Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Margot, plastický obraz temné doby

  22:52aktualizováno  22:52
Inscenaci Královny Margot v Mahenově divadle lze označit za pilotní představení nového vedení Národního divadla v Brně.

Z inscenace Královna Margot | foto: Jana Hallová

Autor dramatizace Dumasova románu Jiří Šimáček se nesoustřeďuje pouze na krvavé děje bartolomějské noci a neromanticky začínající romantický příběh Markéty z Valois a Jindřicha Navarrského, pozdějšího krále Francie.

Snaží se rovněž vhlédnout do nitra hlavních postav: jejich vyznání prolínající se často s úkladnými úmysly a provázená vražednými skutky se mohou dnešním očím jevit jako karikatura zbožnosti, ale režie Zdenka Plachého se k žádným karikaturám neuchyluje.

Vzniká tak plastický obraz temné doby náboženských válek, v němž hranice mezi dobrem a zlem vedla jinudy než mezi dvěma na smrt znepřátelenými tábory.

Představení přineslo několik pozoruhodných hereckých výkonů. Dita Kaplanová v roli královny matky Kateřiny Medicejské dokázala uměřeně propojit královskou urozenost postavy nejen s devalvujícím intrikánstvím, ale i s typicky dumasovským odérem travičství - to vše stmeloval v jedno zvláštní, téměř taneční krok a výraz.

Martin Dohnal složité postavě krále Karla IX. propůjčil chlapecky nevinné až infantilní rysy, nerozhodnost, ale na druhé straně i neoblomnou umíněnost ve chvílích zásadní volby. Eva Novotná dokázala u vzdorné Markéty při vší až koloraturní křehkosti a citlivosti výrazně odlišit také zásadní otřes a prozření.

Petr Halberstad svědčil o zaťatém „helvítství“ spíše svým zjevem, byť po vynucené konverzi cítíme v chování jeho Jindřicha Navarrského stín zlomenosti. Zato hostující Petr Jeništa dokázal vtisknout fanatické umanutosti vévody de Guise autentickou pečeť „živého stříbra“.

Scéna Daniela Dvořáka je velice výpravná, aniž by plýtvala efekty a gesty. Hromadné scény jako například lov, při němž Jindřich zachrání králi život, ale především masakr hugenotů, kdy bezvládná těla obětí visí v propojení na velké červené desce, „doznívají“ v divácích ještě dlouho po představení.

Sugestivně působí i jizba alchymisty Reného, u kterého si královna matka objednala jed. Michal Zavadil předvádí magické umění sugestivně, ale hrozí nebezpečí, že soustředění se na řadu detailů odvádí pozornost od smyslu hry - platí to i o natahovaném „mučeníčku-potěšeníčku“ při výslechu hugenotských šlechticů.

Zdenek Plachý, současný ředitel Mahenova divadla, se vrací na první brněnskou scénu po necelých pěti letech - v roce 2003 zde nastudoval Bulgakovova Moliéra. Na propracovanosti nynější inscenace je při srovnání s Moliérem patrný jeho nesporný umělecký růst.

ALEXANDRE DUMAS A STŘEŽENÝ PARNASS
- Královna Margot

Mahenovo divadlo Brno. Režie Z. Plachý, scénář J. Šimáček, scéna D. Dvořák, hudba Parnass Pain
Hodnocení MF DNES: 90%

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

RECENZE: Připadali si jako idioti, tak začali víc poskakovat

Záběr z představení Idiot Syncrasy souboru Igor and Moreno

Jedním ze zahraničních hostů letošního ročníku festivalu Nultý bod byla dvojice Igor and Moreno. Do pražského Divadla v...

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

Najdete na iDNES.cz