Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Major Zeman startuje v České televizi 16. září

  15:14aktualizováno  15:14
- Česká televize začne po dlouhých diskusích od 16. září vysílat deset let tabuizovaný seriál Třicet případů majora Zemana. Na obrazovkách se objeví každý čtvrtek v hlavním vysílacím čase, tedy od osmi hodin večer.

Opakované protesty členů Konfederace politických vězňů se vedení veřejnoprávního média rozhodlo vyřešit jednoduše: po každém díle majorových vítězství nad protikomunistickými živly bude následovat dokument, který uvede příběh do skutečných historických souvislostí, s názvem Třicet případů jak to skutečně bylo.

"Zatímco seriál Třicet případů majora Zemana je komunistickou propagandou, směřuje proti politickým vězňům a těm, kteří tehdy trpěli, projekt nazvaný Třicet návratů je právě pro ně. Je o nich a o tom, co bylo dlouhou dobu zamlčováno," vzkázal Puchalský všem, kteří by návrat Zemana na obrazovku vnímali jako urážku.

Speciální přílohu s videoukázkami ze všech dílů seriálu o majoru Zemanovi naleznete na www.idnes.cz/ZEMAN98.

Projekt byl podle něj v ČT dlouho a pečlivě připravován. "Veřejnoprávní televize se jím chce přihlásit k odpovědné diskusi o vyrovnání se s minulostí. Seriál bude konfrontovat se skutečnými událostmi, přičemž upozorní na zločiny, které dodnes nejsou přesně pojmenovány, zdokumentovány a vyšetřeny," řekl Puchalský. Tvůrci chtěli oddělit komunistickou propagandu a fikci od reality a ilustrovat ji svědeckými výpověďmi pamětníků.

Pro případ, že by ani takový dokument diváka nepřesvědčil, že za minulého režimu skutečně nebylo lépe, bude navíc několik přizvaných hostů diskutovat o pořadu ve společenskopolitickém kontextu v debatním kruhu. Čtvrteční večery na České televizi se tak po více než půl roku ponesou výhradně v duchu majora Zemana.

"Nechápu, proč se kolem toho dělá takový povyk. Navíc je to kontraproduktivní, protože stejně většina lidí po Zemanovi přepne na jiný kanál a dokument ani diskusi neuvidí," poznamenává jeden z režisérů, který s ČT spolupracuje. Po seriálu, ve kterém Zeman neohroženě bojuje tu proti narkomanům, jindy proti agentům britské tajné služby, totiž ČT ještě zařadila cyklus Ta naše povaha česká.

Ten přináší kauzy rozebírající dnešní porušování zákonů. Podle některých pozorovatelů je tak možné, že po čtvrtečních večerech zůstane v divákovi jediný pocit - že v době majora Zemana bylo vlastně dobře.

Na třicet majorových případů se však těší hlavně recesisté, kteří opakování přijali s nadšením.

Už v průběhu minulého roku mohli některé díly zhlédnout ve filmových klubech. Vysoká návštěvnost a smích po každém patetickém gestu Zemanova představitele, herce Vladimíra Brabce, i loňská čtvrtmilionová sledovanost každého dílu na slovenské televizi Markíza zajišťují, že seriál ani tentokrát pozornosti neunikne.

Již dnes je ovšem trnem v oku bývalým politickým vězňům, kteří ho považují za oslavu bývalého režimu: "Uvedení seriálu je nebezpečné a Česká televize jím poruší zákon, podle kterého sdělovací prostředky nesmějí podporovat hnutí potlačující práva a svobody občanů," prohlásil Miloš Slabák z vedení konfederace.

Tomu se veřejnoprávní televize brání. "Nikdo přeci nechce propagovat komunismus. Celý projekt považujeme za první pokus důstojně se vypořádat s jednou z největších ideologických manipulací na televizní obrazovce," vysvětlila už před časem mluvčí ČT Renata Elhenická

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz