Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Manics: Máme rádi výlety do neznáma

  11:35aktualizováno  11:35
Návštěvu Prahy pojala britská skupina Manic Street Preachers pracovně, i když při sobotním předávání Cen Akademie 2000 zahrála jen dvě písně. Zpěvák James Dean Bradfield, kytarista Nicky Wire a bubeník Sean Moore se v zákulisí a při četných rozhovorech s novináři chovali příjemně a vstřícně.

Někdejší generační teroristé, kteří v roce 1991 začínali s kytarovou řežbou, vystupovali jako pohodoví chlapíci. V luxusním hotelu Four Seasons se procházeli v džínách a keckách - dalo by se říci, že image levicových milionářů, jinak miláčků britského publika, nebyl opuštěn ani v Praze. James Dean Bradfield však říká, že jejich skupina si na nic nehraje.

Nezlobte se, že nezačnu hudbou, ale politikou. Těžko totiž ve vašem případě a v této chvíli začít jinak: Lidi u nás nechápou, že jste v únoru hráli na Kubě v divadle Karla Marxe. Je to, jako kdybyste podporovali tamější režim. Proč jste tam jeli?
Představte si, že budeme hrát v Lyonu. Bude někdo říkat, že podporujeme Le Pena? Myšlenka vystoupit na Kubě nás napadla, když jsme dokončovali svoje nové album. V textech nových písniček jsou odkazy na Kubu. Jedna z nich se dokonce jmenuje Elian. Nebrali jsme návštěvu jen politicky. Obdivujeme kubánskou kulturu a chtěli jsme se tam podívat. Řekli jsme si, proč nejet někam, kde nás nikdo nezná a kde nikdo neviděl naše ksichty? A sotva si tam asi někdo koupí naše desky. Takže jsme to v prvé řadě brali jako výlet do neznáma. Nechtěli jsme si hrát na chodící reklamu na komunismus. Nechtěli jsme říct: Kuba je úžasná země a Fidel je bůh. Na druhé straně je Kuba asi jediná země na světě, která se nezpronevěřila vlastní kultuře. Je mi špatně, když ve velšském Cardiffu vidím na každém rohu restauraci MacDonald's. Pak je to úleva, jet na Kubu. Když jedete na Kubu, tak vás to nutí přemýšlet o Americe.

Máte rádi Wendersův film o autentické kubánské muzice Buena Vista Social Club? A jaký vůbec máte vztah ke karibské kultuře?
Objevujeme ji. Donedávna jsme byli spíše ovlivněni reggae díky našemu vztahu ke skupině The Clash. Možná v budoucnu uděláme nějakou salsu.

Co se na vás tak podepsalo, že zastáváte právě takovéhle politické názory?
Já pocházím z velmi chudé oblasti ve Walesu. Nikdy jsme nevolili konzervativce. Tamější lidé mají levicové politické smýšlení, ale nejsou to komunisti. Spíš labouristi. Když mi bylo patnáct, probíhala u nás stávka horníků. Britská ministerská předsedkyně Margaret Thatcherová zničila nejen hornictví, ale skoro celý Wales. Byla tím postižena moje rodina i celé okolí. Když člověk něco takového vidí, je tím zasažen na celý život.

Myslíte, že i my jsme si vzali z kapitalismu to špatné?
Jasně, Američani k vám vtrhli a řídí to u vás pomocí laptopů...

Pojďme k hudbě. Prý zavrhujete svou předchozí desku This Is My Truth, Tell Me Yours, která byla snad ze všech nejprodávanější. Proč?
Když natočíme něco nového, z odstupu se nám zdá předchozí deska horší. Jsme perfekcionisti a zároveň jsme líní. Když jsme měli úspěch s albem Everything Must Go, nechali jsme se tím ukolébat. Asi jsme moc poslouchali lidi kolem sebe. Deska This Is My Truth, Tell Me Yours není tak dobrá, jak mohla být, kdybychom se víc snažili a dali si s ní ještě víc práce. A po velkém úspěchu jsme byli sami ze sebe znechuceni - tedy z toho, co se s námi stalo. Stali jsme se součástí establishmentu, proti kterému jsme ze začátku vystupovali. A museli jsme to změnit i za cenu, že bychom ztratili část svých fanoušků. Na nové desce Know Your Enemy jsme se obrátili ke svým kořenům a zároveň jsme ji udělali hudebně rozmanitější.

Máte vůbec nějaké zprávy o svém záhadně ztraceném kytaristovi Ritchey Jamesovi? Stále nic. Naposledy jsme ho viděli v den, kdy se ztratil. To bylo v roce 1995. Nic dalšího o něm nevíme.

Zpěvák skupiny Manic Street Preachers James Dean Bradfield na rautu v pražském Veletržním paláci, který následoval po předávání Cen Akademie populární hudby za rok 2000.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Změna pravidel hudebních Andělů přinesla klid, ale i další protest

Soška hudebních Andělů - Anděl 2008

Změna pravidel, ke které pořadatele hudebních cen Anděl, přiměla znepokojená reakce hudebníků a akademiků, uklidnila...

Nejúspěšnějšími v Andělích byli Charlie Straight. Získali tři ceny

Anděl 2010 - Charlie Straight

Vyhlášení hudebních cen Anděl zahájila moderátorka Tereza Pergnerová výzvou k minutě ticha za polské oběti leteckého...

Langerová o politice: Máme možnost volby a všichni by ji měli využít

Anděl 2009 - Aneta Langerová

Aneta Langerová, která v sobotu večer získala sošku za Skladbu roku, vyzvala přítomné, diváky i své fanoušky, aby...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz