Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trpasličí Filipínci plánují stavbu Hobitína. Bojují za sebe i turismus

  12:11aktualizováno  12:11
Domy ve tvaru obřích hub i bot by mohly vyrůst ve filipínské metropoli Manile. Skupina lidí trpasličího vzrůstu, kteří zde bydlí, se chce tímto projektem chránit před diskriminací. Vesnička by mohla vydělávat i na turismu.

Vyrostou na Filipínách podobné domy? Manilští za projekt urputně bojují. | foto: Outnow.ch

Z chystaného filmu Hobit

Jeden z nejznámějších manilských barů Hobbit House se inspiruje dílem J.R.R. Tolkiena. Na stěnách visí ilustrace z Pána prstenů a dovnitř se vchází kulatými dřevěnými dveřmi jako do domu Bilba Pytlíka. Ale tím iluze nekončí - všichni číšníci totiž měří méně než 120 centimetrů. "Hobbit House je unikátní, najímáme pouze osoby malého vzrůstu," uvedl pro zpravodajský server BBC hrdý vedoucí podniku, 106 centimetrů vysoký Pidoy Fetalino, který v baru pracuje přes 30 let.

Zaměstnání v tomto baru je nepochybně jedno z nejlepších, které jeho personál může najít. Filipínské úřady neposkytují lidem trpícím nanismem žádnou zvláštní podporu a řada zaměstnavatelů požaduje pro výkon povolání běžnou tělesnou výšku.

Číšníci z Hobbit House říkají, že většina jejich přátel, pokud vůbec sehnali nějakou práci, působí v zábavním průmyslu jako boxeři, herci malých rolí či dokonce jako lidské dělové náboje. Jeden z číšníků vypověděl, že jeho kamarád dostával v práci poloviční plat oproti svým kolegům, jen kvůli své nedostatečné výšce.

Režisér o Hobitovi

Peter Jackson zahajuje natáčení filmu Hobbit: An Unexpected Journey.

Peter Jackson zahajuje natáčení filmu Hobit

Hobit má za sebou první část natáčení. Štáb si dopřává pauzu, režisér Peter Jackson dává dohromady scénu k dalšímu bloku prací a všichni jsou dost vyčerpaní. Nic z toho bychom nevěděli, kdyby nebylo Jacksonových videoblogů, které si svou poutavostí nezadají s filmy.

Ale manilští obyvatelé trpasličího vzrůstu ze Sdružení malých lidí Filipín se nevzdávají a mají vlastní podnikatelské plány. Tím nejvýznamnějším je odstěhovat se z hlavního města a vybudovat vlastní komunitu. Jistý bohatý dárce jim za tímto účelem věnoval pozemek o velikosti 6 tisíc metrů čtverečních poblíž města Montalban, kde chtějí vytvořit své Trpasličí městečko.

"Připravujeme projekt bytové výstavby navržený pro malé lidi a chceme vytvořit něco jedinečného. Postavíme domy, které budou vypadat jako velké houby či jako velké boty," řekl ředitel sdružení Perry Berry. Budovy mají být lidem trpasličího vzrůstu ušité na míru a mají reprezentovat různá témata. Sdružení doufá, že alespoň část příjmů jim zajistí turistický ruch.

K pozemku, na němž má stát budoucí Trpasličí městečko, stoupá příkrá stezka a nahoře je zatím jen tráva a stromy. Šéf sdružení Berry a jeho přátelé tam však jezdí již teď nejméně dvakrát do měsíce na piknik, prý aby si na myšlenku společného bydlení na tomto místě zvykli, a také aby se seznámili se sousedy. "Chtěli bychom tam provozovat bleší trh a také vystavět velkou kapli. Svůj domek si navrhne každý sám," vysvětlil Berry. Jeho přátelé nadšení organizátora sdílejí.

Jsme víc než lidi, kterým se ostatní smějí

Dheng Bermudezová, která na tričku hrdě nosí nápis Malé je hezké, prohlašuje, že komunita chce ukázat, že "jsme víc než lidi, kterým se ostatní smějí". Právě život bez všudypřítomné diskriminace je jednou z motivací pro vznik izolované vesnice. "Druzí lidé nás často škádlí a dělají si z nás legraci. Někdy to bolí. Je mnohem lepší, když jsme pospolu, protože jsme jako jedna velká rodina," vykládá Berry.

Z filmu Hobbit: An Unexpected Journey

Z filmu Hobit

Sdružení nechce omezovat nové Trpasličí městečko jen na 47 rodin, které jsou v současné době jeho členy, ale počítá s větší osadou. "Jsem přesvědčen, že také malí lidé v dalších provinciích trpí komplexem méněcennosti, kvůli němuž třeba ani nevycházejí z domu," říká Berry. "Až vejde existence této komunity ve všeobecné povědomí, určitě se k nám připojí a naše komunita se bude dál rozrůstat," dodává.

Ředitel sdružení nyní shání finanční podporu projektu a filipínská vláda uvedla, že případnou pomoc zvažuje. "Je to nový nápad, který má skutečně smysl blíže prozkoumat," uvedl Wendel Avisado z Rady pro bytovou výstavbu a rozvoj měst. Ať se úřady rozhodnou jakkoli, Perry Berry je odhodlán své sny zrealizovat. "Jednou si lidé uvědomí, že přestože jsme malí, dokážeme velké věci," podotýká.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Najdete na iDNES.cz