Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malá splátka velké osobnosti Karla Velebného

  12:25aktualizováno  12:25
Karel Velebný (1931-1989) byl jednou z nejvýznamnějších postav českého moderního jazzu. Jeho nahrávky s kapelou S+HQ natočené v Českém rozhlase mezi lety 1963-1976 připomíná nové CD s podtitulem Karel Velebný & Company.

S+HQ v letech 1979-80 (Karel Velebný sedící vlevo) - Zleva František Uhlíř (kontrabas), Milan Vitoch (bicí), Emil Viklický (piano), sedící Karel Velebný (vibrafon, saxofon), Tony Viktora (kytara) | foto: www.viklicky.com

Karel Velebný se na špici progresivního domácího jazzu objevil už v legendární kapele Studio 5, které spoluzaložil s kontrabasistou Luďkem Hulanem na konci 50. let. V roce 1961 se osamostatnil a založil kapelu S+HQ. První dvě písmena jejího názvu naznačují původní působiště bandu, totiž Divadlo Spejbla a Hurvínka, písmeno "Q" naznačuje prvotní kvartetní obsazení.

Velebného kapelnickýma a pedagogickýma rukama prošla řada později slavných českých jazzmanů, za všechny jmenujme Jiřího Stivína či Emila Viklického, a jeho interpretační, skladatelský, ale také organizační potenciál nesmazatelně ovlivnil celou českou jazzovou scénu.

V neposlední řadě zůstává Karel Velebný ve vzpomínkách pamětníků zapsán také jako velmi vtipný a zábavný člověk. Není náhodou, že patřil - coby "dr. Evžen Hedvábný" - ke spoluzakladatelům Divadla Járy Cimrmana. Po jeho rozdělení na dvě části zůstal ve skupině Salon Cimrman, vedené Jiřím Šebánkem.

Zdá se být s podivem, že nahrané dílo tak významné osobnosti už dávno neexistuje v nejrůznějších CD edicích, reedicích a boxech, jak je to u takových umělců běžné v civilizovaném světě.

Jazz jako celek je ovšem u našich vydavatelů už léta popelkou (nepočítáme-li nové nezávislé labely vzniklé právě za účelem nápravy tohoto stavu), takže vlastně není divu, že dodnes kupříkladu nevyšlo v CD verzi ani nejvýznamnější album S+HQ a jedna z nejlepších jazzových nahrávek domácí provenience Jazzové nebajky (pův. 1973).

Album rozhlasových nahrávek S+HQ, z nichž většina vychází na hudebním nosiči poprvé, je sice svou sestavou poněkud nahodilé, přece jen pokrývá hodně široké časové spektrum vzniku skladeb i jejich nahrávek, a nevznikalo jako koncepční dílo, zároveň ale vypovídá o různých tvářích kapely a prezentuje z historického hlediska přínosně široké spektrum jejích sestav.

V nejstarší nahrávce kromě vibrafonisty Velebného hraje například spoluzakladatel S+HQ, saxofonista (a zde flétnista) Jan Konopásek, který po emigraci hrál v prestižních amerických jazzových orchestrech.

V několika dalších snímcích hraje Jiří Stivín, tragicky zemřelý významný saxofonista 70. let Rudolf Ticháček, z pianistů zde slyšíme mimo jiné Karla Růžičku či Emila Viklického. V jedné skladbě hostuje maďarský kontrabasista světového jména Aladár Pege.

Mezi autory původních skladeb samozřejmě převažuje kapelník Karel Velebný, kromě jiného je zde uvedena skvělá skladba Lóri z Jazzových nebajek, jobimovskou bossa novou ovlivněná Jednorukého píseň (jediná částečně zpívaná, a to s mírně "praštěným" textem ze skladatelovy dílny) nebo krásně komorní triová balada Kdo je kdo.

Několika skladbami přispěli i další Velebného spoluhráči (kytarista Antonín Julina, bubeník Josef Vejvoda, pianista Karel Růžička) a najdeme zde také pár převzatých skladeb a standardů (Art Farmer, George Gershwin, Benny Golson).

Album je splátkou českých vydavatelů Karlu Velebnému. Sice splátkou malou, která absolutně nemůže vynahradit absenci (zdaleka nejen) jeho klasických nahrávek na našem trhu, alespoň trošku však napravuje situaci vpravdě ostudnou.

S+HQ - Karel Velebný & Company
vydal Radioservis, čas 64:30

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Pandu, Anděla a celou show Mirai přijali fanoušci s nadšením

Kapela Mirai hrála 21. března 2018 v brněnském Metro Music Baru.

Není lepšího způsobu, jak dokázat, že Anděl za objev roku doputoval do správných rukou, než hned po vyhlášení odehrát...

RECENZE: Odcházení ve filharmonii aneb chtělo to moučník a digestiv

Dirigent Thomas Adès a mezzosopranistka Christianne Stotijnová na koncertě...

Byl to koncert, při němž se odcházelo. Z pódia i z hlediště. Jenže zatímco v jednom případě organizaci opuštění sálu...

Poprvé v životě jsem měl tři nealko piva, ať to nepoděláme, říká Holý

J.A.R. mají i cenu za skladbu roku.

Skupina J.A.R. se stala hvězdou letošních Andělů. Se svou deskou Eskalace dobra proměnila tři ze čtyř nominací, včetně...

Najdete na iDNES.cz