Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malá scéna ze Zlína hodnotí sezonu

  8:14aktualizováno  8:14
Zlíně - Divadelní soubory zlínské Malé scény začaly hrát pravidelně. Svůj divácký okruh, který se díky tomu rozšířil, si chtějí dramaturgickou skladbou i v příští sezoně udržet. Amatérské divadelní soubory fungující v rámci Základní umělecké školy Malá scéna mohou být s letošní sezonou spokojeny. Zdá se, že se původní zlínské jeviště znovu pomalu dostává do povědomí divadelní veřejnosti.

Na Malé scéně působí v současné době tři soubory. Skupina pod vedením Petra Nýdrleho pracuje s dramatickými texty, oproti tomu Tvůrčí skulina Medomet se zaměřuje na autorskou tvorbu a improvizaci.

A nakonec je zde "přípravka" nejmladších dětí, kterou vede Markéta Pavlištíková. V každé skupině nabírá hereckých zkušeností kolem třiceti dětí různých věkových kategorií.

Od dob bývalé úspěšné vedoucí Anežky Navrátilové se tak Malá scéna proměnila - existují zde tři divadelní soubory, tři různé směry a pohledy na divadlo.

 V letošní sezoně odehrály všechny soubory celkem přes čtyřicet představení. "Začali jsme hrát pravidelně čtvrtky a neděle, což nejspíš také přispělo k tomu, že se divácký okruh rozšířil," říká Petr Nýdrle, režisér jednoho ze souborů.

Dalším faktorem, jak zviditelnit zlínskou amatérskou scénu, je podle Nýdrleho každoroční účast na divadelních přehlídkách. "V letošní sezoně jsme se zúčastnili sedmi přehlídek. Z toho čtyřikrát s inscenací Thomase Bernharda Ritter, Dene, Voss, s níž jsme získali dohromady jedenáct cen," poznamenává Nýdrle a dodává, že kromě cen je nenahraditelným přínosem takových zájezdů také možnost srovnání s jinými soubory a hodnocení odborné poroty.

Kromě stálých členů se na Malé scéně objevují také hostující herci a režiséři. Absolvent zlínské školy herectví Rado Mesarč zde v letošní sezoně nazkoušel Moliérova Chudáka manžela a dlouholetý člen souboru Martin Dominik Polínek se divákům představil s režií Goldmanovy hry Lev v zimě.

Režisér Nýdrle by zas v příští sezoně rád navázal spolupráci nejen s některými ze studentů hereckého ateliéru, ale i s bývalými členy Malé scény, kteří hráli ještě za éry Anežky Navrátilové.

"Na další sezonu chystám kromě pohádky o Aladinovi inscenaci Markéty Lazarové, kde nebudou stačit pouze současní členové souboru. A protože  tradicí Malé scény je, že lidé, kteří ji zažili a kteří ji museli z různých důvodů opustit, se k ní zpravidla vracejí, jsme s některými z nich stále v kontaktu. Takže je naděje, že by se na jevišti mohl objevit Michal Žáček, dlouholetý člen souboru, dnes majitel agentury, nebo Blanka Kovandová, televizní reportérka," naznačuje své plány Nýdrle.

S průběhem letošní sezony jsou aktéři divadelního stánku Malé scény spokojeni. Návštěvníkům nabídli škálu rozmanitých inscenací od autorské úpravy Neználka na Měsíci, přes Drdovu pohádku Hrátky s čertem až po kvalitní zpracování Lorcovy inscenace Dům doni Alby.

 "Z mnoha diváckých ohlasů je zřejmé, že jsme se v naší intenzivnější práci a v představeních všichni posunuli o krok dál. Teď je důležité, abychom totéž pozitivní mohli říct i za rok," komentuje divadelní sezonu Malé scény Nýdrle.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Najdete na iDNES.cz