Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malíři se schází v Beskydech

  10:53aktualizováno  10:53
Soláň - Na horském hřebenu nad Velkými Karlovicemi se o víkendu podruhé uskuteční Malířské cesty kolem Soláně. Letos návštěvníky tyto cesty zavedou do ateliérů malířů Františka Podešvy a Karla Hofmana, ale také na výstavy v horském hotelu Biocel a v Karlovském muzeu.

Program letošních Malířských cest v pátek večer v 18 hodin zahájí Sečení luk na Soláni. K soutěži sekáčů bude hrát uherskohradišťská Cimbálová muzika Jaroslava Čecha a zpívat ženský sbor Karlovjanky.

Program v dalších dnech bude ve znamení několika výročí. "Jubilejí se nakumulovalo opravdu hodně. Letos uplynulo sto let od narození spisovatelky Marie Podešvové, která se svým manželem malířem Františkem na Soláni žila, připomínáme si také sto let od narození Jana Kobzáně. Malíř Karel Hofman by se dožil pětadevadesáti, jeho dcera Marcela Vajceová-Hofmanová slaví šedesátiny. Hofmanův vnuk Ondřej Vajce by se dožil třiceti let," vysvětluje Dalibor Malina z pořádajícího Kruhu přátel akademického malíře Karla Hofmana.

V sobotu ve 14 hodin bude v muzeu ve Velkých Karlovicích zahájena výstava Marcela Vajceová-Hofmanová a její přátelé, která nabídne díla více než dvaceti absolventů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

Tato rozsáhlá výstava je rozdělena na dvě části. Tu druhou si mohou zájemci prohlédnout ve vsetínské Galerii V Poschodí. "Na výstavě je k vidění užité i volné umění, gobelíny i abstraktní malby," doplňuje Dalibor Malina.

Malíři Karlu Hofmanovi, keramičce Marcele Hofmanové - Vajceové a jejímu synovi Ondřejovi je věnována stálá expozice v bývalém ateliéru malíře Karla Hofmana na Soláni. Slavnostně otevřena bude v sobotu v 16 hodin.

Výstava v nedalekém hotelu Biocel připomene Františka a Marii Podešvovy. "Na výstavě jsou zastoupena hlavně raná díla Františka Podešvy z dvacátých a třicátých let, většinou rozměrnější plátna. Vystavujeme ale i akty a portréty.

Spisovatelka Marie Podešvová je tu představena prostřednictvím svých knih," říká Dalibor Malina.

Přímo do ateliéru Františka Podešvy zavede zájemce o tvorbu "malířů Sóláně" hřebenová cesta, která spojí místa, kde žili a tvořili Alois Schneiderka, Karel Hofman, Jan Kobzáň a František Podešva. Tato trasa bude otevřena v neděli v 10 hodin.

Návštěvnice si prohlíží obrazy v bývalém ateliéru Karla Hofmana na Soláni, který už loni v září zpřístupnila malířova dcera Marcela Vajceová-Hofmanová. (29.6.2001)

Návštěvnice si prohlíží obrazy v bývalém ateliéru Karla Hofmana na Soláni, který už loni v září zpřístupnila malířova dcera Marcela Vajceová-Hofmanová. (29.6.2001)

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz