Mořská víla vtančí do nočního klubu v současném příběhu podle Andersena

  • 0
V mezinárodní koprodukci vzniká animovaný film Jana Baleje nazvaný Malá z rybárny. Premiéru v české, anglické a francouzské verzi chystá na rok 2015. Výstavu, která nahlíží do ateliéru tvůrců, hostí od čtvrtka 19. prosince pražské Muzeum Karla Zemana.

V pohádce Malá mořská víla, kterou napsal Hans Christian Andersen, se mořská panna z lásky k princi stane člověkem, přestože jeho sňatkem s jinou dívkou riskuje vlastní život, pokud ho nezabije.

Kdo ještě točí animovaný film

Malý pán
V režii Radka Berana, člena loutkového souboru Buchty a loutky, a česko-slovenské produkci vzniká celovečerní pohádka Malý pán. Chce dětem připomenout  animační loutkářské řemeslo. Hlavním postavám propůjčí hlas Ivan Trojan, Bára Hrzánová či Valérie Zawadská, hudbu píše Milan Cais.

Až po uši v mechu
Z poetiky českého lesa a tradic domácího loutkového filmu vychází dvacetiminutový příběh, natáčený s využitím moderní počítačové postprodukce. Jeho autoři, ještě nedávno studenti Filip Pošivač a Bára Zadražilová, slibují svět s vílami a svítícími houbami.

Život k sežrání
Režisérka  Kristina Dufková sáhla po dětské knize Mikäela Olliviera. Její hrdina, dospívající Benjamin, má nadváhu a sen o restauraci, kterou si chce zřídit na bretaňském pobřeží. Na projektu se podílí firma Davida Ondříčka Lucky Man films.

V animovaném filmu Malá z rybárny, který chystá Jan Balej, však příběh známý z mnoha verzí od disneyovky po hraný snímek Karla Kachyni dostane trochu jinou podobu. Octne se v současných kulisách vykřičené čtvrti přístavního města. "Nenaplněná láska bolí stejně jako před téměř dvěma sty lety a pravděpodobně bude bolet stejně i za dalších dvě stě let někde na vesmírné lodi," tvrdí režisér, který ukázky projektu vystavil v pražském Muzeu Karla Zemana.

Dávnou historku v novém pojetí provází také kombinace technologií, klasické animace loutky s moderní digitální animací. Scénář, který s Balejem psal Ivan Arsenjev, zaujal i za hranicemi. Díky tomu Malá z rybárny vzniká v česko-francouzsko-slovenské koprodukci, navíc za podpory německé společnosti zaměřené na hudbu. Skladatelem filmu je Chapelier Fou z Francie, krajan a spolupracovník Yanna Tiersena, jenž napsal hudbu k Amélii z Montmartru; také jeho melodie ve filmu zazní.

Do kin napřesrok

A jak se změní příběh? Mořský král s matkou a se třemi dcerami opustil drancované vody pobřeží; nyní žijí v šeré rybárně uprostřed přístavní čtvrti plné přistěhovalců. Jednoho dne vstoupí do jejich rybího obchodu mladík, který nejmladší dceru rázem okouzlí - majitel nočního podniku. Po mužově boku poznává hrdinka svět luxusních zábav, ale také jeho odvrácenou tvář, když majitel vyhodí těhotnou prostitutku na dlažbu - a nakonec si i místo zamilované víly najde novou přítelkyni. Na jejich svatbě má zrazená milenka zatančit.

V aktualizaci Andersenova příběhu režisér nachází i jiné prvky než věčné drama nenaplněného citu. "Rodina rybího krále symbolizuje lidi přicházející k nám z dalekých zemí a exotických kultur. Přicházejí s nadějí v cosi lepšího, ale náš svět je často nepřijímá, takže zůstávají menšinou uzavřenou ve svém malém společenství," vysvětluje Balej, proč příběh přesunul na emigrantskou periferii.

Podstata původního sdělení však zůstává. "Přestože čarodějnice pomůže víle stát se ženou a zažít lásku, její magická síla nedokáže zvrátit kletbu a přimět ryzí charakter hrdinky, aby spáchala zločin. Její láska zůstává čistá až do konce," připomíná režisér. Premiéra filmu, jenž chystá i francouzskou a anglickou verzi, bude v roce 2015.