Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mark Knopfler potěšil hlavně staré fanoušky

  11:36aktualizováno  11:36
Ačkoliv měl být koncert britského kytaristy a zpěváka Marka Knopflera hraný 11. května prezentací posledního alba Kill To Get Crimson, většinu repertoáru tvořily starší písně.

Mark Knopfler - Arena HC Sparta Praha (11. května 2008) | foto: Michal Sváček

Mark Knopfler už zjevně naskočil na stejný koncertní model jako věkovité kapely typu Rolling Stones: desky točí, aby "něco vycházelo", a na koncertech obehrávají repertoár složený z písní "starých a starších".

Mark KnopflerNikdo se na ně za to obvykle nezlobí, protože i kdyby se rockoví klasikové rozkrájeli, publikum stejně bude vždycky nejvíc aplaudovat hitům, při nichž vyrůstalo. Knopflerovi fanoušci nejsou výjimkou.

Ačkoliv padaly v publiku teorie, že Knopfler přizpůsobil koncertní repertoár právě českému prostředí, kde Kill To Get Crimson nebylo žádným komerčním trhákem, ve skutečnosti je zřejmě setlist podobný na celé evropské šňůře.

Přitom je to škoda. Zrovna ochutnávka z loňské podzimní novinky v podobě albového otvíráku True Love Will Never Fade byla svou keltskou příchutí vítaným oživením repertoáru.

Mark KnopflerStarší písně sice čerpaly ze sólové tvorby, samozřejmě že nechyběly šlágry z výborného alba Sailing To Philadelphia (kromě titulního i hit What It Is), ale nejnadšenější bylo publikum z vykopávek Dire Straits.

Nadšení nebralo konce, když Knopfler na resofonickou kytaru zabrnkal úvodní akordický rozklad balady Romeo And Juliet, když rozjel nejhybnější píseň večera Sultans Of Swing nebo když se ze zvukových mlžin vynořily první rozpoznatelné takty Telegraph Road.

Mark Knopfler - Sultans Of Swing (Praha 2008)

Výborná kapela měla základ v muzikantech, které Knopfler shromáždil na Kill To Get Crimson, zvukově nejvíce obohacoval sound skotský multiinstrumentalista John McCusker, střídající housle, irskou flétnu a cittern (desetistrunnou obdobu buzuki).

Mark KnopflerSamozřejmě by bylo poněkud zpozdilé hodnotit výkon samotného Knopflera, jednoho z nejvýraznějších kytaristů posledních desetiletí. Snad jen drobnost pro kytarové fajnšmekry: jeho prstovému stylu mnohem více svědčí kytary fenderovských typů, při hře na zkresleného Gibsona Les Paula (který navíc silou zvuku přebil okolí) Knopflerova originalita přece jen ztrácí.

Večer s Markem Knopflerem a jeho šikovnými kumpány rozhodně patřil mezi ty příjemně strávené. Rozhodně z něj nebolela hlava z "přemíry nových informací", na druhou stranu ani nenudil. Dobré písně v dobré interpretaci ostatně ani nudit nemohou.

Mark Knopfler
Praha, Arena HC Sparta Praha, 11. 5. 2008
pořádala agentura Live Nation

Hodnocení iDNES.cz: 70 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

VIDEO: Michal Kindl představuje singl i album Barvy. Barevným klipem

Zpěvák Michal Kindl

Nové jméno na scéně představuje Michal Kindl, skladatel, klavírista a zpěvák, který si na poměry branže v pozdním věku...

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

Najdete na iDNES.cz