Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malíři se schází v Beskydech

  10:53aktualizováno  10:53
Soláň - Na horském hřebenu nad Velkými Karlovicemi se o víkendu podruhé uskuteční Malířské cesty kolem Soláně. Letos návštěvníky tyto cesty zavedou do ateliérů malířů Františka Podešvy a Karla Hofmana, ale také na výstavy v horském hotelu Biocel a v Karlovském muzeu.

Program letošních Malířských cest v pátek večer v 18 hodin zahájí Sečení luk na Soláni. K soutěži sekáčů bude hrát uherskohradišťská Cimbálová muzika Jaroslava Čecha a zpívat ženský sbor Karlovjanky.

Program v dalších dnech bude ve znamení několika výročí. "Jubilejí se nakumulovalo opravdu hodně. Letos uplynulo sto let od narození spisovatelky Marie Podešvové, která se svým manželem malířem Františkem na Soláni žila, připomínáme si také sto let od narození Jana Kobzáně. Malíř Karel Hofman by se dožil pětadevadesáti, jeho dcera Marcela Vajceová-Hofmanová slaví šedesátiny. Hofmanův vnuk Ondřej Vajce by se dožil třiceti let," vysvětluje Dalibor Malina z pořádajícího Kruhu přátel akademického malíře Karla Hofmana.

V sobotu ve 14 hodin bude v muzeu ve Velkých Karlovicích zahájena výstava Marcela Vajceová-Hofmanová a její přátelé, která nabídne díla více než dvaceti absolventů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

Tato rozsáhlá výstava je rozdělena na dvě části. Tu druhou si mohou zájemci prohlédnout ve vsetínské Galerii V Poschodí. "Na výstavě je k vidění užité i volné umění, gobelíny i abstraktní malby," doplňuje Dalibor Malina.

Malíři Karlu Hofmanovi, keramičce Marcele Hofmanové - Vajceové a jejímu synovi Ondřejovi je věnována stálá expozice v bývalém ateliéru malíře Karla Hofmana na Soláni. Slavnostně otevřena bude v sobotu v 16 hodin.

Výstava v nedalekém hotelu Biocel připomene Františka a Marii Podešvovy. "Na výstavě jsou zastoupena hlavně raná díla Františka Podešvy z dvacátých a třicátých let, většinou rozměrnější plátna. Vystavujeme ale i akty a portréty.

Spisovatelka Marie Podešvová je tu představena prostřednictvím svých knih," říká Dalibor Malina.

Přímo do ateliéru Františka Podešvy zavede zájemce o tvorbu "malířů Sóláně" hřebenová cesta, která spojí místa, kde žili a tvořili Alois Schneiderka, Karel Hofman, Jan Kobzáň a František Podešva. Tato trasa bude otevřena v neděli v 10 hodin.

Návštěvnice si prohlíží obrazy v bývalém ateliéru Karla Hofmana na Soláni, který už loni v září zpřístupnila malířova dcera Marcela Vajceová-Hofmanová. (29.6.2001)

Návštěvnice si prohlíží obrazy v bývalém ateliéru Karla Hofmana na Soláni, který už loni v září zpřístupnila malířova dcera Marcela Vajceová-Hofmanová. (29.6.2001)

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz