Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malý divák prý žádá, aby mu televize naslouchala

  17:14aktualizováno  17:14
Děti se dívají na pořady, které pro ně vymýšlejí dospělí - jinak to asi zařídit nejde. Jak se však "strýčkové a tety" z České televize, která teď mění koncepci dětského vysílání, vůbec dovědí, co si malý divák přeje? "Změnám předcházelo několik výzkumů," vysvětluje nový producent příslušného centra Jiří Kavan. "Zjistili jsme z nich, že děti touží po modernosti, interaktivitě a užší komunikaci.
To jmenuje obecné trendy, které by Kavčím horám potvrdil mnohý rodič či dětský psycholog; z průzkumů však "vylezla" i data, o nichž se Kavanovi ani nesnilo. "Není neobvyklé, když v dětském toptenu nejoblíbenějších pořadů objevíte na sedmnáctém místě Kotel," informuje Kavan. A na místě prvním? Zatímco Kavan váhá, dramaturg Jiří Chalupa špitne: "Třeba Čundrcountryshow." Podobnými měřítky se veřejnoprávní obrazovka řídit nemůže a ani nechce. "Snažíme se jít po kvalitě včetně výběru hudby různých žánrů, i když víme, že by stačilo pozvat Lunetic a sledovanost by hned vylétla," říká Chalupa, který připravuje nedělní ranní pořad Ži-ra-fa. Nepláčou děti po jeho předchůdci, magazínu Jůhele? "Jistě, ozvaly se stesky, kam Jůheláci zmizeli, ale vesměs už malí diváci změny oceňují. Sami vymýšlejí otázky pro hosty, vyjíždíme ven ze studia, zveme děti z jiných zemí. Ovšem hlavní roli stejně dál mají konzervy - ty lákají k obrazovce, nikoli spojovací texty, o tom si neděláme iluze," říká Chalupa. "Konzervami" myslí dramatické útvary, zejména pohádky, líbí se také zahraniční seriály; ČT přitom přísně hlídá, aby v nich nebyla agresivita.
Chalupa dodává, že původně mířili k cílové skupině od šesti do deseti let, teď zjistili, že "velký hlad" panuje i mezi nejmenšími, tedy předškoláky - a těm je nebližší pohádka.
Dramatickou tvorbu pro děti má na starosti Kateřina Krejčí. Chystá další sérii úspěšného Ranče U zelené sedmy, nový seriál o přátelství vietnamské holčičky s pražským klukem či projekt mladých autorů pro věkovou skupinu prý vůbec nejtěžší, "pubertu" od 13 do 15 let. Krejčí však dobře ví, že pohádky ničím nenahradí: "Jenže je kromě nás už málokdo vyrábí. Ještě tak Slovensko, odkud jsme teď jednu koupili a opatřili českým dabingem, občas také Německo, novou pohádku jsme vystopovali v Belgii." Přitom pohádkové "okénko" v neděli odpoledne má prý stabilní sledovanost včetně repríz. Do budoucna Krejčí slibuje novinku vzešlou z mezigeneračního spojení scenáristy Miloše Macourka a režiséra Romana Vávry či slovensko-polskou pověst Sokolník Tomáš, jež se má točit v létě.
Mezi novými jmény hledá také Jan Kutálek, jenž se stará o animovanou tvorbu včetně 45 nových dílů večerníčků rok co rok, nebo Markéta Vaněčková, dramaturgyně Kouzelné školky, jíž byla nahrazena Kuřátka. V čem se kontaktní pořad pro nejmenší změnil? "Průvodci už nesedí staticky na místě, ale pohybují se. Pořad je kratší, aby udržel dětskou pozornost, ale zase se vysílá častěji.
Také nová dekorace umožňuje víc variant pro povídání i hry." Po týdnu se střídají čtyři moderátoři různých typů: veselá kamarádka, cvičitelka s písničkami, akční muž s převleky a babička, která pofouká bolístku. "Typ milé stařenky dětem nejvíc chybí, dnešní babičky jim utíkají do fitcentra," míní Vaněčková.
Producent Jiří Kavan vidí právě v předškolácích diváckou skupinu, kterou žádná komerční televize "aktivně neobslouží". Ředitel programu Martin Bezouška si navíc pochvaluje Extra výzvu či Paskvil coby "vzorové pořady naopak pro teenagery". Sotva se však dozvědí naprosto přesně, zda se do dětského vkusu trefili. "Tyhle výzkumy se těžko dělají, spíše se v nich objeví výstupy rodičů; u ryze dětského panelu zase hrozí, že Pepíček něco řekne a ostatní se přidají jako papoušci," konstatuje Kavan. S naprostou jistotou mu prý průzkumy řekly jediné: že děti představují až neuvěřitelně variabilní skupinu. "Vůbec se nedá říci, že by jich bylo třeba 70 procent konformních a 30 procent odlišných. Děti jsou různorodé, hotové osobnosti, jejichž vyspělost rok od roku stoupá.
Nedají se tupě vychovávat poučkami, kladou poměrně složité otázky, a hlavně chtějí, abychom jim naslouchali," popisuje "své" malé diváky Kavan.
Bezouška má jiný vzorek: vlastní potomky. Nejstarší, třináctiletý syn se dívá kupříkladu na Paskvil. Sledují Bezouškovy děti třeba disneyovky na konkurenční Nově? "Ne, ale to neznamená, že bych snad byl veřejnoprávním fundamentalistou. Prostě si na svých dětech testuji naše nové pořady. A rozhodně nejsou vždy milosrdné."Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

Najdete na iDNES.cz