Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Magnesia Litera jde do nového desetiletí s rekordním počtem přihlášených

  17:29aktualizováno  17:29
Nejsledovanější české literární ocenění Magnesia Litera vyhlašuje jedenáctý ročník. Vítězové, kteří vzejdou z rekordního počtu přihlášených nominantů, budou představeni 4. dubna v přímém televizním přenosu.

Herečka a moderátorka Magnesie Litery Anna Geislerová a hlavní pořadatel cen Pavel Mandys | foto: Magnesia Litera

Slavnostní ceremoniál se bude letos konat poprvé v prostorách Nové scény Národního divadla. Moderátorkou večera bude stejně jako v minulých letech herečka Anna Geislerová. Česká televize jej bude vysílat přímým přenosem. ČT bude znovu vysílat dvouminutové portréty všech 24 nominovaných autorů a to počínaje 12. březnem od 19.58 hodin na ČT1.

Nominovaní autoři budou mít možnost představit své knihy na čtyřech veřejných, zdarma přístupných autorských čteních, která budou probíhat každé březnové úterý počínaje 6. březnem v Knihovně Václava Havla v pražské Galerii Montmartre v Řetězové ulici.

Anna Geislerová bude opět uvádět slavnostní předávání cen Magnesia Litera.

Anna Geislerová bude opět uvádět slavnostní předávání cen Magnesia Litera.

Struktura hlasování se také v letošním roce přidrží fungujícího modelu: o hlavní ceně Magnesia Litera – Kniha roku a také o nadžánrové kategorii Litera pro objev roku bude rozhodovat třísetčlenný sbor hlasujících, který tvoří lidé všech profesí knižní branže: knihkupci, knihovníci, redaktoři, kritici, pedagogové i samotní autoři, samozřejmě s vyloučením těch, u nichž by mohl nastat střet zájmů; loni z tří set oslovených hlasovalo 135.

O nominacích a vítězích jednotlivých kategorií rozhodují odborné pětičlenné poroty, předsedou poroty jako celku je stejně jako v loňském roce básník, písničkář a předseda Českého centra PEN klubu Jiří Dědeček.

Letošní ročník byl obeslán 325 přihláškami, což je nový rekord – loni to bylo 318 přihlášek, předloni 285. Číslo zároveň není konečné, porotci si mohou vyžádat další tituly, které mezi přihláškami postrádají – jak také již někteří učinili.

Počet přihlášek v jednotlivých kategoriích

Litera pro objev roku: 24
Litera za knihu pro děti a mládež: 46
Litera za nakladatelský čin: 31
Litera za literaturu faktu: 74
Litera za poezii: 44
Litera za prózu: 62
Litera za překladovou knihu: 68

Možnost hlasovat ve své ceně mají i řadoví čtenáři. K dispozici je 100 tisíc pohlednic v knihkupectvích, knihovnách, školách či kavárnách. Aby byl jejich hlas platný, musejí čtenáři uvést knihu, která poprvé vyšla v roce 2011 a tou knihou musí být původní česká beletrie – tedy próza, poezie nebo kniha pro děti. Hlasovat lze i elektronicky prostřednictvím internetové stránky www.magnesia-litera.cz nebo na mailovou adresu soutez@magnesia-litera.cz, a to až do 24. března.

Vítězné knihy se stávají bestsellery

I v loňském desátém ročníku výročních knižních cen Magnesia Litera tato soutěž splnila podle jejího hlavního organizátora Pavla Mandyse svůj hlavní účel propagovat kvalitní současnou českou literaturu.

Spisovatel Jan Balabán, rok 2006

Spisovatel Jan Balabán

"Vítězná kniha Jana Balabána Zeptej se táty sice nevykázala po vyhlášení výsledků tak dramatický nárůst prodejů jako triptych Petry Soukupové Zmizet v roce 2010 (tehdy se původní prodej 2500 výtisků během půl roku zvýšil až na 12000), přesto se Balabánova nesnadná próza i díky cenám Magnesia Litera zařadila mezi nejprodávanější knihy první poloviny roku 2011," uvedl.

Výsledky prodeje Balabánovy knihy byly nadprůměrné již po jejím vydání i pro obecný kontext: autor nečekaně a náhle zemřel, dříve, než kniha vyšla. Podle statistik nakladatelství Host se od vydání (květen 2010) do vyhlášení nominací Magnesia Litera v únoru 2011 prodalo cca 8000 výtisků, v dubnu 2011 prodeje skokově stouply o 2500 výtisků a celkový prodej dosáhl na bestsellerových téměř 19 000 prodaných výtisků.

Velkou propagací bylo také záříjové vyhlášení Knihy desetiletí k desetiletému jubileu Magnesie Litery – zejména Šrutův román Lichožrouti od té doby prakticky nezmizel z českého žebříčku bestsellerů a s téměř 13 000 prodanými výtisky se stal jednou z nejúspěšnějších knih pro děti v roce 2011.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Najdete na iDNES.cz