Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malá splátka velké osobnosti Karla Velebného

  12:25aktualizováno  12:25
Karel Velebný (1931-1989) byl jednou z nejvýznamnějších postav českého moderního jazzu. Jeho nahrávky s kapelou S+HQ natočené v Českém rozhlase mezi lety 1963-1976 připomíná nové CD s podtitulem Karel Velebný & Company.

S+HQ v letech 1979-80 (Karel Velebný sedící vlevo) - Zleva František Uhlíř (kontrabas), Milan Vitoch (bicí), Emil Viklický (piano), sedící Karel Velebný (vibrafon, saxofon), Tony Viktora (kytara) | foto: www.viklicky.com

Karel Velebný se na špici progresivního domácího jazzu objevil už v legendární kapele Studio 5, které spoluzaložil s kontrabasistou Luďkem Hulanem na konci 50. let. V roce 1961 se osamostatnil a založil kapelu S+HQ. První dvě písmena jejího názvu naznačují původní působiště bandu, totiž Divadlo Spejbla a Hurvínka, písmeno "Q" naznačuje prvotní kvartetní obsazení.

Velebného kapelnickýma a pedagogickýma rukama prošla řada později slavných českých jazzmanů, za všechny jmenujme Jiřího Stivína či Emila Viklického, a jeho interpretační, skladatelský, ale také organizační potenciál nesmazatelně ovlivnil celou českou jazzovou scénu.

V neposlední řadě zůstává Karel Velebný ve vzpomínkách pamětníků zapsán také jako velmi vtipný a zábavný člověk. Není náhodou, že patřil - coby "dr. Evžen Hedvábný" - ke spoluzakladatelům Divadla Járy Cimrmana. Po jeho rozdělení na dvě části zůstal ve skupině Salon Cimrman, vedené Jiřím Šebánkem.

Zdá se být s podivem, že nahrané dílo tak významné osobnosti už dávno neexistuje v nejrůznějších CD edicích, reedicích a boxech, jak je to u takových umělců běžné v civilizovaném světě.

Jazz jako celek je ovšem u našich vydavatelů už léta popelkou (nepočítáme-li nové nezávislé labely vzniklé právě za účelem nápravy tohoto stavu), takže vlastně není divu, že dodnes kupříkladu nevyšlo v CD verzi ani nejvýznamnější album S+HQ a jedna z nejlepších jazzových nahrávek domácí provenience Jazzové nebajky (pův. 1973).

Album rozhlasových nahrávek S+HQ, z nichž většina vychází na hudebním nosiči poprvé, je sice svou sestavou poněkud nahodilé, přece jen pokrývá hodně široké časové spektrum vzniku skladeb i jejich nahrávek, a nevznikalo jako koncepční dílo, zároveň ale vypovídá o různých tvářích kapely a prezentuje z historického hlediska přínosně široké spektrum jejích sestav.

V nejstarší nahrávce kromě vibrafonisty Velebného hraje například spoluzakladatel S+HQ, saxofonista (a zde flétnista) Jan Konopásek, který po emigraci hrál v prestižních amerických jazzových orchestrech.

V několika dalších snímcích hraje Jiří Stivín, tragicky zemřelý významný saxofonista 70. let Rudolf Ticháček, z pianistů zde slyšíme mimo jiné Karla Růžičku či Emila Viklického. V jedné skladbě hostuje maďarský kontrabasista světového jména Aladár Pege.

Mezi autory původních skladeb samozřejmě převažuje kapelník Karel Velebný, kromě jiného je zde uvedena skvělá skladba Lóri z Jazzových nebajek, jobimovskou bossa novou ovlivněná Jednorukého píseň (jediná částečně zpívaná, a to s mírně "praštěným" textem ze skladatelovy dílny) nebo krásně komorní triová balada Kdo je kdo.

Několika skladbami přispěli i další Velebného spoluhráči (kytarista Antonín Julina, bubeník Josef Vejvoda, pianista Karel Růžička) a najdeme zde také pár převzatých skladeb a standardů (Art Farmer, George Gershwin, Benny Golson).

Album je splátkou českých vydavatelů Karlu Velebnému. Sice splátkou malou, která absolutně nemůže vynahradit absenci (zdaleka nejen) jeho klasických nahrávek na našem trhu, alespoň trošku však napravuje situaci vpravdě ostudnou.

S+HQ - Karel Velebný & Company
vydal Radioservis, čas 64:30

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. Kupte si lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

KOMENTÁŘ: Létofest byl zábavný. Jen občas až příliš připomínal pouť

Kabáti ukázali, proč jsou v Česku jednou z nejlepších kapel.

Loni se putovní Létofesty konaly jako jednodenní festivaly s kapelou Wanastowi Vjecy coby headlinerem. Letos pořadatelé...

Najdete na iDNES.cz