Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malá, velká a výtečná žába Lady Sovereign

  15:16aktualizováno  15:16
Londýnská rapperka Lady Sovereign nepodlehla vábení Ameriky a vydala debutovou desku letošního podzimu!

Jednadvacetiletá Louise Amanda Harman není prsatá bloncka nebo čokoládová princezna, co bleskurychle kroutí pozadím. Nemá hluboký pohled, hluboký dekolt ani jemný hlásek. A stejně je její albový debut jednou z událostí letošního podzimu. Lady Sovereign, jak si říká, totiž oplývá něčím, co nejde implantovat, nastřelit, přifouknout ani přebarvit. Říká se tomu osobnost.

Drobná hubatá holka z londýnského Wembley se stala přes pirátská rádia miláčkem britské grime scény a po Dizzeem Rascallovi, Mikeu Skinnerovi z The Streets nebo Basement Jaxx si ji všiml i americký hiphopový magnát Jay-Z, který ji vzal pod křídla svého vydavatelství Def Jam (čímž jí poctil výsadou být první interpretkou neamerického původu, kterou kdy podepsal).

Avizované vydání jejího debutu Public Warning však Def Jam několikrát odložil, což živilo úvahy o tom, jestli se Jay-Z nepokusí udělat ze S.O.V., jak si zkráceně říká, Eminema v sukních. A jestli ji skutečně dá do jednoho studia s Missy Elliott a The Neptunes, jak tvrdil.

To s sebou samozřejmě neslo ne úplně neoprávněné obavy, jestli podpisem s Def Jam talentovaná britská rapperka spíš neztratila, protože ji budou nutit, aby se vzdala svých hlavních předností, kterými jsou grimeová syrovost, britský sarkasmus, bezprostřednost a neodolatelná frackovitost, která z ní udělala ikonu ostrovních „chavs“.

Dnes už můžeme s klidem říct, že Public Warning je naštěstí přesný opak alba In My Mind od Pharrella Williamse, které na sebe nechalo podobně dlouho čekat a odměnou bylo zklamání. Jay-Z je dobrý obchodník a ví, že dobrý produkt je lepší nechat jaký je a moc na něj nešahat. Svojí schovance nevnutil obligátní hiphopový / r’n’b model, kdy se na interpretovi v rámci jednoho alba vystřídá deset různých producentů a výsledek roztříštěností připomíná písmenkovou polévku.

Lady Sovereign cele svěřil do producentské péče Felixe Buxtona a Simona Rattclifa, duší taneční kapely Basement Jaxx. Ti už citlivý přístup k talentu této mladé dámy prokázali spoluprací na jejích předchozích singlech 9 To 5, Hoodie a Random i EP Vertically Challenged, které ještě vydal nezávislý britský label Chocolatte Industries.

Lady Sov na Public Warning zůstala „purely British“ přestože deska prochází řadou stylových a náladových proměn od rozverného dubu přes odrzlý grime až po punkovou jízdu v titulní skladbě. Buxton a Rattclife navíc zjevně odolali pokušení album zvukově zahltit, jak to s gustem dělávají na deskách vlastní skupiny a všechno ukázněně podřídili tomu, aby ani na chvíli nepřekryli superpřitažlivý rap hlavní hvězdy, která je – zvlášť v místech kde plynule přechází z role roztomilé malé holky do hry na dvoumetrového Jamajčana – prostě k sežrání.

„Nejsme všichni jako ze škatulky, nejsme všichni nóbl jako královna," říká Lady Sovereign ve skladbě My England a evidentně tím mluví i za celou generaci mladých Britů, které už nebaví být zbytkem světa (a především Američany) viděni jako ti studení, bezkrevní a za všech okolností slušní suchaři.

Lady Sovereign je hyperaktivní skrček, holka, kterou když přivedete na rodinou oslavu, určitě tam nebude nuda. Má nesmírné charisma, je zábavná a podobně jako Mike Skinner z The Streets přináší do stále nafoukanějšího a sebevzhlíživějšího hip hopu novou jiskru. Škoda jenom, že část skladeb z  Public Warning už byla ke slyšení na předchozích singlech. Tak dlouhé čekání by přece jenom zasloužilo trochu větší porci nového materiálu. Ale to je skutečně detail.

LADY SOVEREIGN - Public Warning
Def Jam/Universal Music
Nej skladby: 9 To 5, Gatheration, Public Warning, Hoodie

Hodnocení Filter: 90%

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Červencový Filter vybral 200 nejlepších zahraničních alb desetiletí

Filter - Pohoda

Redakce časopisu Filter nabízí ve velkém letním speciálu přehled nejlepších desek zahraničních alb vydaných v letech...

Do říjnového Filteru se vešli Kabáti, Oasis, Muse i učitelka zpěvu

Obal alba Fast Food Orchestra (Filter, říjen 2009)

Reportáž z koncertu skupiny Kabát na Vypichu. Přehled dvaceti lidí, kteří si myslí, že umí taky zpívat a není to...

Květnový Filter dychtivě čeká na nové Green Day a zve na Mighty Sounds

Filter - Mighty Sounds

O nových albech Green Day, Sunhine i Placeba, nahrávání Vypsané fixy za kanálem a třeba práci osvětlovače píše květnový...

Grafton Recruitment Praha
Personalistka

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz