Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mám chuť mačkat drát, zpívá hejtman Petr Bendl

  16:15aktualizováno  16:15
Když se dá politik do služeb Múz, je obvykle jen o málo horší, než když se umělec pokouší promlouvat do politiky - výjimkám budiž čest a sláva. Album písniček středočeského hejtmana Petra Bendla s názvem Hodiny ovšem takovou výjimkou není.

Petr Bendl si rád zahraje na kytaru | foto: Míla Lepší

Vytkněme před závorku, že je chvályhodný Bendlův záměr věnovat výtěžek z prodeje alba (bude-li jaký) Klubu přátel dětí z dětských domovů, a za druhé - každý má právo si se svými penězi dělat, co uzná za vhodné. A Petr Bendl Hodiny vydal vlastním nákladem.

Není důvod nevěřit, že pro Bendla je psaní a zpívání písniček relaxací, a lze si nakonec i představit, že by je člověk někde na vodě nebo u táboráku vnímal úplně jinak než z cédéčka. Jenže už samotným faktem jeho vydání vstoupil pan hejtman na oficiální hudební kolbiště, kde se chtě nechtě vystavuje srovnání. Tady pouhý poukaz na upřímnost prostě nestačí.

. Ukázky z alba

najdete v audiogalerii

Zvláště ne v situaci, kdy (pomineme-li veškerý Bendlův vklad, tedy autorství hudby i textů a zpěv) je vše plně profesionální, neboť se o to postarali vesměs renomovaní hudebníci. To, že přesto není album zajímavé ani hudebně, třeba ve smyslu aranžmá nebo hráčských výkonů, kterých by se ucho mohlo chytit, je třeba připsat na vrub pořekadla "kde nic není, ani smrt nebere".

Album produkoval folkový písničkář Petr Rímský, mezi jmény doprovazečů ovšem najdeme i takové mistry, jako je bendžista Luboš Malina (Druhá tráva) či perkusista Camilo Caller (Koa), do písně Reggae byla přizvána legenda českého podání tohoto stylu, kytarista Jiří Charypar (Švihadlo). Těžko lze "lustrovat" aktivity muzikantských profíků, složenky koneckonců platí každý, ale otázka hranice, kam ještě zajít a kam už ne, je minimálně u těchto jmen tématem k diskusi.

. Kdo je Petr Bendl

Dvaačtyřicetiletý politik Petr Bendl je absolventem Vysoké školy strojní a textilní v Liberci. Do komunální politiky vstoupil v roce 1990 na Okresním úřadu v rodném Kladně, kde se dopracoval postu starosty (1994-1998). V letech 1998-2000 byl poslancem Parlamentu ČR, od roku 2000 dodnes je hejtmanem Středočeského kraje. Je členem ODS, od roku 2002 jejím místopředsedou. Petr Bendl obdržel řadu státních, vojenských, hasičských a skautských vyznamenání. ČTK se svěřil, že na kytaru začal hrát ve čtrnácti letech, písničky skládal už na vysoké škole a k této činnosti se po dlouhé pauze vrátil v posledních dvou třech letech.

Sám Petr Rímský v doprovodném textu v bookletu uvádí, že v Bendlových písničkách jsou "některé, zejména textařské nešikovnosti." To je samozřejmě producentův eufemismus, protože takhle rozsáhlá a svým způsobem "dokonalá" sbírka ne snad ani folkových jako spíše trampských, vodáckých a rybářských klišé, za uši tahajících rýmů a nefrázovatelných veršů vznikla v Čechách oficiálně poprvé.

Na albu jsou dokonce okamžiky, kdy posluchač zapochybuje, zda se nestal obětí dobrého vtipu, kdy je vše myšleno jen jako nadsázka - když třeba v naprosto děsivé písni Týřove Týřove Bendl veršuje vyloženě cimrmanovsky ("Týřove Týřove, památko národní/Kdo že tě ohlídá, kolik ti zbývá dní?"), ba dokonce za použití absolutního rýmu (nad řekou - nad řekou). V tomto světle je hrozba, že středočeskou zříceninu "pohřbí kleč" (navíc, jak jinak, "krutá jak meč") - tedy vysokohorská dřevina - jen úsměvným "překlepem".

. Texty z CD Hodiny

čtěte na www.petrbendl.cz

Citovat z alba by se dalo donekonečna, bylo by lze si utahovat z učednicky zveršovaných banalit i mimoděčných dvojsmyslů ("Mně se nechce spát.../mám chuť mačkat drát..."), ale na místě je spíš položit si otázku.

Zda totiž má středočeský hejtman Petr Bendl opravdu kolem sebe tak neodvážný tým, který mu má strach vymluvit záměr vydat album s takovýmito písničkami, a to navíc v době narůstající kampaně před komunálními volbami. Přece si u všech všudy nikdo - kromě Bendla samotného, který na to má jako amatérský autor svým způsobem právo - nemůže myslet, že taková deska jeho šance zvýší.

. Když politik muzicíruje

Kdo další si "zadal" s hudbou?

Pravděpodobně nejznámějším českým politikem, který má něco společného s hudbou, je ministryně obrany Vlasta Parkanová, jež se nikdy netajila svou láskou ke zpěvu a veřejně ji realizovala vloni s Janem Vyčítalem písní Dobrý den, prapore hvězd a pruhů. Už v 90. letech ovšem tehdejší místopředseda ODS Petr Čermák nazpíval album ve stylu country. Hudební spády mají i poslanci Petr Bratský a Walter Bartoš. Mezi politiku, hudbu a kněžství dělí svůj čas Svatopluk Karásek. V 90. letech naopak ve sněmovních lavicích či státních úřadech byly k vidění tváře známé dříve hlavně z hudebních pódií. Za všechny jmenujme Vladimíra Mišíka, Michala Prokopa či Michaela Kocába.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: Newyorští Grizzly Bear máchli tlapou a struny čouhaly z pódia

Záběr z prvního pražského koncertu newyorské kapely Grizzly Bear (13. srpna...

Americká alternativní kapela Grizzly Bear dorazila v pondělí poprvé k nám. V pražském Roxy naživo předvedla tu méně...

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Dionne Warwicková připomene svou kolegyni Arethu Franklinovou

Zpěvačka Dionne Warwicková

Soulová legenda Dionne Warwicková, která poprvé vystoupí v Česku 14. září, připomene nedávno zesnulou kolegyni Arethu...

Najdete na iDNES.cz