Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malostranská beseda opět otevírá. Naváže na tradici a přijde i s novinkami

  13:45aktualizováno  13:45
Po dlouholeté rekonstrukci se včera slavnostně otevřela pražská Malostranská beseda. Kromě rautu pro pozvané hosty proběhl v rámci otevření také první větší koncert, na kterém zahráli mimo jiné Ivan Hlas, Oskar Petr nebo skupina Prohrála v kartách.

z otevření zrekonstruované Malostranské besedy (25. 2. 2010; hlavní sál klubu při zvukové zkoušce) | foto: ČTK

Radnice Prahy 1 s rekonstrukcí Malostranské besedy začala v roce 2006, zaplatila za ni asi 200 milionů korun. Historická budova byla při rekonstrukci nejen celkově opravena, ale vrátily se na ni také tři věže, které zde již v minulosti byly. Do jedné z nich byl instalován zvon.

Suterén a přízemí Besedy zabírají gastronomické provozy. Kulturní část besedy, tedy především legendami opředený hudební a divadelní klub, se slavnostně otevře 1. března hrou Divadla Járy Cimrmana Akt. Tuto hru soubor poprvé zahrál právě v Malostranské besedě v roce 1967.

z otevření zrekonstruované Malostranské besedy (25. 2. 2010; bar v předsálí klubu)

Nájemce besedy, kterým je společnost Malostranská beseda a.s., slibuje, že dům zůstane kulturním střediskem Malé Strany. Kromě divadelních představení provozovatelé Malostranské besedy slibují v prvním patře šestkrát týdně koncerty.

Již v březnu se hudební fanoušci mohou těšit například na vystoupení Vladimíra Mišíka, Ivana Hlase, Sto zvířat nebo Neřež, tedy vesměs soubory, na které byli posluchači do tohoto klubu zvyklí chodit před jeho rekonstrukcí. "Myslím, že uspokojíme široké publikum," řekl umělecký šéf besedy David Hanzlík.

Dramaturgie Malostranské besedy

Pražské publikum, které na Malostranskou besedu vzpomíná jako na klub, který v dnešní nabídce nemá obdobu, se může těšit na obdobný program, jaký míval ve svých nejlepších letech. Jeho ladění budou určovat tři dramaturgové. David Dvořák a Martin Kráľovský jsou svázáni s prosperujícím klubem Blues Sklep na druhém břehu Vltavy. Třetím do počtu je Mikuláš Radosta, syn původního nájemce Roberta Radosty a od roku 1992 do zahájení rekonstrukce spoludramaturg a produkční Malostranské besedy. V jeho osobě je tak navázána i osobní kontinuita na minulou éru.

Ve druhém patře si ve videokavárně přijdou na své příznivci filmů a dokumentů. Podle Hanzlíka se mohou těšit na filmy, které se již v kinech nepromítají, ale také na záznamy koncertů nebo adrenalinové filmy. V podkroví pak bude otevřena galerie, která bude určena pro stálé výstavní akce renomovaných výtvarníků, případně komornější koncerty.

Původně radnice předpokládala náklady na rekonstrukci asi 30 milionů korun, chtěla opravit pouze dvě patra. Vedení městské části později rozhodlo o celkové přestavbě. Obnoven byl například unikátní renesanční krov, zrestaurovány stropní malby nebo vybudována nová vzduchotechnika. Nejvýraznější změnou je ale návrat tří věží, které na budově již v minulosti byly. Pravděpodobně kvůli nestabilitě ale byly odstraněny na začátku 19. století.

z otevření zrekonstruované Malostranské besedy (25. 2. 2010)

Jejich obnovení doprovázela dlouhá diskuse nejen ve veřejnosti a na radnici, ale také mezi památkáři. Část z nich totiž způsob, kdy jsou celé či části v minulosti zaniklých památek stavěny znovu, odmítá. Nájemce bude radnici první městské části ročně platit 1,56 milionu korun, smlouvu má na 20 let. Musí také do vybavení domu investovat 20 milionů
korun.

Malostranská beseda byla od konce 15. do sklonku 18. století radnicí Menšího Města pražského. V roce 1575 v ní představitelé nekatolické šlechty sepsali společné vyznání víry, takzvanou Českou konfesi. Od druhé poloviny 19. století sloužila jako kulturní a spolkové centrum Malé Strany.

Autoři: ,Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

VIDEO: Štěstí zdraví, přeje Ondřej Ruml v klipu. Stále Nahubu

Ondřej Ruml (Divadlo Rokoko, Praha, 28. března 2017)

Zpěvák Ondřej Ruml je v listopadu a prosinci na One Man Show Tour Nahubu, na kterém připomene mimo jiné i své první...

Tuto mořskou vílu musíte slyšet, tvrdí dirigentská hvězda Jurowski

Dirigent Vladimir Jurowski řídí London Philharmonic Orchestra na BBC Proms v...

Českou filharmonii na večerním koncertu v pražském Rudolfinu poprvé povede jedna z největších dirigentských hvězd...

S basistou soupeřím jenom v opeře, tvrdí Rolando Villazón

Rolando Villazón jako Michel v berlínské inscenaci opery Bohuslava Martinů...

Tenorista a basista nejsou zrovna obvyklou kombinací na koncertních pódiích. Dnes v pražském Obecním domě jedna taková...Najdete na iDNES.cz