Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Markéta Irglová před Grammy: Užijeme si to

  15:59aktualizováno  15:59
V Los Angeles není poprvé, přesto je nynější návštěva pro Markétu Irglovou nejdůležitější. S Glenem Hansardem čeká, zda dostanou prestižní ceny Grammy a Oscar. "Každopádně si to užijeme," plánuje.

Grammy - Glen Hansard a Markéta Irglová během setkání s novináři - Los Angeles (9. února 2008) | foto: Ája Bufka, MF DNES

Do Mekky showbyznysu duo, nominované na Grammy a Oscara díky své hudbě k filmu Once, v minulosti už zavítalo. Poprvé ale nebydlí v hotelu, ale u kamarádky.

Grammy - Glen Hansard a Markéta Irglová s kamarádkou"Máme díky tomu vetší soukromí. Ráno si můžeme udělat snídani podle našich představ a nemusíme chodit někam do restaurace," říká česká devatenáctiletá písničkářka, které jinak Los Angeles moc neuhranulo.

V hotelech se odbývají rozhovory s novináři, třeba ve Standardu na slavném Sunset Boulvard. Leží coby kamenem dohodil od věhlasných rockových klubů, v nichž začínala třeba skupina Guns n´ Roses.

Grammy - Markéta Irglová dává rozhovor americké televiziPřes ulici je hotel Hyatt, který proslavili Led Zeppelin vyhazováním nábytku z nejvyšších pater.

Plejáda slavných jmen na Irglovou čeká dnes v noci při udílení Grammy, cen americké hudební akademie. "Ráda bych se pozdravila s Ringo Starrem, Brucem Springsteenem a dalšími. Nejsem si jistá, co si s nimi povídat, ale už jen možnost být s nimi na slavnostním večeru je neuvěřitelná."

Grammy - Markéta Irglová během setkání s novinářiIrglová jako by si důležitost udílení cen neuvědomovala. Na rozhovor přišla nenalíčená, v džínech a bez jakékoliv nervozity. Jaký rozdíl oproti hollywoodským hvězdičkám! Přes neobvyklý zájem médií se dokonale soustředila a odpovídala s energií, posunující devítihodinový časový rozdíl mezi Prahou a Los Angeles do říše snů.

Zaujalo vás Los Angeles?
Nejsem tady poprvé. S Glenem jsme tu byli už několikrát. Přiznávám, že Los Angeles nepatří k městům, ve kterých bych si přála žít. Ráda chodím pěšky nebo jezdím na kole, ale tady bych se bez auta nikam nedostala. Výsledkem toho je i smog, kterému bych se raději vyhýbala.

Nic by vás ve zdejší továrně na sny nepřesvědčilo?
Snad jedině počasí. Dnešních osmadvaceti stupňů si vážím, zvláště po tom, co jsem přiletěla ze studené Evropy. Také jsme objevili, že jsou tady kaňony plné indiánských stezek, kterými se dá projít do zarostlé přírody v kopcích nebo k oceánu. Když nemáme práci a nechceme skládat písničky, dokonale si to užíváme.

A co turistické atrakce? Zašli jste na Chodník slávy nebo slavné otisky před Čínským kinem?
Ne. Upřímně řečeno, ani mě to příliš nezajímá. Když přijedu do nového města, snažím se především nasát jeho atmosféru. I proto, že většinou na nic jiného není ani čas.

Nedostala jste se kvůli nominacím na Grammy a na Oscary na rozcestí? Budete dál zpívat a skládat, nebo přemýšlíte o herecké kariéře?
Jako herečku sama sebe prozatím vůbec nevnímám. Když jsme natáčeli, neměla jsem žádné velké sebevědomí a nevím, jestli bych to dokázala i podruhé. V hudbě si věřím mnohem víc.

Už loni jste měli v Americe koncerty. Jaký jste z nich měla pocit?
Lidé nás tady přijali ohromně, stejně jako diváci našeho filmu. Nevím, čím to je, ale v Americe našemu příběhu lidé rozuměli nejlíp. Možná tím ohodnotili i to, že jsme se vymykali obvyklým programům zdejších kin plných thrillerů, hororů a akčních snímků.

Jak se vám spalo před slavnostním ceremoniálem?
Ani já, ani Glen jsme neměli žádné problémy. Bereme to tak, že už jen ta nominace je takovým úspěchem, že dostat Grammy by bylo jenom pověstnou třešničkou na dortu. Jdeme proto na ceremoniál s pocitem, že si ho užijeme. Neočekáváme, že cenu dostaneme, a pokud k tomu dojde, budeme samozřejmě šťastni.

Máte připravený děkovný projev pro případ, že vyhrajete?
Ne, tím jsme se ještě nezabývali. Ale z filmové akademie, která udílí Oscary, nás už pozvali na školení, jak se v podobném případě zachovat. Dostali jsme cédéčko, na kterém Tom Hanks vysvětluje, jak by slavnostní řeč měla vypadat a co by se nemělo dělat. Například nemáme recitovat jména nebo číst poděkování z papíru.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Pandu, Anděla a celou show Mirai přijali fanoušci s nadšením

Kapela Mirai hrála 21. března 2018 v brněnském Metro Music Baru.

Není lepšího způsobu, jak dokázat, že Anděl za objev roku doputoval do správných rukou, než hned po vyhlášení odehrát...

VIDEO: Láska na vsi přivádí Pokáče na dávnou vesnickou veselku

Písničkář Pokáč

Písničkář Pokáč si odskočil z jarního turné, aby natočil klip k nové skladbě Láska na vsi. Zdárně mu sekunduje Petra...

J.A.R. vydají desku remixů. Na Eskalaci bobra se objeví i Baumaxa

Kapela J.A.R.

Po triumfálním tažení s deskou Eskalace dobra, které v týdnu skupina J.A.R. završila třemi cenami Anděl, vydá po vzoru...

Najdete na iDNES.cz