Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřela herečka Marie Spurná. Letos dostala cenu za roli Olgy Havlové

  14:31aktualizováno  14:40
Po těžké nemoci zemřela herečka Divadla Na zábradlí Marie Spurná. Ještě letos přitom obdržela Cenu divadelní kritiky za ženský výkon roku ve hře Velvet Havel. Objevila se po boku Jiřího Schmitzera ve filmu Slavnosti sněženek. Bylo jí 66 let.

Marie Spurná si ve hře Velvet Havel zahrála Olgu Havlovou, za svou roli dostala Cenu divadelní kritiky. | foto: Vladimír Kiva Novotný

Informaci přineslo pražské Divadlo Na zábradlí. „S hlubokou lítostí vám oznamujeme, že nás opustila naše drahá kolegyně a skvělá herečka Marie Spurná. Odešla 8. září 2015 po dlouhodobé nemoci,“ uvedla mluvčí scény Alexandra Poláková.

Spurná se narodila v roce 1949 v Brně do rodiny operního zpěváka. Začínala jako elévka v divadle v Českém Těšíně, odkud po dvou sezonách odešla do Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Důležitým obdobím bylo její téměř dvacetileté angažmá v Činoherním studiu v Ústí nad Labem.

Fotogalerie

„Zde mezi její nejvýznamnější role patří Soňa Čechová v adaptaci Páralovy Profesionální ženy, Alix v Crommelynckově hře Vášeň jako led, Mařena v Dobových tancích Karla Steigerwalda, Zoja v Zojčině pokoji a v neposlední řadě Matka Ubu v Ubu králem,“ vypočítává Alexandra Poláková.

Z Ústí nad Labem přešla v roce 1990 do Prahy, kde necelou dekádu účinkovala v Realistickém divadle, pozdějším Divadle Labyrint. Významné role vytvořila i v Divadle Na Fidlovačce a Divadle Komedie.

V Divadle Na zábradlí působila od roku 2006, kde svůj herecký talent uplatnila v řadě výjimečných rolí, například jako Matka v Uhdeho Zázraku v černém domě, Marie Curie v dramatizaci románu Pera Olova Enquista Blanche a Marie nebo Virginia Woolfová ve hře Radky Denemarkové Spací vady. „Nezapomenutelná pak byla také jako Cop v Dürennmattově Komplicovi a jako Varja ve Višňovém sadu,“ dodává Poláková.

Hostinská ve Slavnostech sněženek

Marie Spurná spolu s Jiřím Schmitzerem ve filmu Slavnosti sněženek

Spurná si zahrála i před kamerou, ale spíše jen nárazově. Filmoví diváci si ji mohou pamatovat hlavně jako hostinskou, neboli manželku Jiřího Schmitzera ve Slavnostech sněženek.

Objevila se i ve snímcích Kamarád do deště II. či Výchova dívek v Čechách a v poslední době v seriálech Vyprávěj, Cirkus Bukowsky či Život a doba soudce A.K.

Její herecká kariéra vyvrcholila rolí Olgy Havlové v loni uvedené inscenaci Velvet Havel (o hře více zde), za kterou začátkem tohoto roku obdržela Cenu divadelní kritiky za nejlepší ženský herecký výkon (více zde).

Divadlo Na zábradlí přitom nedávno utrpělo už jednu ztrátu, v pátek odešel jeho zakladatel a dlouholetý ředitel Vladimír Vodička (více zde).

Rozloučení s herečkou proběhne koncem příštího týdne. Podrobnosti zveřejní pražská scéna na svém webu.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Kudy vedou cestičky našich muzikálů ke korejskému lidu

Pepa Vojtek v hlavní roli muzikálu Mefisto

Původní český muzikál Mefisto s Josefem Vojtkem v hlavní roli zvou Korejci na prestižní muzikálový festival v Tegu....

Najdete na iDNES.cz