Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Marilyn Manson - Antichrist Superstar...?

  21:38aktualizováno  21:38
- Odysea kapely se začala datovat počátkem roku 1987 ve floridském Ft.Laurdale, kam se Manson s rodiči přestěhoval poté co ukončil střední školu v ohájském Cantonu. Zde si padá do oka se svou spřízněnou duší Twiggy Ramirezem, pozdějším basákem Marilyn Manson. Na přelomu let 1987 a 1988 se oba poprvé pokoušejí dostat do podvědomí na místní hudební scéně, která v minulosti proslula svým heavy-metalovým charakterem.

Krátce po sobě založili dva projekty s názvy Satan On Fire a Mrs. Scabtree. Pod jejich hlavičkou nahráli několik snímků a správně předpokládali, že nebude snadné prosadit se s nimi do programu místních radiostanic. V této době Manson, který na veřejnosti vystupuje stále ještě pod svým pravým jménem Brian Warner, začíná pracovat jako novinář pro místní noviny pokrývající tamní hudební scénu. Současně píše povídky a poezii.

Na sklonku dekády objevuje nového přítele v kytaristovi Daisy Berkowitz, s nímž základá formaci The Spooky Kids. Je stále více ovlivněn četbou klasických i kontroverzních autorů, svými sny, drogovými seancemi a tvorbou vlastních příběhů. To ho přivádí k myšlence změnit si jméno na Marylin Manson. Ve Spooky Kids současně poprvé obsazuje post zpěváka, který mu zůstane již natrvalo. Pro kapelu také píše všechny texty, výhradním autorem hudby ale zatím zůstává Berkovitz. Kromě nich tvoří soubor ještě Olivia Newton Bundy (bass) Zsa Zsa Speck (klávesy) a automatický bubeník. Před koncem roku 1990 však Speck a Bundy kapelu opouští. Nahrazují je Madonna Wayne Gacy (klávesy) a Gidget Gain (bass).

Na přelomu 1989 a 1990 se Manson setkáva s Trentem Reznorem během toho co Reznorova kapela Nine Inch Nails absolvuje turné po Floridě. Dvojice se stává přáteli a navzáje si vymění demosnímky.

Se Spooky Kids se spojuje současně bubenice Sarah Lee Lucas, která tak nahrazuje bicí automat.

Skupina současně poprvé začíná do svých živých show začleňovat prvky teatrálního rocku.

V roce 1991 se Spooky Kids snaží poprvé proniknout do širšího povědomí několika kazetami natočenými a vydanými ve vlastní produkci. Od každé se prodá zhruba asi jen 100 kopií.

1. srpna 1992 se skupina přejmenovává na Marylin Manson. Záhy na to se mohou její členové těšit z nominace na regionální cenu udílenou nejlepším rockovým umělcům Jižní Floridy (South Florida Rock Awards). MM jsou nominování ve dvou kategoriích: nejlepší alternativní soubor a skupina roku.

Hned napřesrok začínají nahrávat album Portraits Of An American Family. Jsou však zoufalí z přístupu producenta Roli Mossimana, jemuž se nedaří "prodat" typický mansonovský zvuk souboru. Toho využije Trent Rezner, který jim nabídne nejenom producentský dohled, ale i smlouvu se svou nahrávací společností Nothing records.

Na sedm týdnu se soubor doslova zavrtá do studia Record Plant v Los Angeles. Polovina alba je pak zmixována v Reznorově domě v Kalifornii, v němž byla v 60.letech zavražděna herečka Sharon Tate masovým vrahem Mansonem, jehož jméno si Warner vybral za součást svého pseudonymu.

Pracovní tempo, však k Mansonově nelibosti nezvládá Gadgetu Gainovi, který je téměř rozklížen barbituráty a drogami. "Cítil, že drogy jsou pro něj důležitější než hraní na basu pro kapelu," komentuje časem jeho odchod Manson a nahrazuje ho svým přítelem z mladí, nikým jiným než Twiggy Ramirezem.

Rok na to se MM upisují definitivně Nothing Recrods a během jara absolvují společné koncerty s Nine Inch Nails na jejich Self Destruction Tour 94.

Vychází Portraits Of An American Family. Na obalu alba je zachycen Ramirezův nevlastní bratr.

Krátce na to dochází k pověstnému "kuřecímu incidentu", při němž se na jednom z koncertů pokusí Manson obětovat publiku živé kuře.

Pověsti, které začínají kolovat o skandálním vystupování souboru, způsobí, že v utažském Salt Lake City není Mansonovi povoleno vystupovat. Během programu Nine Inch Nails pozve Reznor proto Mansona na pódium, kam si Manson přinese bibli mormonů. Divákům nejprve přečte dopis s odůvodněním proč nemůže jeho skupina vystupovat a nakonec bibli roztrhá. Její zbytky mrští do davu...

Ještě téhož roku se Manson setká se zakladatelem satanské církve Dr. AntonemLa Veyem v jeho domě v San Frisiscu. "Podělil se se mnou o řadu důležitých věcí, které měly nepochybně na můj život svůj dopad. Vyjádřil se v tom smyslu, že cítil Marilyn Manson jako jednu ze satanských kapel naší doby. Měl jsem radost, že si mě pamatoval za to co jsem provedl," uvádí později Manson pro časopis Seconds. Své vysvěcení na kněze satanské církve a udělení titulu Reverend komentuje jako odměnu za dobrou práci. Váhu jeho slovům mají dodat i další výstřelky. Dvakrát během několika měsíců je totiž uvězněn za obnažování na floridském miniturné.

V roce 1995 startují MM svou dlouhou tour na podporu alba Portrait Of An American Family. Nejrpve úspěšně cestují po malých klubech a následně se stávají předskokany skupinám Danzig a Korn. Na konci roku se pak sami stávají poprvé head-linery s Clutch.

