Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malíř Josef Bolf odhaluje svou temnou duši

  11:44aktualizováno  11:44
Dětskou zranitelnost, nevinnost a infantilitu zahaluje do temnot sebezničení a smrti černých jako noc. Používá techniku, kterou se učí děti na prvním stupni základní školy.

Výtvarník Josef Bolf | foto: Radek Miča, MAFRA

Své obrazy nejprve pomaluje voskovkami, natře tuší a pak se proškrabává k obrázku - výsledné záznamy emocí, které nezapřou inspiraci komiksem, osloví každého.

Díla Josefa Bolfa (1971), který patří k nejzajímavějším domácím malířům současnosti, představuje Dům pánů z Kunštátu v Brně.

Na vystavených obrazech z posledních let malíř zvlášť akcentuje autodestrukci a smrt -  tedy témata, která jsou ve společnosti většinou odsouvána do pozadí. Výstava "... všichni podléháme..."  začíná dnes a potrvá do 13. července.

Z tvorby Josefa Bolfa"Práce Josefa Bolfa se nedají brát jako klasické obrazy. Je třeba je vnímat spíš jako scénář k apokalyptickému filmu, který zatím není úplně jasný. Jeho způsob práce tíhne k storyboardovému vyprávění s mnoha možnostmi interpretace," říká kurátor expozice František Kowolowski.

Výstava je pojmenovaná podle úryvku z knihy Freud a po Freudovi od Stephena A. Mitchella a Margaret J. Blackové, která zpřístupňuje psychoanalýzu. Bolfovy obrazy tak mohou být vnímány jako psychoanalytická interpretace malířových temných vizí na hranici rozpomínání.

Odráží se v nich stálá chuť dotýkat se podvědomých pramenů a dětství. Podle slov kurátora fascinuje Bolfa paměť, to, jak pracuje, jak se z nějaké věci či události může stát něco jiného - podle toho, jak danou věc v které chvíli interpretujeme. Pro autora však není tak důležité to, co se opravdu stalo, jako to, co se mohlo stát - vyznává tedy hru s možnostmi. 

Z tvorby Josefa BolfaMalba, kterou Bolf kombinuje s kresbou, představuje způsob autoterapie, jak se vyrovnat s pocity nejistoty, ohrožení, úzkosti - pocity pro malíře stále přítomné. To, že je přenáší na plátno, je jeho způsob, jak s nimi žít.

Na otázku, co pro něho znamená malba, odpovídá: "Malba je médium s dlouhou pamětí, baví mě s ní pracovat, se všemi omezeními, možnostmi a stereotypy, které má. Je pro mě důležité, že při práci mohu být sám a skládat věci postupně."
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

Najdete na iDNES.cz