Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malí havíři vyjdou opět z podzemí

  10:47aktualizováno  10:47
Jihlava - Více než sto padesát malých havířů v historických kostýmech vyjde o víkendu z jihlavského podzemí a dá tak připomenout dějiny Jihlavy jako hornického města. Na letošní rok připravili organizátoři Jihlavského havířského průvodu hned čtyřdenní sled kulturních akcí včetně koncertů, divadel a happeningů.

Bohatý program na Masarykově náměstí v Jihlavě a v jeho nejbližším okolí začíná již ve čtvrtek. Jeho vyvrcholením je tradiční průvod kostýmovaných postav havířů, hornických učňů, hutníků, důlních kovářů, horních soudců a dalších figur. Průvod mohou zájemci vidět v premiéře v pátek od 18.00 hodin a v sobotní a nedělní repríze.

V předcházejících dvou ročnícílch se celého havířského průvodu včetně pochodu ulicemi města účastnili i jihlavsští radní. V letošním roce se radní zúčastní pouze slavnostního ceremoniálu na náměstí. " To souvisí s tím historickým scénářem, který nechceme příliš narušovat. Radní mají o účast v průvodu zájem stejně jako představitelé spolku Jihlavského havířského průvodu, ale nechceme příliš narušovat průvod, který patří především dětem, jež tvoří právě malé havíře," vysvětlil jeden z hlavních koordinátorů havířského průvodu Milan Kolář.

Havíře tvořily v loňských letech děti z jihlavských škol. V letošním roce se jich sešlo více než sto padesát a pocházejí nejenom z Jihlavy, ale i z Puklic, Pelhřimova či z Prahy. "O účast byl již tradičně velký zájem a jsem si jist, že po oba dny zbudou v šatně školy v Křížové ulici, kde se oblékáme, smutní náhradníci, na které už nezbyl kostým. Ti však budou mít možnost zúčastnit se v neděli v průvodu ke kostelíku Svatého Jana Křtitele," řekl Kolář.

Přestože jsou oslavy plánovany na celý víkend včetně čtvrtka a pátku, asi nejbohatší program je připrven právě na poslední pracovní den tohoto týdne.
Na Masarykově náměstí v pátek vyroste podium, kde v dopoledním programu dostanou šanci se předvést  jihlavské soubory. Od 14. hodin  bude mít možnost veřejně se prezentovat například folková zpěvačka Žofie Kabelková, skupiny Tak jen, Pražce, či romský soubor Děti slunce. Večerní scéna a hlavní podium bude potom patřit houslové legendě české rockové scény, kterou jsou Jan Hrubý a Kukulín.

Absolutní novinkou v programu a historickou premiérou bude zhruba hodinu trvající noční podívaná na jihlavských hradbách. " Zjistili jsme, že návštěvnost lampiónových, pochodňových a svíčkových průvodů má velký úspěch. Proto jsme na pátek připravili velkou oslavu historie Jihlavy na hradbách.  Ve 22:00 hodin by se měla po deseti odstřílených ranách z brány Matky Boží rozhořet oslavná báseň na krásu středověké Jihlavy. Živé obrazy z dějin města bude představovat Společenství svobodných pánů, Studio de Facto Mimo, skupina historické muziky

Tabard a taneční skupina L'Eredita za zvuků hudby a ve světlech ohňostroje. K vidění by měl být obraz přepadení Jihlavy roku 1402, ukázka práva útrpného, mistři pěvci a hlavně jedna z nejslavnějších kapitol jihlavské historie  - vyhlášení basilejských kompaktát v roce 1436," popsal Kolář.

Vedle tohoto programu na hlavních scénách přichystali pořadatelé i další zajímavé vyžití na Jakubském náměstí, kde se rozprostře dobová taverna a scéna s divadelními a šermířskými výstupy.

Slavnostní konec Jihlavského havířského průvodu se tradičně naplní 24. června v kostele sv. Jana Křtitele, kde se uskuteční mše. Tímto se malí havíři symbolicky rozloučí s městem. Znovu totiž vyjdou z podzemí až zase za dva roky. Pořadatelé průvodu se rozhodli, že se pro příští rok odmlčí. "Nechceme, aby taková událost ve městě zevšedněla. Naším cílem je, aby i pro děti byla účast na průvodu něčím vzácným a výjimečným. I když chystáme jiné aktivity a jistě si v době obvyklého konání průvodu, což je konec června, připravíme jiné kulturní akce, tak příští rok by v Jihlavě průvod být neměl," dodal Milan Kolář.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Najdete na iDNES.cz