Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malí havíři vyjdou opět z podzemí

  10:47aktualizováno  10:47
Jihlava - Více než sto padesát malých havířů v historických kostýmech vyjde o víkendu z jihlavského podzemí a dá tak připomenout dějiny Jihlavy jako hornického města. Na letošní rok připravili organizátoři Jihlavského havířského průvodu hned čtyřdenní sled kulturních akcí včetně koncertů, divadel a happeningů.

Bohatý program na Masarykově náměstí v Jihlavě a v jeho nejbližším okolí začíná již ve čtvrtek. Jeho vyvrcholením je tradiční průvod kostýmovaných postav havířů, hornických učňů, hutníků, důlních kovářů, horních soudců a dalších figur. Průvod mohou zájemci vidět v premiéře v pátek od 18.00 hodin a v sobotní a nedělní repríze.

V předcházejících dvou ročnícílch se celého havířského průvodu včetně pochodu ulicemi města účastnili i jihlavsští radní. V letošním roce se radní zúčastní pouze slavnostního ceremoniálu na náměstí. " To souvisí s tím historickým scénářem, který nechceme příliš narušovat. Radní mají o účast v průvodu zájem stejně jako představitelé spolku Jihlavského havířského průvodu, ale nechceme příliš narušovat průvod, který patří především dětem, jež tvoří právě malé havíře," vysvětlil jeden z hlavních koordinátorů havířského průvodu Milan Kolář.

Havíře tvořily v loňských letech děti z jihlavských škol. V letošním roce se jich sešlo více než sto padesát a pocházejí nejenom z Jihlavy, ale i z Puklic, Pelhřimova či z Prahy. "O účast byl již tradičně velký zájem a jsem si jist, že po oba dny zbudou v šatně školy v Křížové ulici, kde se oblékáme, smutní náhradníci, na které už nezbyl kostým. Ti však budou mít možnost zúčastnit se v neděli v průvodu ke kostelíku Svatého Jana Křtitele," řekl Kolář.

Přestože jsou oslavy plánovany na celý víkend včetně čtvrtka a pátku, asi nejbohatší program je připrven právě na poslední pracovní den tohoto týdne.
Na Masarykově náměstí v pátek vyroste podium, kde v dopoledním programu dostanou šanci se předvést  jihlavské soubory. Od 14. hodin  bude mít možnost veřejně se prezentovat například folková zpěvačka Žofie Kabelková, skupiny Tak jen, Pražce, či romský soubor Děti slunce. Večerní scéna a hlavní podium bude potom patřit houslové legendě české rockové scény, kterou jsou Jan Hrubý a Kukulín.

Absolutní novinkou v programu a historickou premiérou bude zhruba hodinu trvající noční podívaná na jihlavských hradbách. " Zjistili jsme, že návštěvnost lampiónových, pochodňových a svíčkových průvodů má velký úspěch. Proto jsme na pátek připravili velkou oslavu historie Jihlavy na hradbách.  Ve 22:00 hodin by se měla po deseti odstřílených ranách z brány Matky Boží rozhořet oslavná báseň na krásu středověké Jihlavy. Živé obrazy z dějin města bude představovat Společenství svobodných pánů, Studio de Facto Mimo, skupina historické muziky

Tabard a taneční skupina L'Eredita za zvuků hudby a ve světlech ohňostroje. K vidění by měl být obraz přepadení Jihlavy roku 1402, ukázka práva útrpného, mistři pěvci a hlavně jedna z nejslavnějších kapitol jihlavské historie  - vyhlášení basilejských kompaktát v roce 1436," popsal Kolář.

Vedle tohoto programu na hlavních scénách přichystali pořadatelé i další zajímavé vyžití na Jakubském náměstí, kde se rozprostře dobová taverna a scéna s divadelními a šermířskými výstupy.

Slavnostní konec Jihlavského havířského průvodu se tradičně naplní 24. června v kostele sv. Jana Křtitele, kde se uskuteční mše. Tímto se malí havíři symbolicky rozloučí s městem. Znovu totiž vyjdou z podzemí až zase za dva roky. Pořadatelé průvodu se rozhodli, že se pro příští rok odmlčí. "Nechceme, aby taková událost ve městě zevšedněla. Naším cílem je, aby i pro děti byla účast na průvodu něčím vzácným a výjimečným. I když chystáme jiné aktivity a jistě si v době obvyklého konání průvodu, což je konec června, připravíme jiné kulturní akce, tak příští rok by v Jihlavě průvod být neměl," dodal Milan Kolář.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Najdete na iDNES.cz