Doporučujeme

Irena a Vojtěch Havlovi

Irena a Vojtěch Havlovi | foto: Ivan Prokop

Manželé Havlovi přicházejí s novým a rozmáchlým gambistickým projektem

  • 2
Jako další titul v ediční řadě Olivovníky vydává nakladatelství Galén dvojalbum Ireny a Vojtěcha Havlových. DvojCD obsahuje jednak nové album Smyčcem / Viola da gamba a dále na druhém CD nahrávku z roku 1990 Háta H.
Irena a Vojtěch Havlovi: Smyčcem (obal)

Nové CD Smyčcem / Viola da gamba z roku 2010 nabízí skladby Havlových pro 2, 4, 6 a 18 viol da gamba. Tyto skladby pro barokní smyčcové nástroje viola da gamba alt a viola da gamba tenor vznikaly v průběhu dvaceti let společné práce dua a jsou poprvé vydány v této vícehlasé podobě. Druhé CD přináší reedici známé a léta nedostupné desky Háta H., která vyšla v roce 1990 v nakladatelství Primus.

Co je viola da gamba

viola da gamba

Historický smyčcový nástroj. Má 6 až 7 strun a na rozdíl od houslí apod. na hmatníku pražce podobně jako např. kytara. Při hře se drží mezi koleny. Vrcholnou oblibu zaznamenala viola da gamba v období renesance a baroka, kdy pro ni psali skladby nejslavnější skladatelé té doby v čele s Johannem Sebastianem Bachem. Postupem času nástroj vytlačily modernější nástroje jako viola a violoncello. Dnes je viola da gamba především doménou souborů věnujících se interpretaci staré hudby. Nejslavnějším gambistou současnosti je Jordi Savall, který několikrát koncertoval např. na Pražském jaru. Více zde.

Duo manželů Havlových vystupuje jako jednolitý umělecký subjekt, jehož tvorba se dá nejpřesněji charakterizovat jako relaxační a meditační hudba. Hudba Havlových je velmi poetická, ve svých kompozicích využívají nejrůznější hudební nástroje, nejčastěji violoncello, violy da gamba, klavír, zvony, tibetské mísy a jiné.

Hudební kariéra Ireny a Vojtěcha Havlových začala v polovině 80. let v experimentální formaci Capella Antiqua e Moderna. V druhé polovině 80. let spolupracovali s písničkářem Oldřichem Janotou a od roku 1990 začali vydávat svoje vlastní desky - jednou z prvních byla i nyní reeditovaná Háta H.

Irena a Vojtěch Havlovi

V 90. letech Havlovi navštívili několikrát Indii a z této inspirace vznikla řada nahrávek a dva autorské filmy. Ve filmových projektech pokračovali (Tajemná gamelánie), vytvořili i hudbu ke dvěma celovečerním filmům (Cesta pustým lesem, režie Ivan Vojnár; Hranice stínů, režie Martin Miller) a podíleli se na řadě dokumentů.

Spolupracovali s mnoha předními avantgardními výtvarníky a divadelníky, např. s Radkem Pilařem, Petrem Niklem a Janou Svobodovou, i s předními hudebníky Oldřichem Janotou, Janem Jeřábkem, Alanem Vitoušem, Tonym Ackermanem, Jiřím Stivínem, Vlastislavem Matouškem aj. Dosud vydali třináct řadových alb.