Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mandragora má premiéru: Před penzí

  16:36aktualizováno  16:36
Druhou premiérou v této sezoně bude v zítra večer v divadle Mandragora inscenace Thomase Bernharda Před penzí, v originále Vor dem Ruhestand. "V českém překladu lze hru rakouského dramatika přeložit Před penzí. Inscenace je brána jako komedie o německé duši, o duši nemrtvé - dobře konzervované," říká dramaturg představení Petr Pavel Procházka.

Premiéra nového studentského představení se uskuteční v divadle Mandragora vedle Divadélka v klubu v budově Městského divadla Zlín v pátek v 19 hodin.  Nejbližší reprízy představení se uskuteční ve čtvrtek 15. března a v úterý 20. března.

Režisérem představení je Konrád Popel, který působí v prostějovském divadle Hromadná procházka. Zde má na svém kontě například Charmsovu Stařenu nebo Nezvěstného Franze Kafky.


"V Bernhardově textu lze nalézt úžasnou paralelu s naším komunismem. Lidé v podstatě velmi rychle zapomněli na to, co zde bylo před jedenácti lety. Rozdíl mezi nacismem a komunismem vidím v tom, že nacismus byl veřejně odsouzen, kdežto komunismus v naší republice sice padl, ale mnozí lidé odpovědní za činy z minula žijí dál a některým se daří velmi dobře," nastiňuje podstatu hry dramaturg.


Jako stínový dramaturg na dálku spolupracuje Jiří Trnka, který působí v pražském divadle Rokoko. Původní text přeložil Josef Balvín, scény a kostýmy navrhl a upravil Bohuslav Korec a hudbu složil Ladislav Mrlík.


Thomas Bernhard napsal inscenaci v sedmdesátých letech a sám tvrdil, že měla být brána jako komedie. Hlavní postavou inscenace je bývalý důstojník SS, který se po válce na deset let zavře do sklepa, změní svou identitu a stane se soudcem. Děj inscenace se odehrává 7. října, kdy bývalý nacista slaví každoroční Himmlerovy narozeniny. První z jeho dvou sester je tělesně postižená marxistka a druhá stojí za bratrem. Na oslavě se vzpomíná a zároveň se rozvíjí složitá diskuse o důstojnosti a morálce jedince.


"Hru Před penzí beru osobně jako hororovou oslavu. Důležité je, aby lidé nepřestali přemýšlet o věcech, které byly a hlavně, aby na ně nezapomínali," říká Petr Pavel Procházka.


Hlavní role obsadili stejní herci jako v Adámkově Horroru, který měl premiéru v půli prosince. Jsou to studenti třetího ročníku dramatického ateliéru Zlínské soukromé vyšší odborné školy umění Jan Vápeník, Kristýna Uhrová a Iva Petrovicová.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Najdete na iDNES.cz