Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malá scéna ze Zlína hodnotí sezonu

  8:14aktualizováno  8:14
Zlíně - Divadelní soubory zlínské Malé scény začaly hrát pravidelně. Svůj divácký okruh, který se díky tomu rozšířil, si chtějí dramaturgickou skladbou i v příští sezoně udržet. Amatérské divadelní soubory fungující v rámci Základní umělecké školy Malá scéna mohou být s letošní sezonou spokojeny. Zdá se, že se původní zlínské jeviště znovu pomalu dostává do povědomí divadelní veřejnosti.

Na Malé scéně působí v současné době tři soubory. Skupina pod vedením Petra Nýdrleho pracuje s dramatickými texty, oproti tomu Tvůrčí skulina Medomet se zaměřuje na autorskou tvorbu a improvizaci.

A nakonec je zde "přípravka" nejmladších dětí, kterou vede Markéta Pavlištíková. V každé skupině nabírá hereckých zkušeností kolem třiceti dětí různých věkových kategorií.

Od dob bývalé úspěšné vedoucí Anežky Navrátilové se tak Malá scéna proměnila - existují zde tři divadelní soubory, tři různé směry a pohledy na divadlo.

 V letošní sezoně odehrály všechny soubory celkem přes čtyřicet představení. "Začali jsme hrát pravidelně čtvrtky a neděle, což nejspíš také přispělo k tomu, že se divácký okruh rozšířil," říká Petr Nýdrle, režisér jednoho ze souborů.

Dalším faktorem, jak zviditelnit zlínskou amatérskou scénu, je podle Nýdrleho každoroční účast na divadelních přehlídkách. "V letošní sezoně jsme se zúčastnili sedmi přehlídek. Z toho čtyřikrát s inscenací Thomase Bernharda Ritter, Dene, Voss, s níž jsme získali dohromady jedenáct cen," poznamenává Nýdrle a dodává, že kromě cen je nenahraditelným přínosem takových zájezdů také možnost srovnání s jinými soubory a hodnocení odborné poroty.

Kromě stálých členů se na Malé scéně objevují také hostující herci a režiséři. Absolvent zlínské školy herectví Rado Mesarč zde v letošní sezoně nazkoušel Moliérova Chudáka manžela a dlouholetý člen souboru Martin Dominik Polínek se divákům představil s režií Goldmanovy hry Lev v zimě.

Režisér Nýdrle by zas v příští sezoně rád navázal spolupráci nejen s některými ze studentů hereckého ateliéru, ale i s bývalými členy Malé scény, kteří hráli ještě za éry Anežky Navrátilové.

"Na další sezonu chystám kromě pohádky o Aladinovi inscenaci Markéty Lazarové, kde nebudou stačit pouze současní členové souboru. A protože  tradicí Malé scény je, že lidé, kteří ji zažili a kteří ji museli z různých důvodů opustit, se k ní zpravidla vracejí, jsme s některými z nich stále v kontaktu. Takže je naděje, že by se na jevišti mohl objevit Michal Žáček, dlouholetý člen souboru, dnes majitel agentury, nebo Blanka Kovandová, televizní reportérka," naznačuje své plány Nýdrle.

S průběhem letošní sezony jsou aktéři divadelního stánku Malé scény spokojeni. Návštěvníkům nabídli škálu rozmanitých inscenací od autorské úpravy Neználka na Měsíci, přes Drdovu pohádku Hrátky s čertem až po kvalitní zpracování Lorcovy inscenace Dům doni Alby.

 "Z mnoha diváckých ohlasů je zřejmé, že jsme se v naší intenzivnější práci a v představeních všichni posunuli o krok dál. Teď je důležité, abychom totéž pozitivní mohli říct i za rok," komentuje divadelní sezonu Malé scény Nýdrle.

Autoři:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz