Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Marián Labuda v Havlově Odcházení křičí jako Mečiar

  0:57aktualizováno  0:57
Nechybělo mnoho a mohla to být světová premiéra Havlova Odcházení, tedy přesněji hry Odchádzanie ve Slovenském národním divadle. Po prvním nezdaru vyjednávání s pražským Národním divadlem Václav Havel vážně uvažoval o tom, že hru "přepustí" Slovákům.

Marián Labuda | foto: Michal Sváček

Nakonec je slovenská verze v režii Petra Mikulíka až čtvrtá v pořadí - po Praze, Londýně, Hradci Králové a Varšavě, kde první uvedení před týdnem doprovodily ovace publika a příznivé kritiky. Slovenská premiéra v sobotu.

Dramaturgovi a Havlovu příteli Martinu Porubjakovi dramatik text nabídl loni ještě předtím, než zahájil jednání s Divadlem na Vinohradech. Slovenské národní divadlo však nakonec nechtělo rozbourat plány a termíny již připravené sezony a prvenství se vzdalo.

"Jistě by to bylo pěkné a trochu kuriózní a také by kolem bylo větší haló. Zrovna zájem bulvárních médií jsme si však rádi odpustili," říká Porubjak. Určité prvenství však přesto slovenská inscenace má: poprvé se bude Odcházení hrát na skutečně rozlehlém jevišti. "Havel ho pro velké jeviště psal," připomíná Porubjak.

Režisér Petr Mikulík se tak vrátil k Havlovi po čtyřiceti rocích - v šedesátých letech právě na scéně Slovenského národního divadla uvedl Zahradní slavnost a Vyrozumění. Do role kancléře Riegra obsadil Mariána Labudu.

"Nemyslete si však, že je ta hra pro nás exotická. Naopak, je nám blízká, i když Labudův temperament je  slovenský. Jeho Rieger je emotivnější než racionální kancléř Třískův, na konci se rozkřikne jako Mečiar," naznačuje Porubjak.

Pro Labudu odcházející politik není první rolí státníka, v Divadle Aréna  hraje již několik sezon Jozefa Tisa ve hře Rastislava Balleka.

"Je zajímavé, že politici v Ballekově Tisovi i Havlově Odcházení dospěli ve svých projevech vždy ke stejným jmenovatelům, tedy kdo je tu blbec? My, lidé. Budeme muset ten jejich jazyk zrušit," řekl Labuda slovenskému tisku. Dodal také, že jazyk politiků je pro něj jako cizí řeč, kterou se musel učit hlásku po hlásce.

Václav Havel pilně navštěvuje zkoušky a premiéry svého Odcházení v různých městech a zemích: chce se totiž z viděného poučit pro psaní další hry. Také v sobotu večer by měl zasednout v publiku. "Na slovenskou inscenaci se velmi těším," vzkázal již dříve. Pro Mikulíkovu verzi také nově načetl kousíček z  autorského hlasu ve hře a rozloučí se s diváky slovensky.

Na hru je bratislavské publikum zvědavé a první reprízy jsou vyprodané. Slovenské Odcházení budou moci s českými verzemi porovnat i tuzemští diváci. Slováci by s ním měli hostovat v pražském Národním divadle na konci dubna příštího roku. Havla do konce roku čekají ještě dvě premiéry. V prosinci Odcházení uvede Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích a Divadlo J. K. Tyla v Plzni. Lepší sezonu si už Václav Havel nemohl přát.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Děti okupantů? Turisté v kožichu? V Arše řeší vztah k dnešním „Rusákům“

Záběr z představení Rusáci?

Jak se mladí Rusové žijící v Česku vyrovnávají s naším historickým komplexem? Jak vnímají vlastní minulost? I tyto...

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

Najdete na iDNES.cz