písni.

Stávající dvojdiskové vydání tak nabízí unikátní srovnání: "klasické" široce instrumentované album na jednom CD a původní podoby všech písniček, řazené přesně podle klíče oficiální desky.

Dalo by se samozřejmě diskutovat o tom, co je takzvaně muzikantsky kvalitnější (samozřejmě studiová "klasická" podoba, kde bylo možno případné chyby snadno opravovat) nebo co je autentičtější a díky tomu "přežilo" (samozřejmě demonahrávky, už proto, že aranžmá klasického alba jsou poměrně výrazně poplatná dobovým zvyklostem, zatímco kombinace oněch dvou akustických kytar je "věčná").

To ale není vůbec podstatné, neboť tady jde hlavně o celek. O to, že si můžeme znovu uvědomit, nakolik výjimečně toto trio tří rozdílných specifických individualit dokázalo v "posvěcených" chvílích své schopnosti a talenty nejen sčítat, ale snad přímo násobit.

Jakkoli dominantní uměleckou osobností Marsyas té doby byl Oskar Petr, autor drtivé většiny písní (Zuzana Michnová, v dalších fázích existence Marsyas po odchodu Oskara Petra do Ameriky téměř umělecký hegemon kapely, se jako autorka zatím hledala), právě na "syrových" - ale zejména díky vynikajícímu masteringu Pavla Karlíka ze studia Sono skvěle znějících - slyšíme, jak úzce propojený, trojjediný organismus tehdejší Marsyas byli.

Marsyas - Jubilejní edice
vyd. Supraphon, čas 49:19 + 44:42

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz