Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malíř Josef Bolf odhaluje svou temnou duši

  11:44aktualizováno  11:44
Dětskou zranitelnost, nevinnost a infantilitu zahaluje do temnot sebezničení a smrti černých jako noc. Používá techniku, kterou se učí děti na prvním stupni základní školy.

Výtvarník Josef Bolf | foto: Radek Miča, MAFRA

Své obrazy nejprve pomaluje voskovkami, natře tuší a pak se proškrabává k obrázku - výsledné záznamy emocí, které nezapřou inspiraci komiksem, osloví každého.

Díla Josefa Bolfa (1971), který patří k nejzajímavějším domácím malířům současnosti, představuje Dům pánů z Kunštátu v Brně.

Na vystavených obrazech z posledních let malíř zvlášť akcentuje autodestrukci a smrt -  tedy témata, která jsou ve společnosti většinou odsouvána do pozadí. Výstava "... všichni podléháme..."  začíná dnes a potrvá do 13. července.

Z tvorby Josefa Bolfa"Práce Josefa Bolfa se nedají brát jako klasické obrazy. Je třeba je vnímat spíš jako scénář k apokalyptickému filmu, který zatím není úplně jasný. Jeho způsob práce tíhne k storyboardovému vyprávění s mnoha možnostmi interpretace," říká kurátor expozice František Kowolowski.

Výstava je pojmenovaná podle úryvku z knihy Freud a po Freudovi od Stephena A. Mitchella a Margaret J. Blackové, která zpřístupňuje psychoanalýzu. Bolfovy obrazy tak mohou být vnímány jako psychoanalytická interpretace malířových temných vizí na hranici rozpomínání.

Odráží se v nich stálá chuť dotýkat se podvědomých pramenů a dětství. Podle slov kurátora fascinuje Bolfa paměť, to, jak pracuje, jak se z nějaké věci či události může stát něco jiného - podle toho, jak danou věc v které chvíli interpretujeme. Pro autora však není tak důležité to, co se opravdu stalo, jako to, co se mohlo stát - vyznává tedy hru s možnostmi. 

Z tvorby Josefa BolfaMalba, kterou Bolf kombinuje s kresbou, představuje způsob autoterapie, jak se vyrovnat s pocity nejistoty, ohrožení, úzkosti - pocity pro malíře stále přítomné. To, že je přenáší na plátno, je jeho způsob, jak s nimi žít.

Na otázku, co pro něho znamená malba, odpovídá: "Malba je médium s dlouhou pamětí, baví mě s ní pracovat, se všemi omezeními, možnostmi a stereotypy, které má. Je pro mě důležité, že při práci mohu být sám a skládat věci postupně."
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

Najdete na iDNES.cz