Spisovatel Jan Balabán, rok 2006

Spisovatel Jan Balabán, rok 2006 | foto: MF DNES

Magnesia Litera byla udělena. Autor Knihy roku se vítězství nedožil

  • 3
Román Jana Balabána Zeptej se táty se stal v letošním ročníku Magnesie Litery Knihou roku. Autor se nedožil nejen udělení prestižní ceny, ale ani vydání knihy. Zemřel dva měsíce předtím, než se drásavý román octl na pultech.

Výsledky Magnesie Litery byly vyhlášeny v neděli 10. dubna během slavnostního večera, kterým provázela stejně jako vloni herečka Anna Geislerová. Nejsledovanější českou literární událost roku v přímém přenosu vysílala Česká televize.

Poroty specialistů vybíraly v sedmi kategoriích. Do každé prošly prvním hlasováním tři nominované knižní tituly. Výjimkou byla pouze próza, ve které vítěze porota vybírala ze šesti nominovaných. Důvodem je podle pořadatelů podpora české prózy.

Cenu Magnesia Litera za Knihu roku převzala za zemřelého Jana Balabána jeho manželka Petra Sasínová

V této, nejsledovanější kategorii zvítězil román Martina Ryšavého Vrač. Recenze zde. Autor získal stejnou cenu už v roce 2009 za román Cesty na Sibiř. Ze stejné kategorie pak pochází Kniha roku, jíž je Balabánův román Zeptej se táty. Recenze zde. Za zemřelého autora ji převzala jeho manželka Petra Sasínová. Posteskla si, že si ji její muž nemohl převzít osobně.

Literu za poezii si letos odnesl veterán Josef Hrubý za svou sbírku Otylé ach, kterou sám také ilustroval kolážemi. Ocenění mu předala herečka Dagmar Havlová. Cenu za nejlepší knihu pro děti a mládež získala spisovatelka a ilustrátorka Alžběta Skálová za vizuální knihu s minimem textu Pampe a Šinka.

Markéta Baňková

Z oblasti literatury určené hlavně dětem se rekrutuje také letošní Objev roku. Tím je kniha Markéty Baňkové Straka v říši entropie, která malým čtenářům představuje prostřednictvím příběhů ze zvířecí říše zákonitosti fyziky. Recenze zde. Porotu v sekci literatury faktu nejvíce zaujal originální pohled na českou literaturu začátku 20. století Dějiny nové moderny Vladimíra Papouška a kolektivu. Na svém kontě má už ocenění Kniha roku podle nakladatelství Academia. Více o knize zde.

Radka Denemarková (vlevo) je nejúspěšnější literátkou v dějinách cen Magnesia Litera. Letos dostala od Anny Geislerové (vpravo) svou třetí, tentokrát v kategorii překladu.

Nejlepší loňskou překladovou knihou byl podle odborníků Rozhoupaný dech držitelky Nobelovy ceny Herty Müllerové. Překladatelka Radka Denemarková si svou třetí Literu může vystavit vedle těch, které v minulých letech získala v kategoriích prózy a publicistiky. Denemarková se tak stala nejúspěšnější literátkou v historii Magnesie Litery.

Eva Slámová se spisovatelem Robertem Fulghumem

Nakladatelským činem roku byla vyhlášena edice AAA, kterou vydává nakladatelství Argo už od roku 1994. Porota ji letos připomněla ze dvou důvodů: edice oslavila jubilejní stý svazek a její zakladatelka a dlouholetá redaktorka Eva Slámová vloni na Štědrý den zemřela. Více zde. Edice AAA představuje moderní anglo-americkou literaturu nejvyšší kvality.

Jedinou cenou, o které v rámci Magnesie Litery nerozhodují odborníci, je Cena čtenářů. Tu letos obdržela Hana Andronikova za román Nebe nemá dno. Autorka získala Literu již podruhé: v roce 2002, v prvním ročníku soutěže, byla prohlášena Objevem roku.

Držitelé ceny Magnesia Litera 2011 společně s moderátorkou večera Annou Geislerovou

V sedmi kategoriích nakladatelé letos přihlásili celkem 318 titulů. Nejvíce knih patří do oblasti literatury faktu (64 titulů), překladové literatury (62 titulů) a prózy (58 titulů). Následují kategorie poezie (49 titulů), knihy pro děti a mládež (47 titulů), nakladatelský čin (38 titulů) a objev roku (26 titulů).