Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mariah Carey – až moc dokonalá zpěvačka

  10:14aktualizováno  10:14
Nejprodávanější zpěvačka 90. let Mariah Carey představuje album E=MC2. Stejně jako Madonna se nechala ovlivnit hip hopem, výsledek je však diametrálně odlišný.

Mariah Carey - Mariah Carey v módě dost kličkuje a většinou končí natěsnaná v příliš malých šatech | foto: Profimedia.cz

Jen za prvních sedm dní se alba E=MC2 prodalo v Americe téměř půl milionu kusů a stalo se tak s přehledem nejlépe prodávanou deskou Mariah Carey v prvním týdnu. A také je jejím šestým albem v řadě, které se objevilo na prvním místě tamní hitparády.

Tím se Mariah Carey ocitla na pomyslných stupních vítězů - spolu s Madonnou a Janet Jacksonovou, jimž se stejně jako jí podařilo dostat šest alb do čela amerického žebříčku.

Lepší už je jen Barbra Streisandová s osmi vítězstvími - s tou má ovšem Mariah Carey také něco společného. Pověst nesnesitelně náročné, rozmazlené a afektované osoby, s níž téměř nikdo nechce spolupracovat.

Zajímavé nicméně teď bude sledovat klání mezi Mariah Carey a Madonnou, která svou novou desku Hard Candy představila na začátku minulého týdne. Album Mariah Carey působí rozhodně mnohem uměleji než Madonnin Tvrdý bonbon. Jako když zpívá panenka z cukrové vaty.

Pryč jsou doby, kdy tahle zpěvačka uchvacovala hlasovými akrobaciemi - třeba ve slavné Vision Of Love z její první desky.

Skvělý start
Deník The Observer o E=MC2 napsal: "Každý track je precizně opracován tak, aby zněl, jako kdyby byl zrozen k poslechu za jízdy hummerem po Miami během slunečného sobotního odpoledne."

To sedí. Carey zpívá na albu sice s lehkostí, jenže to poněkud přehání a trochu to vypadá, jako by se chlubila, jak dobře si žije. Což Američanům, pravda, vadit asi nebude.

Mariah Carey ostatně nikdy ani pořádně nepracovala. Její matka, operní zpěvačka, o talentu dcery nikdy nepochybovala. Legendy praví, že už coby dvouletá matce sekundovala při nacvičování Rigoletta. Žádný div, že se z malé Mariah v následujících letech stala nejúspěšnější zpěvačka r’n’b 90. let minulého století s hlasovým rozsahem čtyř oktáv.

Měla to vlastně jednoduché. Narodila se v roce 1970 v New Yorku, u své matky "brala" od dětství hodiny zpěvu, první zkušenosti z veřejných vystoupení začala získávat na základní škole.

V 16 letech školu opustila a krátce pracovala jako číšnice. Společně s Benem Marguliesem, přítelem svého bratra, začala psát písničky, které rozesílala na demokazetách mezi známé. Jedna se dostala ke zpěvačce Brendě K. Starr, kamarádce manažera firmy Columbia Jimmyho Mottoly.

Technicky dokonalý zpěv Mariah Carey Mottolu uchvátil a v roce 1988 vzal její kariéru do vlastních rukou. Po dvou letech pak Mariah vydala debutové album, rok 1990 byl v Americe ve znamení oslav nejtalentovanější bělošské zpěvačky desetiletí.

Soupeřka Whitney
Pěvecký výkon korunovaly čtyři singly, které jí pomohly během jedné sezony obsadit na 11 týdnů první místa žebříčků nejhranějších amerických skladeb. Desky se prodalo na šest milionů a zpěvačce přinesla dvě Grammy. Za necelý rok tenhle boom stvrdila další deska, která se jmenovala Emotions. Přinesla hity Emotions a Make It Happen.

Mottola se v té době ukázal pro Mariah Carey osudovým mužem nejen v kariéře, ale i v soukromí. Obklopil ji špičkovým producentským týmem, v jehož čele stál skladatel Walter Afanasieff - díky němu měla mladá zpěvačka rozpoznatelný a alespoň trochu osobitý styl.

Její největší soupeřkou se tehdy asi stala Whitney Houstonová, s níž se dokonce později sešla v jednom studiu - v roce 1999 společně nahrály ústřední melodii k animovanému filmu Egyptský princ When You Believe. Píseň získala Oscara jako nejlepší filmová píseň toho roku.

V roce 1993 si Mariah Carey vzala Mottolu - tehdy už prezidenta Sony - za muže. Její čtvrtá deska Music Box byla popisována kritikami jako "sentimentální rock pro dospělé" a zpěvačce začalo temnější životní období. Na jaře 1997 se nechala s Mottolou rozvést a její kariéra se zdála u konce. Její muzika se přesunula více do hip hopu a evropské publikum úplně přestala zajímat - což se vlastně nezměnilo dodnes. Američané ji však pořád milují.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

Najdete na iDNES.cz