Magnesia Litera působí jako podnik jen pro vyvolené

  1:41
Největší tuzemská literární soutěž dnes ocení nejlepší spisovatele loňského roku. Ale ti nejoblíbenější a nejprodávanější nic nedostanou.

Anna Geislerová provede galavečerem Magnesia Litera, který se koná 18. dubna v pražském Stavovském divadle | foto:  Dan Materna, MAFRA

Herečka a moderátorka večera Anna Geislerová rozdá ocenění Magnesia Litera knihám, které z 24 nominovaných a původně téměř 330 přihlášených titulů vybrala odborná porota. Ceremoniál ze Stavovského divadla letos vysílá Česká televize na dvojce až s denním zpožděním, takže sprint v předání jedenácti ocenění během pětasedmdesáti minut nebude mít punc živosti a výsledky už budou diváci dávno znát. A právě živost a jiskra je to, co Magnesii Liteře, nejznámější tuzemské literární soutěži, chybí.

Příliš mnoho vítězů

Za osm let její existence už vyhrálo Literu kde co – nejde totiž jen o ceny v jednotlivých kategoriích, kterých je až nepřehledně mnoho a často se dublují s jinými českými cenami (například kategorie za překlad by vzhledem k existenci Ceny Josefa Jungmanna v Magnesii klidně mohla chybět), ale i o ocenění Kniha roku – tou se stává jedna z vítězek osmi hlavních kategorií.

Petr NiklA s ní je kromě finanční odměny spojen i největší problém: v minulých letech jí byla vítězná kniha pro děti (velmi kvalitní Niklovy Záhádky), či dokonce kniha překladová (Cimpoesův úžasný Simion Výtažník). Jako by česká beletrie nenabízela dost kvalitních titulů, jako by se u nás četly jen knihy pro intelektuály, těžká podobenství a graficky cenné monografie.

Zároveň se však sluší dodat, že přesto je soutěž záslužným počinem. Z perspektivy ostatních uměleckých žánrů je po cenách České hudební akademie, Českém lvu, Ceně Jindřicha Chalupeckého či Cenách Thálie (což jsou ve svých oblastech ty mediálně nejviditelnější) Magnesia Litera vlastně nejmladším oceněním.

"Už v roce 1999 coby kulturní redaktor jsem začal pátrat, proč literatura výroční ceny nemá. Obvolával jsem jednotlivé organizace, které by s tím mohly mít co do činění. Ty udělovaly buď vlastní ceny za zásluhy, nebo si hlídaly vlastní kategorie, třeba cenu za překlad," říká zakladatel soutěže Pavel Mandys.

Vraťme se však k těm "jako by": jako bychom v literatuře neměli střední proud. Přitom mainstream je přesně to, co by Magnesia Litera potřebovala jako sůl. Tedy kvalitní mainstream, který by vymezil hranice jak pro čtenáře, tak pro spisovatele i knihkupce.

Podobně stojí na středním proudu Český lev (který tak vymezuje na jedné straně umělecké činy patřící do artových kin a na druhé straně plyšové kýče) či hudební Andělé, kteří paralelně udělují žánrové ceny. A přestože jsou obě tyhle ceny často kritizované, je u nich alespoň jasné, o co jde: vybrat z tuzemské produkce to, co je kvalitní a co by si konzumenti neměli nechat ujít.

Tedy pokud by měli jít na jediný český film v roce, měli by to za rok 2008 být Karamazovi, pokud by si měli koupit jediné CD, měl by to být Horáčkův Ohrožený druh. Jaký vzkaz dostávají čtenáři, kteří se musí zorientovat na trhu s 18 tisíci knihami ročně?

"Letos se mezi nominovanými opět neobjevily žádné z kvalitních knih pro většinové publikum, opět dominují debuty, byť velmi povedené, a knihy pro intelektuály a fajnšmekry," říká jeden ze členů Sdružení Litera a jeden z našich předních bohemistů Miroslav Balaštík, který současný trend soutěže vytrvale kritizuje.

