Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malichovy skvosty jsou mimo běžné kategorie

  10:31aktualizováno  10:31
Nespěchat, koncentrovat se, naslouchat si, vnímat energii světa. Z těchto postojů se rodí dílo vrcholného výtvarného solitéra Karla Malicha (1924). Vyšla mu velká monografie.

Karel Malich: Krajina s věčnem (nerezocelový drát, měď, klidník, bronz, barva 256 x 124 x 238 cm, 1979-1985) | foto: repro z knihy

O Malichově monografii nejprve něco, co je vidět na první pohled - tedy pokud ji držíte v ruce, poněvadž žádná reprodukce onen vizuální i hmatový zážitek nemůže zprostředkovat.

Tahle kniha se vymyká běžným kritériím na výtvarnou publikaci, minimálně tuzemským měřítkům určitě. Použitý papír je tak silný, natolik vysoké gramáže, že čtenář má dojem, že listuje albem.

Reprodukční kvalita je špičková. Vazba působí monumentálně a stylové kartonové pouzdro dokonává dojem jakéhosi vědomí věčnosti, s nímž se ten svazek rodil. Výše nákladu podtrhuje exkluzivitu a také to, že cena Malichovy publikace sotva kdy bude nižší, než je teď, a to rozhodně není lidová.

Srp v silovém poli
Kunsthistorik Karel Srp začal na Malichově monografii pracovat před více než dvaceti lety. Připravoval ji pro nakladatelství Odeon. Sice ji dokončil, avšak Odeon mezitím ve své tehdejší podobě zanikl a z vydání sešlo.

Dnes Srp přiznává, že je tomu rád, neboť koncepci chystané knihy považuje ze současného hlediska za nedostatečnou. Průběžně na monografii dále "kutal", v roce 2004 byl kurátorem umělcovy dosud největší retrospektivy, uspořádané Galerií hl. m. Prahy (té Srp nyní šéfuje).

Srpovo dlouhodobé a důvěrné pobývání v silovém poli Malichovy tvorby i osobnosti je patrné odprvních odstavců jeho vykladačského textu. Snad každý tah štětcem, každý ohyb kovu, každou čárku ve skicáři či deníku, které Malich kdy provedl, Srp zná a dokáže vyložit.

Pravda, první textová stránka v knize vysílá varovné signály: "Karel Malich od narození věděl, že chce být malířem," zní úvodní věta; jistě se to tak říkává, ale fakticky jde o nesmysl.

O pár řádek níž se pro změnu nachází zbytnělá kumulace slov: "Malichovo od konce šedesátých let narůstající stále častější odkazování k dětství jako k věku nevinnosti..." Ale výskyt vyjadřovacích much vzápětí mizí a Srp vytrvale a důkladně, víceméně chronologicky seznamuje čtenáře s vývojem Malichovy tvorby.

Je však třeba si zvyknout na to, že jednotlivé kapitoly jsou cosi jako plásty, které pisatel přes sebe částečně překládá, takže určitá konstatování se překrývají, variují.

Rovněž je nutno přistoupit na to, že Karel Srp daleko více interpretuje takříkajíc Malicha z Malicha než z kontextu dobového českého a světového umění, i když některá srovnání se zde vyskytují. Je to typický Srp, prodlévavý popisovatel a analytik výtvarných děl.

Až k atomům
Svazek obsahuje více než 450 buď reprodukcí Malichových maleb, kreseb, grafik, zápisků, anebo fotografií jeho objektů a drátěných plastik. Zejména fotografie drátěných plastik jsou provedeny vynikajícím způsobem (autorství těchto snímků je bohužel neurčitelné, v tiráži jsou jen vyjmenováni všichni v knize zastoupení autoři fotografií).

Zdokumentovat Malichovy drátěné plastiky je totiž titanově tvrdý oříšek a například u té, kterou Srp považuje za zcela zásadní - Ještě jedno pivo? (1976) - se obrazovou představu o celku plastiky nepodařilo zprostředkovat beze zbytku. Ale evidentně převažují fotografie vynikající, které se například malou hloubkou ostrosti a zaměřením na detail snaží ukázat
hmotné "atomy", z nichž se Malichovo tvoření sestává.

Svazek je vůbec takovými detaily, "rozpálenými" na dvě tiskové strany, pravidelně rytmizován. Maximalistickým nárokům, které publikace sama na sebe klade, však některé z těchto dvoustránkových detailů nedostojí: nejspíše zvětšení, vytažení reprodukce je již takové, že se projevuje nepatrný rozpad bodů, zrnění světlocitlivého materiálu. Ale to již uplatňujeme měřítka možná až nelidská...

Každopádně: kdo chce porozumět světu Karla Malicha, jedinečnému zjevu mezi současnými českými umělci, nemůže tuto monografii pominout.

Karel Malich
Text Karel Srp, grafická úprava Robert V. Novák. Vydala Galerie Zdeněk Sklenář, Praha 2006 (dodáno na trh 2007), 456 stran, celkový náklad 950 výtisků, cena 4600 korun (se serigrafií signovanou a číslovanou Karlem Malichem 8700 korun).
Hodnocení MF DNES: 90%

Autoři: ,
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Skica, která by mohla být předlohou Mony Lisy od Leonarda Da Vinci.
Leonardo Da Vinci možná Monu Lisu původně nakreslil bez oblečení

Italský malíř Leonardo da Vinci si možná Monu Lisu, patrně nejslavnější portrét všech dob, nejdřív načrtl uhlem jako nahou ženu. Experti v pařížském muzeu...  celý článek

Z výstava Manifesto Juliana Rosefeldta
OBRAZEM: Za výstavu Manifesto by si Blanchettová zasloužila třetího Oscara

Australská herečka a držitelka dvou Oscarů Cate Blanchettová už dlouho nemusí nikoho přesvědčovat o svém hereckém talentu. Nová výstava Manifesto v Národní...  celý článek

Karbon, Zdeněk Burian
Dorotheum otevírá podzimní aukční sezonu. Láká na Buriana i Muziku

Astronomický podzim je tu a s ním přichází i začátek sezony v pražském Dorotheu. Aukční dům tentokrát zahajuje dražbou, které kraluje olej Hlava s kloboukem z...  celý článek

Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.