Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mám rád zahálku, říká Pešek

  10:37aktualizováno  10:37
Ostrava - Světově proslulý umělec Libor Pešek diriguje v Ostravě rád. Na zahajovacím koncertu festivalu Janáčkův máj v Domě kultury Vítkovice v Ostravě uvedl s pražským Symfonickým orchestrem FOK a klavíristou Garrickem Ohlssonem nejprve Rachmaninův třetí klavírní koncert a Straussovo dílo Tak pravil Zarathustra.

"Když jsem se před koncertem znova učil partituru, uvědomil jsem si, jak mi záleží na tom, aby koncert v Ostravě dopadl stejně nebo lépe než v Praze den před tím na Pražském jaru. Ostrava si zaslouží z kultury to nejlepší. Protože když už jsou někde ekonomické a sociální potíže, tak aspoň bychom to měli respektovat a snažit se zde ukázat to nejlepší," říká dirigent.

Jaké máte vzpomínky na spolupráci s ostravskými hudebníky?
Především jsem tady spolupracoval s orchestrem, který mám velice rád. Pracují tu hudebníci, kteří dobře hrají a hlavně chtějí hrát. Byl jsem tady naposled před dvěma lety a přijedu zase příští rok. Dnes to "prokládám" se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK, před tím to bylo s Královskou liverpoolskou filharmonií. S Ostravou udržuji daleko živější styky než s Brnem nebo Bratislavou.

Víte už, jaké skladby uvedete s Janáčkovou filharmonií Ostrava v příštím roce?
S pořadatelem jsme hovořili o některých skladbách - například o Žalmové symfonii Stravinského. Zatím jsme se nedostali k větší skladbě, která by zasahovala přelom století jinak než Stravinský. Možná by bylo hezké, udělat dvě skladby z přelomu století, které by byly každé jiné, vždyť třeba Stravinský mířil daleko dopředu.

Dílo Tak pravil Zarathustra je titul spojený s knihou Friedricha Nietzscheho. Myslíte si, že Straussova hudba má úzký vztah k Nietzschově filozofii?
S filozofem Nietzschem je Straussova hudba spojena volně. Skladatel si vzal název jako módní nálepku. Mne osobně skladba nebaví svojí filozofií, protože žádnou nemá. Baví mne muzikou. Strauss byl všechno, jenom ne filozof.

Byl absolutně bohem nadaný člověk, z kterého muzika doslova tryskala. Skladbu sice quazifilozoficky rozdělil na poloviny, přitom ta druhá má být oním příklonem Zarathustry k tomuto světu. Ale myslím, že to je opravdu jenom nálepka. Cena té skladby je úplně v něčem jiném než v té filozofii.

Ve filmu natočeném Olgou Sommerovou  jste uvedl, že muži by se měli věnovat zahálce, blouznění a filozofování. Trávíte takto svůj volný čas?
Pokud volný čas vůbec mám, tak ho trávím zahálkou, mimo to, že člověk něco čte a tu a tam někam chodí. Ale zahálka je okamžik, kdy se v člověku přeci jen odkrývá to, co je navršené civilizačním nánosem.

Při zahálce odhazuji civilizační vrstvy, které mne obtěžují, intoxikují a dělají něčím jiným, než čím mám být. Volného času využívám k tomu, abych se zbavil sám sebe, toho, co nemám rád a co jsem si kolem sebe vytvořil, abych byl zase úplně základním člověkem.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz