Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Major Zeman startuje v České televizi 16. září

  15:14aktualizováno  15:14
- Česká televize začne po dlouhých diskusích od 16. září vysílat deset let tabuizovaný seriál Třicet případů majora Zemana. Na obrazovkách se objeví každý čtvrtek v hlavním vysílacím čase, tedy od osmi hodin večer.

Opakované protesty členů Konfederace politických vězňů se vedení veřejnoprávního média rozhodlo vyřešit jednoduše: po každém díle majorových vítězství nad protikomunistickými živly bude následovat dokument, který uvede příběh do skutečných historických souvislostí, s názvem Třicet případů jak to skutečně bylo.

"Zatímco seriál Třicet případů majora Zemana je komunistickou propagandou, směřuje proti politickým vězňům a těm, kteří tehdy trpěli, projekt nazvaný Třicet návratů je právě pro ně. Je o nich a o tom, co bylo dlouhou dobu zamlčováno," vzkázal Puchalský všem, kteří by návrat Zemana na obrazovku vnímali jako urážku.

Speciální přílohu s videoukázkami ze všech dílů seriálu o majoru Zemanovi naleznete na www.idnes.cz/ZEMAN98.

Projekt byl podle něj v ČT dlouho a pečlivě připravován. "Veřejnoprávní televize se jím chce přihlásit k odpovědné diskusi o vyrovnání se s minulostí. Seriál bude konfrontovat se skutečnými událostmi, přičemž upozorní na zločiny, které dodnes nejsou přesně pojmenovány, zdokumentovány a vyšetřeny," řekl Puchalský. Tvůrci chtěli oddělit komunistickou propagandu a fikci od reality a ilustrovat ji svědeckými výpověďmi pamětníků.

Pro případ, že by ani takový dokument diváka nepřesvědčil, že za minulého režimu skutečně nebylo lépe, bude navíc několik přizvaných hostů diskutovat o pořadu ve společenskopolitickém kontextu v debatním kruhu. Čtvrteční večery na České televizi se tak po více než půl roku ponesou výhradně v duchu majora Zemana.

"Nechápu, proč se kolem toho dělá takový povyk. Navíc je to kontraproduktivní, protože stejně většina lidí po Zemanovi přepne na jiný kanál a dokument ani diskusi neuvidí," poznamenává jeden z režisérů, který s ČT spolupracuje. Po seriálu, ve kterém Zeman neohroženě bojuje tu proti narkomanům, jindy proti agentům britské tajné služby, totiž ČT ještě zařadila cyklus Ta naše povaha česká.

Ten přináší kauzy rozebírající dnešní porušování zákonů. Podle některých pozorovatelů je tak možné, že po čtvrtečních večerech zůstane v divákovi jediný pocit - že v době majora Zemana bylo vlastně dobře.

Na třicet majorových případů se však těší hlavně recesisté, kteří opakování přijali s nadšením.

Už v průběhu minulého roku mohli některé díly zhlédnout ve filmových klubech. Vysoká návštěvnost a smích po každém patetickém gestu Zemanova představitele, herce Vladimíra Brabce, i loňská čtvrtmilionová sledovanost každého dílu na slovenské televizi Markíza zajišťují, že seriál ani tentokrát pozornosti neunikne.

Již dnes je ovšem trnem v oku bývalým politickým vězňům, kteří ho považují za oslavu bývalého režimu: "Uvedení seriálu je nebezpečné a Česká televize jím poruší zákon, podle kterého sdělovací prostředky nesmějí podporovat hnutí potlačující práva a svobody občanů," prohlásil Miloš Slabák z vedení konfederace.

Tomu se veřejnoprávní televize brání. "Nikdo přeci nechce propagovat komunismus. Celý projekt považujeme za první pokus důstojně se vypořádat s jednou z největších ideologických manipulací na televizní obrazovce," vysvětlila už před časem mluvčí ČT Renata Elhenická

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz