Václav Marhoul na karlovarském festivalu (4. července 2007) | foto: Petr Topič, iDNES.cz

Marhoulův scénář Nabarvené ptáče se dostal mezi 12 nejlepších

  • 5
Filmový scénář Nabarvené ptáče, který režisér a producent Václav Marhoul napsal podle bestselleru amerického spisovatele Jerzyho Kosińského, byl vybrán mezi dvanáct nejlepších scénářů ze střední a východní Evropy.

Prestižní program ScripTeast, do něhož byl zařazen, trvá osm měsíců a vyvrcholí na festivalu v Cannes, kde autor nejlepšího textu převezme Cenu Krzysztofa Kieslowského.

"Účastníci programu mají v jeho průběhu možnost své scénáře rozpracovat při konzultacích s předními evropskými filmaři. Mají zajištěnou akreditaci a pobyt na festivalech v Berlíně a v Cannes spolu s možností své projekty představit zahraničním producentům, distributorům a prodejním agentům," uvedl Marhoul.

Nabarvené ptáče

Nabarvené ptáče amerického autora Jerzy Kosińského reprezentuje ve světové literatuře zásadní text, který je ojedinělou a osobitou výpovědí židovského chlapce o podstatě a smyslu lidského života, o jeho morálních a zároveň existenciálních hranicích, ale i o lidském charakteru, který je po dobu několika válečných let vystavován neuvěřitelně těžké zkoušce. Každé nové vydání způsobuje silné kontroverze a vyvolává vášnivé polemiky. Román se stal bestsellerem, dostalo se mu světového ohlasu i řady prestižních literárních cen.

ScripTeast organizuje nezávislá nadace, kterou v roce 1999 založil producent Dariusz Jabloński. V roce 2006 spustila realizaci prvního ročníku programu určeného pro talentované scenáristy ze střední a východní Evropy.

Každoročně se do něj přihlásí několik stovek scénářů, z nichž je vybráno deset až dvanáct nejlepších. Před festivalem v Cannes musí autoři předložit finální verze výběrové komisi, v níž zasedá například Agniezska Hollandová, Simon Perry a přední hollywoodský agent Sandy Lieberson. Vyberou nejlepší text a jeho autora navrhnou k udělení ceny Krzysztofa Kieslowského spojené s částkou 10 tisíc eur (zhruba 250 tisíc korun). V roce 2007 ji získala Zuzana Liová za scénář k filmu Dům, který natočila ve slovensko-české koprodukci.

Loni obdržel Marhoulův projekt celovečerního filmu Nabarvené ptáče grant z evropského programu Media. Po schválené podpoře od Státního fondu na podporu a rozvoj české kinematografie ve výši 800 tisíc korun tak získal částku 60 tisíc eur (zhruba 1,5 milionu korun) určenou na rozvoj scénáře.

Román Nabarvené ptáče zasáhl Marhoula natolik, že se po dokončení celovečerního filmu Tobruk rozhodl vyvinout úsilí na to, aby k němu získal filmová práva, což se mu předloni v květnu podařilo. Už tehdy předpokládal, že Nabarvené ptáče bude složitý projekt. Rozpočet odhaduje na 120 milionů korun, eviduje koprodukční nabídky z Francie, Anglie a Polska. Chce natáčet na Ukrajině a v Polsku, kde se příběh odehrává, do hlavních rolí obsadí zahraniční herce.

Kniha Nabarvené ptáče v anglickém originále

Jerzy Kosiński napsal dvanáct románů, z nichž dva se staly světovou klasikou. Prvním a asi nejznámějším dílem je právě román Nabarvené ptáče (The Painted Bird, 1965). Druhým je román Byl jsem při tom (Being there, 1971), v jehož filmovém ztvárnění zazářil v hlavní roli Peter Sellers.

,