Brněnský majáles 2016

Brněnský majáles 2016 | foto: StudentZone

Hlavně se bavit. Praha, Brno a Hradec Králové se těší na obří majálesy

  • 3
V pátek v Hradci Králové, v sobotu 29. dubna v Praze a 6. května v Brně se uskuteční trojice velkých majálesů. Tradiční studentské akce dnes doplňují také velkolepé hudební festivaly. A letos prvně bude hlavní hvězdou raper Marpo.

Na ty, kteří už opustili vysokoškolské učebny, můžou velké majálesy posledních let působit jako čistě komerční hudební festivaly, které si ze studentských oslav půjčily pouze značku. Michal Šamánek, který je jako organizátor společným jmenovatelem tří akcí napříč republikou, ovšem tvrdí, že to tak určitě není.

„Podle mě je majáles tradiční hodová zábava. Lidé něco slaví a hudbu mají, jak se říkalo, k tanci a poslechu. Může nakonec fungovat i jenom jako kulisa, protože podstatou majálesu je ‚kalba‘ s kamarády a spolužáky,“ vysvětluje svou představu majálesu Šamánek. Zároveň by podle něj mělo jít o celoměstskou slavnost, ne jen o akci některé z vysokých škol. Zapojit se tedy můžou všichni studenti a více než vítaní jsou samozřejmě i lidé ze studentských let odrostlí – pokud se chtějí bavit.

Zvolí si krále

V případě pražského a brněnského majálesu bude klíčovým prvkem studentský průvod vypravený z centra až na místo konání open-air festivalu. „Snažíme se držet všechny tradice, jako je právě průvod. A protože večerní koncerty si jedou po svém a není tam co rapidně zlepšovat, zaměřujeme pozornost na tyhle akce,“ říká Šamánek.

Další letošní majálesy

  • Jihlava (21. dubna)
    Vystoupí tu Sebastian, Voxel, Jakub Děkan či kapela Poetika.
  • Plzeň (22. dubna)
    Do amfiteátru Lochotín se sjedou kapely Kryštof, Horkýže slíže, Vypsaná fixa, Mydy Rabycad nebo Jelen.
  • Ústí nad Labem (29. dubna)
    Do programu patří Mig 21, Wohnout, Mňága a Žďorp, Ben Cristovao či UDG.
  • Zlín (2. května)
    Představí se Vypsaná fixa, We on the Moon i pěvecký sbor Univerzity Tomáše Bati.
  • Olomouc (2. a 3. května)
    Na májalesu Univerzity Palackého se představí Emma Smetana, David Stypka, Lenka Dusilová a kapely Please the Trees nebo Jananas.
  • Liberec (4. až 7. května)
    Zahraje Jiří Schmitzer, Paulie Garand, Jakub Děkan s kapelou a další.
  • Ostrava (12. května)
    Ostravský majáles láká na No Name, Mandrage, Pokáče, Hentai Corporation, Mirai nebo Wohnout.
  • Pardubice (12. a 13. května)
    Vystupují Debbi, Lenny, Mandrage, Marek Ztracený, Pekař či Prague Conspiracy.
  • České Budějovice (22. až 26. května)
    Představí se tu itraelská zpěvačka a raperka Adi, britský raper Elf Kid a z české a slovenské scény Thom Artway či kapely Květy, Purist nebo projekt FVLCRVM.

I proto se letošní program v Praze a Brně přesouvá na sobotu, aby si průvod, který se koná mezi jedenáctou a dvanáctou hodinou, mohlo užít víc lidí. V pátek jim v tom mohla bránit škola nebo práce.

Studenty jednotlivých univerzit na jejich alegorických vozech v průvodu navíc doprovodí hudebníci, kteří si potom večer zahrají na festivalu. Konkrétně to budou Tomáš Klus, Marpo nebo kapely Rybičky 48, Iné kafe a Vypsaná fixa. „Muzikanti mají jako zadání improvizovat, blbnout s lidmi a bavit je i sebe. Zrovna tohle je věc, na kterou já se těším ze všeho nejvíc,“ přiznává Šamánek. Zároveň hrozí, že se průvod zvrhne v party svého druhu. Jednotliví muzikanti totiž budou hosty zúčastněných studentů. „Až se bojím, jestli budou večer schopní hrát,“ usmívá se pořadatel. V Hradci Králové se průvod neuskuteční, a to z prostého důvodu – místo konání večerního festivalu je blízko centra, a tak by byl příliš krátký.

Celkem pod majáles spadají asi dvě desítky akcí. Chybět samozřejmě nebude volba krále. Čtvrt roku běžela velká kampaň, jednotlivé školy už vybraly svoje kandidáty a bude to vyvrcholení celého dne.

Zazpívá i Langerová

To je tedy majáles, jak si ho nejvíc užijí vysokoškoláci. A ačkoliv se všech veřejných akcí včetně průvodu může zúčastnit kdokoliv, většina návštěvníků zamíří především za hudebním programem, který se odpoledne a večer odehraje v Praze na letišti v Letňanech, na brněnském výstavišti a v Hradci Králové v Šimkových sadech.

Hlavní tváří všech tří akcí bude letos raper Marpo se svým uskupením Troublegang.

Jeho show je hodně energická, jak dokázal například při vyprodaných koncertech v Malé sportovní hale či Foru Karlín. Navíc se čím dál víc posouvá od rapu řekněme k bigbítu, živé muzice. Přesto. Zaujme většinové publikum?

„Myslím si, že to bude vypadat tak, jako na těch jeho halových koncertech. Taky tam přišli lidi, kteří ho neznali, a byli velice příjemně překvapení. Ani já nejsem fanoušek hip hopu, ale Marpa a jeho show si užiju. Takové koncerty tu nejsou běžné,“ tvrdí Šamánek.

Mezi další velká jména patří Tomáš Klus nebo Aneta Langerová, která bude na majálesech vystupovat poprvé. Charakteru lidové zábavy budou asi nejvíce vyhovovat kapely Horkýže slíže nebo Rybičky 48. Mandrage si na tři koncerty chystají zvláštní scénu.

Zahrají i Majk Spirit, No Name, Jelen, Vypsaná fixa, Wohnout, Skyline, UDG, Mydy Rabycad, Sebastian nebo Sto zvířat.

V Praze a Brně se paralelně s majálesem uskuteční také festival Utubering, který cílí na nejmenší publikum. Vystoupí tu kapela Slza a youtubeři jako Jirka Král, Kovy nebo Shopaholic Nicol. Každý s vlastní připravenou show, ne jen s nekonečnou frontou na autogram.

„Utubering je pro rodiče peklo,“ říká bez okolků Šamánek. „Ti, kteří mají starší děti, si můžou zajít právě na majáles, pro ostatní je nachystaný rodičovský koutek, kde si můžou dát pivo a vyslechnout nějaký mix odborných a zábavných přednášek,“ dodává.

Takhle se slaví majáles v Českých Budějovicích:

29. května 2015