Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Marián Labuda v Havlově Odcházení křičí jako Mečiar

  0:57aktualizováno  0:57
Nechybělo mnoho a mohla to být světová premiéra Havlova Odcházení, tedy přesněji hry Odchádzanie ve Slovenském národním divadle. Po prvním nezdaru vyjednávání s pražským Národním divadlem Václav Havel vážně uvažoval o tom, že hru "přepustí" Slovákům.

Marián Labuda | foto: Michal Sváček

Nakonec je slovenská verze v režii Petra Mikulíka až čtvrtá v pořadí - po Praze, Londýně, Hradci Králové a Varšavě, kde první uvedení před týdnem doprovodily ovace publika a příznivé kritiky. Slovenská premiéra v sobotu.

Dramaturgovi a Havlovu příteli Martinu Porubjakovi dramatik text nabídl loni ještě předtím, než zahájil jednání s Divadlem na Vinohradech. Slovenské národní divadlo však nakonec nechtělo rozbourat plány a termíny již připravené sezony a prvenství se vzdalo.

"Jistě by to bylo pěkné a trochu kuriózní a také by kolem bylo větší haló. Zrovna zájem bulvárních médií jsme si však rádi odpustili," říká Porubjak. Určité prvenství však přesto slovenská inscenace má: poprvé se bude Odcházení hrát na skutečně rozlehlém jevišti. "Havel ho pro velké jeviště psal," připomíná Porubjak.

Režisér Petr Mikulík se tak vrátil k Havlovi po čtyřiceti rocích - v šedesátých letech právě na scéně Slovenského národního divadla uvedl Zahradní slavnost a Vyrozumění. Do role kancléře Riegra obsadil Mariána Labudu.

"Nemyslete si však, že je ta hra pro nás exotická. Naopak, je nám blízká, i když Labudův temperament je  slovenský. Jeho Rieger je emotivnější než racionální kancléř Třískův, na konci se rozkřikne jako Mečiar," naznačuje Porubjak.

Pro Labudu odcházející politik není první rolí státníka, v Divadle Aréna  hraje již několik sezon Jozefa Tisa ve hře Rastislava Balleka.

"Je zajímavé, že politici v Ballekově Tisovi i Havlově Odcházení dospěli ve svých projevech vždy ke stejným jmenovatelům, tedy kdo je tu blbec? My, lidé. Budeme muset ten jejich jazyk zrušit," řekl Labuda slovenskému tisku. Dodal také, že jazyk politiků je pro něj jako cizí řeč, kterou se musel učit hlásku po hlásce.

Václav Havel pilně navštěvuje zkoušky a premiéry svého Odcházení v různých městech a zemích: chce se totiž z viděného poučit pro psaní další hry. Také v sobotu večer by měl zasednout v publiku. "Na slovenskou inscenaci se velmi těším," vzkázal již dříve. Pro Mikulíkovu verzi také nově načetl kousíček z  autorského hlasu ve hře a rozloučí se s diváky slovensky.

Na hru je bratislavské publikum zvědavé a první reprízy jsou vyprodané. Slovenské Odcházení budou moci s českými verzemi porovnat i tuzemští diváci. Slováci by s ním měli hostovat v pražském Národním divadle na konci dubna příštího roku. Havla do konce roku čekají ještě dvě premiéry. V prosinci Odcházení uvede Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích a Divadlo J. K. Tyla v Plzni. Lepší sezonu si už Václav Havel nemohl přát.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Najdete na iDNES.cz