Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mark Arm z Mudhoney: ani nezávidíme, ani nelitujeme

aktualizováno 
Za více než deset let své existence vydali seattleští Mudhoney pět alb. V době grungeové exploze počátkem této dekády se relativně úspěšně vezli na módní vlně; pak se začali pozvolna vytrácet... Svému stylu jsou ovšem věrní i na poslední, loňské desce Tomorrow Hit Today. "Hodně jsem slyšel, že je stejná jako všechna naše předchozí alba. Není to pravda! Jako by snad mohly být stejné dvě vteřiny života," míní zpěvák a kytarista Mark Arm.
V čem je tedy ten rozdíl?
Všechno se strašně rychle mění a v muzice dvojnásob. Objevuje se tolik nových i rádoby nových hudebních trendů, že spoustě lidem náš styl musí připadat zastaralý. Ale i my se vyvíjíme, ten rozdíl je v nás.
Považujete výsledek stále ještě za grunge?
Všechny tyhle kategorie jsou k smíchu. Ani v době grunge lidi neposlouchali, co která kapela hraje, o čem zpívá, v čem je specifická. Stačilo jim, že pocházela ze Seattlu - tím pro ně automaticky byla grungeovou kapelou. Jsme normální rocková kapela, která vždycky zněla jen jako Mudhoney. S Nirvanou či Pearl Jam jsme vždy měli společný jen Seattle a dlouhé vlasy.
Zapomněl jste na kdysi tak kultovní značku Sub Pop. Co podle vás znamenalo tohle malé vydavatelství pro grungeovou vlnu?
Nevím, co tohle vydavatelství znamenalo pro grunge, ale pro mě toho moc neznamenalo ani tehdy, natož dneska.
Ale natáčet zkraje 90. let pro Sub Pop přece něco znamenalo...
Ani bych neřekl, bylo to prostě jedno z malých nezávislých vydavatelství, jakých jsou v Americe stovky, možná tisíce. Myslím, že se význam Sub Popu přeceňuje. Navíc zakladatel Sub Popu Bruce Pavitt byl můj nejlepší kamarád, takže pro mě bylo zcela přirozené, že budeme vydávat právě na téhle značce.
Nemáte tedy pocit, že Nirvaně, která zkraje 90. let vytvořila ze Seattlu středobod hudebního pop-světa, do určité míry vděčíte za svou kariéru?
Možná, že trochu ano, ale my jsme byli skutečně skvělou kapelou i předtím, než došlo k tomuhle seattleskému šílenství. Navíc nám se mediální pozornost beztak vyhnula pro komerční rozhlasové stanice a MTV jsme byli i nadále nepřijatelní. Dokonce i pro univerzitní rádia.
Před vznikem Mudhoney jste vy a kytarista Steve Turner hráli v kapele Green River - společně se Stonem Gossardem a Jeffem Amentem, kteří později založili Pearl Jam. Nestává se často, aby členové jedné kapely založili dvě slavné skupiny. Jak na tohle období vzpomínáte?
Jen jako na období svých hudebních začátků se vším, co k tomu patří. Nekonečné hodiny zkoušení, nadšenecké muzikantské experimentování a objevování, pocit absolutní svobody a přátelství všech lidí v kapele, které - jak jsme si tehdy mysleli - vydrží na celý život. Jenže nakonec jsme šli každý vlastní cestou. Tak to chodí.
Podle některých zpráv vás Gossard před objevením Eddieho Veddera chtěl jako zpěváka do Pearl Jam. Nikdy jste později nelitoval, že jste tuhle nabídku nepřijal?
To nebyla otázka volby, protože v okamžiku, kdy se Pearl Jam dávali dohromady, já už tři roky zpíval v Mudhoney. Nebylo čeho litovat.
Takže vám nikdy nebylo líto, že zatímco se Pearl Jam stali celosvětovými hvězdami, Mudhoney zůstali kapelou pro mnohem užší okruh příznivců?
Nemáme si nač stěžovat. A pokud přece jen něčeho lituji, pak ztráty bývalých kamarádů. Je to zvláštní, chodit celý život s někým do hospody a najednou, skoro ze dne na den, nemít možnost mu ani zavolat. Tím nechci říct, že by se změnili oni, třeba Stone Gossard zůstal v podstatě stejný, ale naprosto se změnilo vše kolem nich. Jsou obklopeni neprostupnou hradbou vlastní popularity - manažery, novináři, fanoušky. Je mi jich svým způsobem líto.
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

Najdete na iDNES.cz