Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Marilyn Monroe nechtěla být jen celuloidové afrodiziakum. Zemřela před 50 lety

  15:10aktualizováno  15:10
Smyslné křivky dokonalého těla Marilyn Monroe fascinují i po půlstoletí od její smrti. Život oslnivě půvabné herečky měl však velmi ostré hrany. Z krušného dětství ji vynesl na vrchol slávy, ale žádná idyla tam nebyla. Estetická ikona bojovala s depresemi a nadměrné užívání léků se jí nakonec stalo osudným: přesně před půl stoletím, 5. srpna 1962, zemřela v Los Angeles v pouhých 36 letech.

Marilyn Monroe ve své nejslavnější scéně

Předčasný konec proměnil herečku v legendu, stala se předmětem zbožňování, spekulací, politických intrik, módy a mýtů, pronikla do popkultury. Elton John jí napsal tklivou píseň. Byly o ní popsány stohy papíru a fenomén její existence udivuje dodnes. Není divu.

Když byli slavní ještě malí - obrázek č. 2

Marilyn Monroe jako dítě

Dětství strávila Norma Jean Mortensonová, dcera neznámého otce a duševně vyšinuté matky, narozená 1. června 1926, střídavě v sirotčincích a rodinách pěstounů. V šestnácti se poprvé vdala a záhy potom její půvab objevil první fotograf.

Stala se z ní "pin-up girl", jejíž fotky si američtí vojáci lepili na dvířka skříněk. Nafotila akty na kalendář a vzniklá aféra jí posloužila jako dobrá reklama. A pak se rozzářila světla ramp. Hned zkraje vytvořila dvě zajímavé postavy. Vyšinutost v roli psychopatické vychovatelky dětí Nell v ponurém filmu Neobtěžuj se klepáním jí náramně slušela.

Fotogalerie

Ve druhém snímku Niagara byla chladnokrevnou a záletnou Rose. Film se vyznačuje nejdelším záběrem ženské chůze v dějinách kinematografie a "MM" si pro natočení scény údajně uřízla podpatek u pravé boty o centimetr, čímž získala pověstné vlnění boků připomínající pohyb pístů.

Další snímky (Muži mají radši blondýnky, Jak si vzít milionáře) se už nesly ve znamení rolí atraktivní přihlouplé blondýnky. K nim se přidalo půlroční divoké manželství se světovou baseballovou jedničkou Joem DiMaggiem v roce 1954.

Jedna z vydražených fotografií herečky Marilyn Monroe, kterou v roce 1946...

Marilyn Monroe v roce 1946

"MM" měla větší ambice: "Chci se stát skutečnou umělkyní a nevyvolávat jen erotické choutky. Nechci, aby mě publiku prodávali jako celuloidové afrodiziakum." Utekla do New Yorku studovat herectví a s fotografem Miltonem Greenem založila vlastní společnost Marilyn Monroe Production na výrobu filmů, v jejíž produkci pak vznikl film Princ a tanečnice.

To už byla provdaná za dramatika Arthura Milera, který kvůli ní opustil ženu a dvě děti. A ona kvůli němu konvertovala k judaismu. Pak přišla nabídka na film Někdo to rád horké, Arthur ji přemlouval, a ona zuřila, že nebude hrát další roli hloupé ženské, která nerozezná mužské od děvčat. Nakonec ale kývla.

Tony Curtis (vlevo), Marilyn Monroe a Jack Lemmon pro film Někdo to rád horké

Tony Curtis (vlevo), Marilyn Monroe a Jack Lemmon pro film Někdo to rád horké

Při natáčení na ni často museli čekat hodiny, vysloužila si pověst nezodpovědné, rozmazlené a nesnesitelné hvězdy. Přes všechno utrpení herců a štábu se snímek z roku 1959 s Jackem Lemmonem a Tonym Curtisem stal kasovním trhákem, Marilyn při něm ovšem zažila i další ze svých několika potratů. Přesto je naivní zpěvačka a hráčka na ukulele Sugar její nejznámější rolí.

Po filmu Mustangové (1961) zemřel její filmový partner Clark Gable na infarkt a jeho žena ji obvinila z toho, že svými rozmary během filmování přispěla k jeho smrti. Následovala nešťastná aféra s bratry Kennedyovými. Začalo se hovořit o jejích kontaktech s FBI.

Místo posledního odpočinku Marilyn Monroe

Místo posledního odpočinku Marilyn Monroe

"Ve mně je mnoho lidí. Jde z nich na mě hrůza." Sama, opuštěná, se hroutila do zoufalství, selhávala v práci a utíkala k práškům: "Kariéra je báječná věc, ale když je v noci zima, člověk se k ní nemůže přitulit." Zážitky z traumatizujícího dětství se jí vracely v podobě psychických poruch a dyslexie, která ji obtěžovala při studiu scénářů. A tak utíkala k lékům stále častěji a víc.

Její konec dodnes provázejí pochybnosti. Neobvykle velké množství léků, nalezených v její krvi, a nejasnosti při vyšetřování podporovaly četné spiklenecké teorie o možnosti vraždy. Rovněž pokusy o znovuotevření vyšetřování po dvaceti letech od její smrti ztroskotaly.

A tak zůstaly jen dohady a taky vzpomínky podobné těm, jako měl fotograf Bert Stern: "Marilyn byla tím samým větrem a závanem, který maluje básník Blake okolo svaté postavy. Byla světlem, bohyní i měsícem. Dálkou i snem, tajemstvím i nebezpečím."

Michelle Williamsová ve filmu Můj týden s Marilyn

Michelle Williamsová ve filmu Můj týden s Marilyn

Marilyn Monroe je světovou popkulturní ikonou dodnes. Její portréty od Andyho Warhola, ale i originály starých fotografií nebo předměty z její pozůstalosti se draží za astronomické sumy. Objevuje se dodnes na titulních stránkách časopisů i na poštovních známkách. Vloni jí byla v Chicagu odhalena obří socha, byl o ní natočen životopisný film. Zasáhla i české prostředí. Inspirovala píseň Marilyn Goodbye, kterou má v repertoáru Luboš Pospíšil, přeneseně i hit skupiny Psí vojáci Marilyn Monroe. Její vizáži se při různých příležitostech pokoušejí přiblížit i některé české i světové celebrity.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Do říše kouzel druhých Fantastických zvířat míří mladý Brumbál

Eddie Redmayne ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít

Pod názvem Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny přijde 15. listopadu do našich kin pokračování příběhu, který se...

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Najdete na iDNES.cz