Tereza BoučkováVloni podle něj vyšlo několik románů, které by porota neměla přehlédnout, ale přitom je přehlédla. "Určitě by v nominacích měl být mimořádně povedený Rok kohouta Terezy Boučkové, což je velmi kvalitní mainstream, který by uspěl i v zahraničí. Boučková navíc nechrlí jednu knihu za druhou a argumenty o nějaké fabrice na texty u ní rozhodně neobstojí," vysvětluje Balaštík.

Problém poroty

Porota v kategorii prózy úplně ignorovala Urbanův Lord Mord (jednoho z lepších Urbanů), Kohoutovu Smyčku (byť to je spíš řemeslně perfektně zvládnutý příběh, tedy stále stejný Kohout desetkrát jinak), Škvoreckého cenou ověnčenou Stanici Tajgu Petry Hůlové – a nakonec i Vieweghův Román pro muže by si nominaci na kvalitní čtení pro široké obecenstvo nesporně zasloužil.

Spisovatel Michal AjvazPorota složená ze zástupců Obce spisovatelů, Obce překladatelů, Akademie věd či PEN klubu však dala čtenářům na výběr mezi komplikovanou Ajvazovou Cestou na jih, Zmeškalovým debutem Milostný dopis klínovým písmem a dalším de facto debutem, Ryšavého Cestami na Sibiř.

Obě prvotiny jsou velmi dobré, ale nutně budí mezi čtenáři otázku – to nemáme střední generaci spisovatelů, že musíme lovit mezi začínajícími autory nebo mezi zasloužilými (když takoví dostávají "za zásluhy" za přínos české literatuře Státní cenu za literaturu)?

Problém v tomhle případě není ani tak v soutěži, jejíž existence je chvályhodná a nutná, jako spíš v sestavě porotců – těmi jsou zasloužilí akademici, kritikové, recenzenti a členové "stárnoucí" Obce spisovatelů. Dělení na mnoho kategorií s konečným verdiktem pro Knihu roku, přeceňované umělecké hledisko na úkor čtivosti, sdělnosti a širokého záběru a absence netradiční zábavy, to je to, co cenám Magnesia Litera, potažmo jejich televiznímu udílení škodí.

Česko potřebuje podobnou cenu, ale musí být skutečně určena českým čtenářům a jejich spisovatelům, a ne obcím intelektuálů. Jen pokud budeme mít dobrý "popík", budeme moci oceňovat i klasiku, alternativu či uměleckost. Takhle jsou z nás všech jen hodně zmatení čtenáři.

Magnesia Litera - kdo by měl vyhrát podle MF DNES

Odborné poroty nominovaly knihy v osmi kategoriích, z vítězných bude vybrána Kniha roku. MF DNES by v řadě případů nominovala odlišné tituly.

Litera za prózu

nominace
Michal Ajvaz: Cesta na jih (Druhé město)
Martin Ryšavý: Cesty na Sibiř (Revolver revue)
Tomáš Zmeškal: Milostný dopis klínovým písmem (Torst)

výběr MF DNES
Tereza Boučková: Rok kohouta (Odeon)
Petra Hůlová: Stanice Tajga (Torst)
Miloš Urban: Lord Mord (Argo)


Rok kohouta je výjimečnou knihou, které si vysoce cení jak kritika, tak čtenáři. Boučková je zralá autorka, přitom však není "výrobnou" bestsellerů, což literáti často vytýkají například Michalu Vieweghovi. Hůlová opět potvrzuje kvality nastavené prvotinou Paměť mojí babičce, která byla v roce 2003 oceněna Literou za objev roku. A Urbanův Lord Mord podává jedinečný popis prostoru ghetta, který může být podobenstvím, či aspoň paralelou k dnešku.