Manson se současně pere s doznívající postpubertou a stává se stále podrážděnější z nejrůznějších restrikcí úřadů, které kapelu provází. Na turné po Jižní a Severní Karolíně je takřka nepřetržitě frustrován z nařízení, které výrazně omezují pódiovou show kapely. Na jednom z koncertů 10.března je omylem informován, že má jít o poslední vystoupení. Ve snaze o zadostiučinění proto nachystá velké finále. Objeví se na scéně s butanovou lahví, aby zapálil bicí soupravu. Pomine však, že za nimi stále ještě sedí jeho bubenice Sara Lee Lucas, s níž má naneštěstí po celé turné velmi napjaté vztahy. Výsledkem jeho pekelnického aktu je spálená kadeř vlasů muzikantky, která hned na druhý den z kapely odchází. Je nahražena Ginger Fishem, který se s MM potkává v Las Vegas.

Na podzim získává Portraits Of An American Family zlatou desku. Ještě předtím je však album podpořeno videoklipem ke skladbě Dope Hat, v němž jsou snímany rysy kameje Antona La Veye.

Hned zkraje příštího roku Marilyn Manson debutují v albové hitparádě Billboardu TOP 200 na slibném 53. místě EP deskou Smells Like Children. Jejich coververze písně Sweet Dreams, někdejšího hitu britské dvojice Eurythmics, se stává úspěšným videoklipem (časté rotace na MTV).

Skupina absolvuje turné na podporu Smells Like Children. To se ale prostřednictvím asi nejkurioznějšího incidentu v historii kapely zapisuje do širšího povědomí pod názvem The Snow Tour. Po svém vystoupení ze 6.ledna totiž členové MM zůstali následkem sněhové bouře téměř odříznuti od světa na hotelu v pensylvánském Allentownu. Shodou okolností zde byli také ubytován proslulý tým basketbalistů Orlando Magic se svou hvězdou sedm stop vysokým Shaquille O'Nealem. Zadák Orlanda Joe Concak přirovnal později noční setkání obou komunit v hotelové restauraci k barové scéně z Lucasových Hvězdných válek: "Na jedné straně postavy extrémně vysokých hráčů a proti nim nějaký podivný guy se zelenými vlasy, svým oblečením připomající Grim Reapera..."

Téhož roku začínají MM natáčet v New Orleans své další album Antichrist Superstar. V časném stádiu nahrávání opuští kapelu Daisy Berkovitz, který se rozchází s Mansonem v názoru na projev, ale především hudební tvář kapely. Střídavě za něho zaskakují Manson, Reznor, Danny Lohner z Nine Inch Nails a Twiggy Ramirez. Na desce je Berkovitz podepsán pod čtyřmi písněmi.

Manson a Ramirez za něho pečlivě vybírají nového kytaristu. Na zkoušku do jejich Village Voice se dostaví přes 150 zájemců. Nakonec je vybrán goticky vyhlížejícího kytarista z Chicaga. Manson, v té době ovlivněn zájmem o Kabalu, ukryje jeho pravou identitu za pseudonym Zim Zum, což má podle jeho slov znamenat v kabalistické terminologii název pro anděla, který pro boha odvádí špinavou práci.

Skupina natáčí singl a video k písní The Beautiful People. Objeví se také na přehlídce nejlepších kapel v New Yorku, ale jejich show je přerušena zraněním Ginger Fishe. To jen podnítí okolí k dalším pověstem o skandálním chování hudebníků.

Sweet Dreams si však záhy na to vyslouží nominaci na cenu MTV za nejlepší hardrockové video. Singl přitom dosáhne platiny a EP Smells Like Children získá zlatý status. Skupina vyráží na cesty podpořit album Antichrist Superstar, které vychází 8.října.

Některé obchody se u této příležitosti pro nedočkavé fanoušky otevírají už o půlnoci.

Hallowen show, na které mají MM zazářit je vššak odložena z důvodů výhružek bombovým atentátem.

S rokem 1997 sílí stejnou měrou popularita kapely a protesty namířené proti jejímu kontroverznímu vzezření ze strany rodičů a různých náboženských skupin. Mnoho států se snaží na své půdě zakázat. Skupina se, nicméně, stále častěji stává headlinerem - hlavními hvězdami koncertních show. Je sepsána petice, která se snaží znemožnit MM účast na Ozzfestu 97. Soud se, také zásluhou Mansonových právníků, nakonec ale přiklání na stranu kapely.

Skupina mezitím spolupracuje při nahrávání soundtracků Lost Highway, Private Parts a Spawn. Manson s Ramirezem se mihnou ve filmu lost Highway

Daisy Berkowitz brojí proti skupině, jejímu šéfovi, labelu a advokátům kapely.

Poslední rok kapely (1998) je však ve znamení její prudké cesty k vrcholu.

MM vydávají svůj dosud poslední a v pořadí třetí řadový titul Mechanical Animals. Jde o perfektně zaranžované, tématicky promyšleně a produkčně brilantně koncipované album, které ze souboru čini rovným dílem komerční atrakci pro masy i pozoruhodný jev teatrálního rocku.

Manson se přitom pokouší brát některé své úlitby s nadhledem - například vztah k satanské církvi. Tvrdě si však stojí za svou image a projevem, jež se vší vážností shledává nedílnou součástí své vlastní osobnosti.

Nová image k nové nahrávce patří.

Mechanical Animals

Mechanical Animals

Mechanical Animals

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Zemřela královna soulu, legendární zpěvačka Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1973

Ve věku 76 let zemřela americká soulová zpěvačka Aretha Franklinová. Umělkyně označovaná za "královnu soulu" trpěla...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

Najdete na iDNES.cz