Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mám chuť mačkat drát, zpívá hejtman Petr Bendl

  16:15aktualizováno  16:15
Když se dá politik do služeb Múz, je obvykle jen o málo horší, než když se umělec pokouší promlouvat do politiky - výjimkám budiž čest a sláva. Album písniček středočeského hejtmana Petra Bendla s názvem Hodiny ovšem takovou výjimkou není.

Petr Bendl si rád zahraje na kytaru | foto: Míla Lepší

Vytkněme před závorku, že je chvályhodný Bendlův záměr věnovat výtěžek z prodeje alba (bude-li jaký) Klubu přátel dětí z dětských domovů, a za druhé - každý má právo si se svými penězi dělat, co uzná za vhodné. A Petr Bendl Hodiny vydal vlastním nákladem.

Není důvod nevěřit, že pro Bendla je psaní a zpívání písniček relaxací, a lze si nakonec i představit, že by je člověk někde na vodě nebo u táboráku vnímal úplně jinak než z cédéčka. Jenže už samotným faktem jeho vydání vstoupil pan hejtman na oficiální hudební kolbiště, kde se chtě nechtě vystavuje srovnání. Tady pouhý poukaz na upřímnost prostě nestačí.

. Ukázky z alba

najdete v audiogalerii

Zvláště ne v situaci, kdy (pomineme-li veškerý Bendlův vklad, tedy autorství hudby i textů a zpěv) je vše plně profesionální, neboť se o to postarali vesměs renomovaní hudebníci. To, že přesto není album zajímavé ani hudebně, třeba ve smyslu aranžmá nebo hráčských výkonů, kterých by se ucho mohlo chytit, je třeba připsat na vrub pořekadla "kde nic není, ani smrt nebere".

Album produkoval folkový písničkář Petr Rímský, mezi jmény doprovazečů ovšem najdeme i takové mistry, jako je bendžista Luboš Malina (Druhá tráva) či perkusista Camilo Caller (Koa), do písně Reggae byla přizvána legenda českého podání tohoto stylu, kytarista Jiří Charypar (Švihadlo). Těžko lze "lustrovat" aktivity muzikantských profíků, složenky koneckonců platí každý, ale otázka hranice, kam ještě zajít a kam už ne, je minimálně u těchto jmen tématem k diskusi.

. Kdo je Petr Bendl

Dvaačtyřicetiletý politik Petr Bendl je absolventem Vysoké školy strojní a textilní v Liberci. Do komunální politiky vstoupil v roce 1990 na Okresním úřadu v rodném Kladně, kde se dopracoval postu starosty (1994-1998). V letech 1998-2000 byl poslancem Parlamentu ČR, od roku 2000 dodnes je hejtmanem Středočeského kraje. Je členem ODS, od roku 2002 jejím místopředsedou. Petr Bendl obdržel řadu státních, vojenských, hasičských a skautských vyznamenání. ČTK se svěřil, že na kytaru začal hrát ve čtrnácti letech, písničky skládal už na vysoké škole a k této činnosti se po dlouhé pauze vrátil v posledních dvou třech letech.

Sám Petr Rímský v doprovodném textu v bookletu uvádí, že v Bendlových písničkách jsou "některé, zejména textařské nešikovnosti." To je samozřejmě producentův eufemismus, protože takhle rozsáhlá a svým způsobem "dokonalá" sbírka ne snad ani folkových jako spíše trampských, vodáckých a rybářských klišé, za uši tahajících rýmů a nefrázovatelných veršů vznikla v Čechách oficiálně poprvé.

Na albu jsou dokonce okamžiky, kdy posluchač zapochybuje, zda se nestal obětí dobrého vtipu, kdy je vše myšleno jen jako nadsázka - když třeba v naprosto děsivé písni Týřove Týřove Bendl veršuje vyloženě cimrmanovsky ("Týřove Týřove, památko národní/Kdo že tě ohlídá, kolik ti zbývá dní?"), ba dokonce za použití absolutního rýmu (nad řekou - nad řekou). V tomto světle je hrozba, že středočeskou zříceninu "pohřbí kleč" (navíc, jak jinak, "krutá jak meč") - tedy vysokohorská dřevina - jen úsměvným "překlepem".

. Texty z CD Hodiny

čtěte na www.petrbendl.cz

Citovat z alba by se dalo donekonečna, bylo by lze si utahovat z učednicky zveršovaných banalit i mimoděčných dvojsmyslů ("Mně se nechce spát.../mám chuť mačkat drát..."), ale na místě je spíš položit si otázku.

Zda totiž má středočeský hejtman Petr Bendl opravdu kolem sebe tak neodvážný tým, který mu má strach vymluvit záměr vydat album s takovýmito písničkami, a to navíc v době narůstající kampaně před komunálními volbami. Přece si u všech všudy nikdo - kromě Bendla samotného, který na to má jako amatérský autor svým způsobem právo - nemůže myslet, že taková deska jeho šance zvýší.

. Když politik muzicíruje

Kdo další si "zadal" s hudbou?

Pravděpodobně nejznámějším českým politikem, který má něco společného s hudbou, je ministryně obrany Vlasta Parkanová, jež se nikdy netajila svou láskou ke zpěvu a veřejně ji realizovala vloni s Janem Vyčítalem písní Dobrý den, prapore hvězd a pruhů. Už v 90. letech ovšem tehdejší místopředseda ODS Petr Čermák nazpíval album ve stylu country. Hudební spády mají i poslanci Petr Bratský a Walter Bartoš. Mezi politiku, hudbu a kněžství dělí svůj čas Svatopluk Karásek. V 90. letech naopak ve sněmovních lavicích či státních úřadech byly k vidění tváře známé dříve hlavně z hudebních pódií. Za všechny jmenujme Vladimíra Mišíka, Michala Prokopa či Michaela Kocába.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Festival Soundtrack zahájí Čechomor s legendárním filmem Rok ďábla

Čechomor (Benátská! s Impulsem, Liberec, 29. července 2017)

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, který se uskuteční poslední prázdninový víkend, přinese hned...

PREMIÉRA: Barbora Poláková roztančila metro. I když mrzlo, bylo to Vono

Barbora Poláková

Hit Nafrněná a úspěšná eponymní deska oceněná dvěma Anděly. Herečka a zpěvačka Barbora Poláková vtrhla na hudební scénu...

VIDEO: Michal Kindl představuje singl i album Barvy. Barevným klipem

Zpěvák Michal Kindl

Nové jméno na scéně představuje Michal Kindl, skladatel, klavírista a zpěvák, který si na poměry branže v pozdním věku...

Najdete na iDNES.cz