Litera pro objev roku

nominace
Pavel Göbl: Tichý společník (Dauphin)
Lenka Uhlířová: Velká cesta Malého pána (Meander)
Jakub Řehák: Světla mezi prkny (fra)

výběr MF DNES
Tomáš Zmeškal: Milostný dopis klínovým písmem (Torst)
Jana Šrámková: Hruškadóttir (Labyrint)
Pavel Göbl: Tichý společník (Dauphin)

Zmeškalův román, jehož osa se klene od války až po sametovou revoluci, se stal literární událostí podzimu. Obsahuje grotesknost a magii, přitom i pevné zakotvení v událostech druhé poloviny 20. století. Jeho nominace v kategorii prózy může dvaačtyřicetiletého debutanta připravit o ocenění. Velká cesta Malého pána je výtvarně poutavá, ale hodí se spíš do soutěže Nejkrásnější knihy roku, mezi debutujícími chybí Hruškadóttir Jany Šrámkové.

Litera za knihu pro děti a mládež

nominace
Alena Ježková: Prahou kráčí lev (Práh)
Oldřich Růžička: Tajemství slavkovského pokladu (B4U Publishing)
Pavel Šrut: Lichožrouti (Paseka)

výběr MF DNES
Pavel Šrut: Lichožrouti (Paseka)
Timothée de Fombelle: Tobiáš Lolness II., Elíšiny oči (Baobab)
Alena Ježková: Prahou kráčí lev (Práh)

Lichožrouti nemají chybu, spojení obrázků Galiny Miklínové a textu Pavla Šruta je vtipné, má spád a zároveň i vysokou uměleckou hodnotu. V nominacích však (se vší úctou k vydařenému Slavkovskému pokladu) chybí druhý díl velkého příběhu stromových lidí, v němž se malý Tobiáš dostane mezi trávový národ a za něž získal de Fombelle i cenu Hanse Christiana Andersena.

Litera za publicistiku

nominace
Radka Denemarková: Smrt nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla (Host)
František Štorm: Eseje o typografii (Revolver revue)
Erik Tabery: Hledá se prezident (Respekt)

výběr MF DNES
Radka Denemarková: Smrt nebudeš se báti... (Host)
Erik Tabery: Hledá se prezident (Respekt)
Jiří Voráč: Ivan Passer – Filmový vypravěč rozmanitostí (Host)


Radka Denemarková je jednoznačná. Příběh na hranici dokumentu, svědectví a románu, který byl po dobu mnohaletého psaní osudovým údělem naloženým na bedra autorky, se s naléhavostí a intenzitou přesouvá na bedra čtenářů. V nominacích chybí Voráčův Passer, dvě knihy z Hosta už by však asi byly moc.

Litera za naučnou literaturu

nominace
Miloš Anděra: Národní parky Evropy (Slovart)
Vojtěch Kolman: Filosofie čísla (Filosofia)
Josef Vojvodík: Povrch, skrytost, ambivalence. Manýrismus, baroko a (česká) avantgarda (Argo)

výběr MF DNES
Petr Pokorný, Miroslav Bárta (eds.): Něco překrásného se končí. Kolapsy v přírodě a společnosti (Dokořán)
Miloš Anděra: Národní parky Evropy (Slovart)
Josef Vojvodík: Povrch, skrytost, ambivalence... (Argo)

Sborník Kolapsy v přírodě a společnosti napsalo 14 odborníků. Kniha je cenná nejen tématem: kolapsy – v přírodě i ve společnosti – může pozorovat každý trochu vnímavější pozorovatel. Její hodnota spočívá také v tom, že shromáždila nejlepší české vědce a ukazuje jejich (a tedy i náš dobový) pohled na jednu z důležitých otázek spojených s vývojem civilizace.

Litera za poezii

nominace
Bohumila Grögerová: Rukopis (Pavel Mervart)
Karel Šiktanc: Vážná známost (Karolinum)
Jana Štroblová: Lament (Akropolis)

výběr MF DNES
Eugen Brikcius: Z milosti těla (Gallery)
Vladimíra Čerepková: Zimní derviš (Torst)
Ivan M. Jirous: Rok krysy (Torst)


Brikciova sbírka je výjimečnou knížkou milostných i tělesných mystifikací v poezii a próze, nejde však jen o básně milostné, sbírka obsahuje i kafkovské imprese. Událostí byl loni i výborný Magorův Rok krysy a čínskou poezii připomínající Zimní derviš.

