Marilyn Monroe - Velké legendě filmu by bylo 1.6. 2006 80 let.

Marilyn Monroe - Velké legendě filmu by bylo 1.6. 2006 80 let. | foto: Profimedia.cz

Marilyn Monroe zřejmě zemřela vinou Kennedyho

  • 25
Tajná zpráva FBI, kterou objevil australský režisér Philippe Mora, vrhá další pochybnosti na okolnosti smrti hollywoodské herečky Marilyn Monroe.

Z dokumentu vyplývá, že Marilyn sice spáchala demonstrativní sebevraždu, ale lidé z jejího okolí o tom předem věděli a nechali ji skutečně zemřít. Její smrt byla prý součástí spiknutí zosnovaného s vědomím a možná i za účasti tehdejšího amerického ministra spravedlnosti Roberta Kennedyho.

Motivem komplotu mohlo být podle režiséra umlčet herečku, která vyhrožovala, že zveřejní svůj románek s Robertem Kennedym. Herečka si prý totiž uvědomila, že se Kennedy nerozvede a neožení se s ní, jak sliboval.

Podrobná třístránková zpráva údajně ukazuje, že Marilyn byly úmyslně poskytnuty léky na předstíranou sebevraždu. Herečka věřila, že ji najdou včas a lékaři jí vypumpují žaludek.

Místo toho ji ale její personál a přátelé, včetně herce a manžela Kennedyho sestry Petera Lawforda, ponechali jejímu osudu. Na spiknutí se kromě Lawforda údajně podílel i její psychiatr Ralph Greenson, její hospodyně Eunice Murrayová a její sekretářka a tisková agentka Pat Newcombová.

Šestatřicetiletá hollywoodská hvězda byla nalezena ve své posteli nahá a obličejem dolů 5. srpna 1962. Lékaři našli v jejím těle značné množství barbiturátů. Od té doby se objevovaly různé konspirační teorie, že její smrt nebyla sebevražda.

Někteří ji spojovali s milostnými aférami, které měla herečka s Robertem Kennedym a též s jeho bratrem a tehdejším prezidentem Johnem Kennedym.

Mora našel zmíněnou složku mezi tisíci zařazených dokumentů zveřejněných nedávno v rámci zákona o svobodném přístupu k informacím. Část dokumentu byla ovšem před publikací vymazána. O svém objevu informoval režisér v listu Sydney Morning Herald.

Pravdivost informací ve zprávě, která se ovšem ve své době dostala do rukou pěti nejvýše postavených důstojníků FBI, již podle Mory nelze ověřit. Všichni aktéři případu jsou navíc po smrti.

V dokumentu nazvaném jednoduše "Robert F. Kennedy", který FBI dostala až dva roky po smrti Monroeové, se údajně píše, že "Lawford věděl od přátel Marilyn, že (herečka) často páchá sebevražedné pokusy a že chce těmito demonstrativními sebevraždami vzbudit sympatie".

Lawford proto uzavřel "speciální dohodu" s Greensonem, který Marilyn léčil kvůli "emočním problémům a z její závislosti na barbiturátech". Při její poslední návštěvě jí dal Greenson předpis na 60 tablet Seconalu, který se používal proti nespavosti a úzkostem.

Předpis byl však co do množství "neobvyklý", uvádí zpráva. Hospodyně Murrayová nechala tabletky úmyslně na hereččině nočním stolku.

V onen den podle dokumentu "zavolal Robert Kennedy Peteru Lawfordovi, aby zjistil, jestli už je Marilyn mrtvá". Lawford herečce zatelefonoval a mluvil s ní. Zkusil to "ještě později, aby se ujistil, že neodpovídá". Murrayová nato zavolala Greensonovi a řekla mu, že si herečka vzala pilulky.

"Marilyn očekávala, že jí bude vypumpován žaludek a že její sebevražedný pokus vzbudí sympatie," píše se v dokumentu. "Psychiatr Marilyn poradil, aby šla na čerstvý vzduch, ale přišel se na ni podívat, teprve když věděl, že je mrtvá."

,