Leoš Mareš a Patrik Hezucký v pořadu QI (2013)

Leoš Mareš a Patrik Hezucký v pořadu QI (2013) | foto: FTV Prima

Mareš zkusí zazářit v pořadu QI, ten v Británii patří Stephenu Fryovi

  • 15
Prima odvysílá utajovaný první díl své novinky, pořadu QI, v jehož původní verzi už deset let září Stephen Fry. V té české se o to pokusí moderátor Leoš Mareš. Premiérovým hostem bude Adéla Banášová.

Vůbec první epizoda se týkala slova Adam. Následovaly otázky kolem astronomie, atomů nebo Albánie, psal se rok 2003 a Velká Británie se válela smíchy. Pořad QI - Quite Interesting od té doby nezmizel z tamních obrazovek, v deseti řadách vystřídal deset písmen. Právě se tam nacházejí u slov začínajících na J a Stephen Fry stále sedí na trůnu nedostižného moderátora zábavné televizní soutěže, ve které jde víc o dar pohotového vtipu než o vědomosti.

On-line chat s Leošem Marešem

Na odpovědi se podívejte zde.

Počínaje středou si stejné křeslo, v němž britský herec získal již pětkrát nominaci na cenu Britské filmové a televizní akademie, vyzkouší Leoš Mareš. Pravidla pořadu, jehož licenci zakoupila Prima, zůstávají stejná.

Bláznivé otázky se vybírají postupně od jednotlivých písmen abecedy, hostitel má jednoho stálého "parťáka": Frye doprovází Alan Davies, Mareše jeho rozhlasový kolega Patrick Hezucký. Ostatní hosté se obměňují, výkop v české verzi patří slovenské moderátorce Adéle Banášové. Hostitel zve vesměs známé osobnosti, ale nikoli naivní hvězdičky, nýbrž "celebrity s mozkem", jak se říká v branži, a body uděluje podle vlastního uvážení.

Hvězdou původní britské verze pořadu QI - Quite Interesting je moderátor Stephen Fry.

Chytrá zábava se paradoxně za hranice své vlasti zatím nedostala. Americké stanice už učinily několik pokusů, ale jednání vesměs skončila kvůli autorským právům některých prvků schválených k využití výhradně v Británii.

Ovšem i původně zamýšlená verze doznala změn. John Lloyd, který pořad vymyslel, zprvu počítal se dvěma soutěžními týmy, přičemž Fry měl vést družstvo "chytré" a Alan Davies "hloupé". Post hostitele nabídli tvůrci Michaelu Palinovi z legendární skupiny Monty Python, ale Palin odmítl s odůvodněním, že pro daný typ zábavy není tím pravým. A jakmile se Fry s Daviesem předvedli v dnes již ustálené dvojici, plán dvou týmů skončil v propadlišti televizních dějin.

Křest ohněm

Třebaže britský výsledek působí jiskřivou lehkostí, stojí za ním pracné přípravy celého týmu a před kamerou pak často univerzitní legendy. Prima oslovila mimo jiné Zbigniewa Czendlika, Jakuba Prachaře, Cyrila Höschla či Ondřeje Hejmu, tají však, kdo pozvání přijal.

Hlavní křest ohněm čeká Mareše, který o vlastní show dlouho snil. Jenže Stephen Fry, vzdělaný, zcestovalý a zkušený herec, komik, spisovatel i novinář, má díky svému pořadu i v Česku spoustu fanoušků. A ti budou nemilosrdně srovnávat.