Litera za překladovou knihu

nominace
Sándor Márai: Deníky I. a II. (přeložily Ester Sládková a Dana Gálová, Academia)
Joao Guimaraes Rosa: Burití (přeložila Vlasta Dufková, Torst)
Carl-Johan Vallgren: Příběh podivuhodné lásky (přeložil Zbyněk Černík, dybbuk)

výběr MF DNES
Michael Chabon: Židovský policejní klub (přeložili David Záleský, Markéta Záleská, Odeon)
Haruki Murakami: Konec světa & Hard-Boiled Wonderland (přeložil Tomáš Jurkovič, Odeon)
W. G. Sebald: Austerlitz (přeložil Radovan Charvát, Paseka)


Chabonova nejnovější kniha byla složitá kvůli řadě židovských reálií a slovních spojení, které autoři překladu bravurně zvládli. V případě Murakamiho jde o náročný překlad na pomezí manifestu a detektivky.

Litera za nakladatelský čin

nominace
Josef Koudelka: Invaze 68 (Torst)
Spisy Františka Langera (Akropolis/Divadelní ústav/Kvarta)
Josef Váchal: Šumava, umírající a romantická (Paseka)

výběr MF DNES
Spisy Františka Langera (Akropolis/Divadelní ústav/Kvarta)
Michal Pribáň: Prvních dvacet let (Host)
Miloš Fikejz: Český film. Herci a herečky (Libri)


Spisy Františka Langera vycházející od roku 2000 a letos zakončené 20. svazkem vzpomínek jsou počinem, díky němuž byla Langerova osobnost znovu objevena. Záslužný je však i Fikejzův lexikon i Pribáňova studie o literárním životě českého protikomunistického exilu.

Pokračování seriálu Volha? Museli bychom počkat na vrásky, říká Kryštof Hádek

  • Nejčtenější

Buranství, říká o přerušení Kaščejevy na Českých lvech režisér Chlupáček

12. března 2024

Rozstřel Loni společně uvedli do kin film Úsvit, letos na televizní obrazovky vyslali minisérii To se...

RECENZE: Gabriela Soukalová ve sprše i v moři. Dokument jí zadal pózy

18. března 2024

Premium Pod názvem Gabriela Soukalová: Pravda se pořád vyplatí vešel do kin dokument, v němž se zpovídá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

České filmaře zatkli při natáčení ve Vatikánu. Teď se chtějí vrátit zpět

16. března 2024

Premium Štáb snímku Ďáblova sbírka skončil po natáčení na Svatopetrském náměstí na policii, která zabavila...

Metoda Markovič: Scény z výslechů byly hodně intimní, říká představitel Hojera

13. března 2024

Rozstřel Herec Petr Uhlík, tvář dvou výrazných televizních projektů letošního roku: minisérií Metoda...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Desatero pro všechny, kdo rádi hlásají velké pravdy

12. března 2024

Premium Málokdo si zapamatuje, kdo si o víkendu připsal České lvy nebo Oscary, ale zato se bude ještě...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

VIDEO: Ypsilonka slaví šedesátiny velkou výstavou. Uteklo to, říká Lábus

19. března 2024  11:25

Velká retrospektivní výstava plná plakátů, dokumentů a rarit dává návštěvníkům vzpomenout na...

Posedlost a láska k hudbě. Olga Malířová Špátová natočila dokument o Petru Jandovi

19. března 2024  7:30

Před třemi lety oslovili přátelé Petra Jandy dokumentaristku Olgu Malířovou Špátovou, aby o něm...

Vedle ořezaného stromu vyrostla nová Banksyho malba, má ekologický apel

18. března 2024  19:49

Nová nástěnná malba v londýnské čtvrti Finsbury Park přilákala davy lidí. A to i přesto, že se k...

RECENZE: Album Visions od Norah Jones je ospalá jazzová „pohodička“

18. března 2024  17:20

Vůbec nejnešťastnější hodnocení, které se může dostat jakémukoliv uměleckému dílu je, prohlásíme-li...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...