z otevření zrekonstruované Malostranské besedy (25. 2. 2010; hlavní sál klubu při zvukové zkoušce) | foto: ČTK

Malostranská beseda opět otevírá. Naváže na tradici a přijde i s novinkami

  • 1
Po dlouholeté rekonstrukci se včera slavnostně otevřela pražská Malostranská beseda. Kromě rautu pro pozvané hosty proběhl v rámci otevření také první větší koncert, na kterém zahráli mimo jiné Ivan Hlas, Oskar Petr nebo skupina Prohrála v kartách.

Radnice Prahy 1 s rekonstrukcí Malostranské besedy začala v roce 2006, zaplatila za ni asi 200 milionů korun. Historická budova byla při rekonstrukci nejen celkově opravena, ale vrátily se na ni také tři věže, které zde již v minulosti byly. Do jedné z nich byl instalován zvon.

Suterén a přízemí Besedy zabírají gastronomické provozy. Kulturní část besedy, tedy především legendami opředený hudební a divadelní klub, se slavnostně otevře 1. března hrou Divadla Járy Cimrmana Akt. Tuto hru soubor poprvé zahrál právě v Malostranské besedě v roce 1967.

z otevření zrekonstruované Malostranské besedy (25. 2. 2010; bar v předsálí klubu)

Nájemce besedy, kterým je společnost Malostranská beseda a.s., slibuje, že dům zůstane kulturním střediskem Malé Strany. Kromě divadelních představení provozovatelé Malostranské besedy slibují v prvním patře šestkrát týdně koncerty.

Již v březnu se hudební fanoušci mohou těšit například na vystoupení Vladimíra Mišíka, Ivana Hlase, Sto zvířat nebo Neřež, tedy vesměs soubory, na které byli posluchači do tohoto klubu zvyklí chodit před jeho rekonstrukcí. "Myslím, že uspokojíme široké publikum," řekl umělecký šéf besedy David Hanzlík.

Dramaturgie Malostranské besedy

Pražské publikum, které na Malostranskou besedu vzpomíná jako na klub, který v dnešní nabídce nemá obdobu, se může těšit na obdobný program, jaký míval ve svých nejlepších letech. Jeho ladění budou určovat tři dramaturgové. David Dvořák a Martin Kráľovský jsou svázáni s prosperujícím klubem Blues Sklep na druhém břehu Vltavy. Třetím do počtu je Mikuláš Radosta, syn původního nájemce Roberta Radosty a od roku 1992 do zahájení rekonstrukce spoludramaturg a produkční Malostranské besedy. V jeho osobě je tak navázána i osobní kontinuita na minulou éru.

Ve druhém patře si ve videokavárně přijdou na své příznivci filmů a dokumentů. Podle Hanzlíka se mohou těšit na filmy, které se již v kinech nepromítají, ale také na záznamy koncertů nebo adrenalinové filmy. V podkroví pak bude otevřena galerie, která bude určena pro stálé výstavní akce renomovaných výtvarníků, případně komornější koncerty.

Původně radnice předpokládala náklady na rekonstrukci asi 30 milionů korun, chtěla opravit pouze dvě patra. Vedení městské části později rozhodlo o celkové přestavbě. Obnoven byl například unikátní renesanční krov, zrestaurovány stropní malby nebo vybudována nová vzduchotechnika. Nejvýraznější změnou je ale návrat tří věží, které na budově již v minulosti byly. Pravděpodobně kvůli nestabilitě ale byly odstraněny na začátku 19. století.

z otevření zrekonstruované Malostranské besedy (25. 2. 2010)

Jejich obnovení doprovázela dlouhá diskuse nejen ve veřejnosti a na radnici, ale také mezi památkáři. Část z nich totiž způsob, kdy jsou celé či části v minulosti zaniklých památek stavěny znovu, odmítá. Nájemce bude radnici první městské části ročně platit 1,56 milionu korun, smlouvu má na 20 let. Musí také do vybavení domu investovat 20 milionů
korun.

Malostranská beseda byla od konce 15. do sklonku 18. století radnicí Menšího Města pražského. V roce 1575 v ní představitelé nekatolické šlechty sepsali společné vyznání víry, takzvanou Českou konfesi. Od druhé poloviny 19. století sloužila jako kulturní a spolkové centrum Malé Strany.

,