Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Margot, plastický obraz temné doby

  22:52aktualizováno  22:52
Inscenaci Královny Margot v Mahenově divadle lze označit za pilotní představení nového vedení Národního divadla v Brně.

Z inscenace Královna Margot | foto: Jana Hallová

Autor dramatizace Dumasova románu Jiří Šimáček se nesoustřeďuje pouze na krvavé děje bartolomějské noci a neromanticky začínající romantický příběh Markéty z Valois a Jindřicha Navarrského, pozdějšího krále Francie.

Snaží se rovněž vhlédnout do nitra hlavních postav: jejich vyznání prolínající se často s úkladnými úmysly a provázená vražednými skutky se mohou dnešním očím jevit jako karikatura zbožnosti, ale režie Zdenka Plachého se k žádným karikaturám neuchyluje.

Vzniká tak plastický obraz temné doby náboženských válek, v němž hranice mezi dobrem a zlem vedla jinudy než mezi dvěma na smrt znepřátelenými tábory.

Představení přineslo několik pozoruhodných hereckých výkonů. Dita Kaplanová v roli královny matky Kateřiny Medicejské dokázala uměřeně propojit královskou urozenost postavy nejen s devalvujícím intrikánstvím, ale i s typicky dumasovským odérem travičství - to vše stmeloval v jedno zvláštní, téměř taneční krok a výraz.

Martin Dohnal složité postavě krále Karla IX. propůjčil chlapecky nevinné až infantilní rysy, nerozhodnost, ale na druhé straně i neoblomnou umíněnost ve chvílích zásadní volby. Eva Novotná dokázala u vzdorné Markéty při vší až koloraturní křehkosti a citlivosti výrazně odlišit také zásadní otřes a prozření.

Petr Halberstad svědčil o zaťatém „helvítství“ spíše svým zjevem, byť po vynucené konverzi cítíme v chování jeho Jindřicha Navarrského stín zlomenosti. Zato hostující Petr Jeništa dokázal vtisknout fanatické umanutosti vévody de Guise autentickou pečeť „živého stříbra“.

Scéna Daniela Dvořáka je velice výpravná, aniž by plýtvala efekty a gesty. Hromadné scény jako například lov, při němž Jindřich zachrání králi život, ale především masakr hugenotů, kdy bezvládná těla obětí visí v propojení na velké červené desce, „doznívají“ v divácích ještě dlouho po představení.

Sugestivně působí i jizba alchymisty Reného, u kterého si královna matka objednala jed. Michal Zavadil předvádí magické umění sugestivně, ale hrozí nebezpečí, že soustředění se na řadu detailů odvádí pozornost od smyslu hry - platí to i o natahovaném „mučeníčku-potěšeníčku“ při výslechu hugenotských šlechticů.

Zdenek Plachý, současný ředitel Mahenova divadla, se vrací na první brněnskou scénu po necelých pěti letech - v roce 2003 zde nastudoval Bulgakovova Moliéra. Na propracovanosti nynější inscenace je při srovnání s Moliérem patrný jeho nesporný umělecký růst.

ALEXANDRE DUMAS A STŘEŽENÝ PARNASS
- Královna Margot

Mahenovo divadlo Brno. Režie Z. Plachý, scénář J. Šimáček, scéna D. Dvořák, hudba Parnass Pain
Hodnocení MF DNES: 90%

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

Najdete na iDNES.cz